• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaisa Mäkäräinen

  Przeczytaj także...
  44. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbywały się w rosyjskim Chanty-Mansyjsku w dniach 3–13 marca 2011. Rozegranych zostało 11 konkurencji, pięć kobiecych, pięć męskich oraz jedna mieszana.Biathlon na igrzyskach olimpijskich – zadebiutował w 1960 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley biegiem indywidualnym mężczyzn na 20 km. Osiem lat później na zimowych igrzyskach olimpijskich w Grenoble, pierwszy raz odbyły się zawody w męskiej sztafecie 4 x 7,5 km, a na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Lake Placid zadebiutował sprint na 10 km. Początek kobiecych startów w biathlonie na olimpiadzie nastąpił w 1992 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville, gdzie rozegrane zostały zawody w biegu indywidualnym na 15 km, sztafecie 3 x 7,5 km (w późniejszych latach, do 2002 roku sztafeta odbywała się na dystansie 4 x 7,5 km, zaś od igrzysk w Turynie na dystansie 4 x 6 km) oraz w sprincie (7,5 km). Na igrzyskach w 2002 w Salt Lake City do medalowych konkurencji dołączył bieg na dochodzenie rozgrywany na dystansie 12,5 km dla mężczyzn oraz 10 km dla kobiet. Na kolejnych igrzyskach w Turynie, zaczęto rozgrywać zawody w biegu masowym (15 km mężczyzn oraz 12,5 km kobiet), gdzie startuje 30 najlepszych zawodników aktualnie odbywających się igrzysk.
  Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).

  Kaisa Leena Kappa Mäkäräinen (ur. 11 stycznia 1983 w Ristijärvi) – fińska biathlonistka, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata oraz dwukrotna zdobywczyni Pucharu świata.

  Mäkäräinen uczęszczała do wyższej szkoły sportowej w Helsinkach, gdzie porzuciła modne w swoim kraju biegi narciarskie na rzecz biathlonu, który zaczęła uprawiać zawodowo w 2005. W 2007 zdobyła dwa Mistrzostwa Świata (letnie) w sprincie (SP) i biegu pościgowym (PU) w Estonii. Na Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku w 2011 roku zdobyła złoty medal w biegu pościgowym oraz srebrny w sprincie. Rok później na Mistrzostwach Świata w Ruhpolding w 2012 roku zdobyła brązowy medal w biegu masowym. Również na trzecim stopniu podium stanęła w biegu indywidualnym na Mistrzostwach Świata w Kontiolahti w 2015 roku. Rok później na Mistrzostwach Świata w Oslo w 2016 roku wywalczyła medal brązowy w biegu masowym.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.47. Mistrzostwa świata w biathlonie odbędą się w fińskim Kontiolahti w marcu 2015. Fińska kandydatura pokonała norweską kandydaturę Oslo, będą to trzecie Mistrzostwa świata w biathlonie rozegrane w Kontiolahti.

  Mieszka w Joensuu, jest katoliczką. Mówi po fińsku, szwedzku i angielsku.

  Mäkäräinen startuje również czasami w biegach narciarskich, gdzie osiąga przyzwoite wyniki. W styczniu 2013 roku została powołana do sześcioosobowej grupy biegaczek, które reprezentowały Finlandię w biegach narciarskich na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme. W tym samym roku zdobyła Mistrzostwo Finlandii w biegu na 10 km stylem dowolnym.

  48. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 3–13 marca 2016 roku w stolicy Norwegii, Oslo. Norweska kandydatura była jedyną w ubieganiu się o organizację mistrzostw. Były to szóste mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Oslo – poprzednie odbyły się w latach 1986, 1990, 1999, 2000 oraz 2002.Otepää - miasto w gminie Otepää w regionie Valga, w południowej części Estonii. W mieście żyje około 2000 ludzi. Otepää znane jest głównie z organizacji zawodów Pucharu Świata w narciarstwie i snowboardzie; często nazywane jest zimową stolicą Estonii (tak jak Zakopane w Polsce). W mieście ma siedzibę klub sportowy Otepää Spordiklubi.

  45. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbywały się w niemieckim Ruhpolding w dniach 1–11 marca 2012. W Ruhpolding mistrzostwa świata rozgrywane były po raz piąty.Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.

  Osiągnięcia (Biathlon)[edytuj kod]

  Zimowe Igrzyska Olimpijskie Olympic rings with white rims.svg[edytuj kod]

  Mistrzostwa świata[edytuj kod]

  Puchar Świata[edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj kod]

  Zwycięstwa w zawodach chronologicznie[edytuj kod]

  Miejsca na podium w zawodach chronologicznie[edytuj kod]

  Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj kod]

  stan na koniec sezonu 2015/2016

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.

  Letnie Mistrzostwa Świata[edytuj kod]

 • Estonia Otepää 2007 – Sprint (Gold medal with cup.svg)
 • Estonia Otepää 2007 – Bieg Pościgowy (Gold medal with cup.svg)
 • Estonia Otepää 2016 – Sztafeta mieszana (Gold medal with cup.svg)
 • Estonia Otepää 2016 – Bieg Pościgowy (Gold medal with cup.svg)
 • Mistrzostwa świata juniorów[edytuj kod]

  Mistrzostwa Europy[edytuj kod]

  Osiągnięcia (Biegi narciarskie)[edytuj kod]

  Mistrzostwa świata[edytuj kod]

  Puchar Świata[edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj kod]

  Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj kod]

  stan po zakończeniu sezonu 2013/2014

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.

  Przypisy

  1. Wspólnie z Olgą Zajcewą

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Profil zawodnika na stronie IBU (ang.). data.biathlonworld.com. [dostęp 2011-02-13].
 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • oficjalna strona
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Świata w biathlonie – cykl zawodów biathlonowych rozgrywany od sezonu zimowego 1977/78 dla mężczyzn i 1982/83 dla kobiet.
  Joensuu - miasto we wschodniej Finlandii, w prowincji Finlandia Wschodnia w regionie Północnej Karelii. Założone zostało w 1848 r. W 2010 Joensuu miało 72 791 mieszkańców.
  Olga Aleksiejewna Zajcewa (ros. Ольга Алексеевна Зайцева, ur. 16 maja 1978 r. w Moskwie) – biathlonistka rosyjska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna mistrzyni świata.
  Mistrzostwa Europy w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1994 roku w fińskiej miejscowości Kontiolahti. Rozegrano wówczas trzy konkurencje: bieg indywidualny, sprint oraz bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. Sztafeta kobiet rozgrywana była na dystansie 3 * 7,5 km. W 1998 roku na mistrzostwach w Mińsku po raz pierwszy rozegrano bieg pościgowy. W 1999 roku bieg pościgowy nie został włączony do programu mistrzostw, a dystans kobiecej sztafety zmieniono na 4 * 7,5 km. Bieg pościgowy wszedł do programu mistrzostw na stałe w 2000 roku, na jedynych do tej pory mistrzostwach organizowanych w Polsce, w Zakopanem. W 2003 roku kolejny raz zmieniono dystans sztafety kobiet, na rozgrywane do dziś 4 * 6 km.
  Biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy (łac. bi – dwu, gr. áthlon – zawody, nagroda) – zimowa dyscyplina sportu, łącząca biegi narciarskie ze strzelectwem. Polega na biegu na określonym dystansie (zwykle od 7.5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy 2 lub 4 razy zajmują stanowiska na strzelnicy, przyjmując postawę stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po 5 strzałów. Rozgrywany jest również biathlon letni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.