• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kair  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.
  Temperatury i opady w ciągu roku w Kairze
  Nil w centrum Kairu, widok z mostu Tahrir.
  Kair wieczorem, widok z Wieży Kairskiej
  Tramwaj na przedmieściach (w dzielnicy Heliopolis (Ajn asz-Szams)).
  Drogi w Kairze
  Kair, targ Chan al-Chalili
  Mapa sieci kairskiego metra.

  Kair (arab. القاهرة, wymowa egipska [elqɑ(ː)ˈheɾɑ], trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.

  Elektryczna sieć trakcyjna – zespół urządzeń umożliwiających dostarczanie energii elektrycznej do pojazdów poruszanych silnikami elektrycznymi. Konstrukcje wsporcze są częścią składową sieci trakcyjnej, natomiast przewodów zasilaczy oraz kabli powrotnych nie zalicza się do sieci trakcyjnej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Spis treści

 • 1 Nazwa
 • 2 Geografia
 • 3 Historia
 • 3.1 Założenie i wczesna historia miasta
 • 3.2 Coraz większe wpływy Zachodu
 • 3.3 Współczesny Kair
 • 4 Przemysł
 • 5 Handel
 • 6 Transport
 • 6.1 Koleje
 • 6.2 Drogi
 • 6.3 Metro
 • 6.4 Tramwaje
 • 7 Kultura
 • 8 Edukacja
 • 9 Sport
 • 9.1 Kluby
 • 9.2 Stadiony
 • 10 Znane budowle
 • 11 Struktura wyznaniowa
 • 12 Znane osoby związane z Kairem
 • 13 Przypisy
 • 14 Miasta partnerskie
 • 15 Zobacz też
 • 16 Linki zewnętrzne
 • Stadion Akademii Wojskowej w Kairze (arab.: إستاد الكلية الحربية بالقاهرة‎ Istād al-Kullīyah al-Ḥarbīyah bil-Qāhira, znany również jako Estad El Koleya El Harbeya) – wielofunkcyjny stadion w stolicy Egiptu, Kairze. Jego pojemność wynosi 30 000 widzów. Został wybudowany w roku 1989. Obiekt był jednym z sześciu stadionów, na których rozegrany został Puchar Narodów Afryki 2006. Odbyło się na nim sześć spotkań fazy grupowej, jeden ćwierćfinał oraz mecz o 3. miejsce.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  Nazwa[]

  W języku arabskim literackim Kair określa się mianem „al-Qahira”, które nawiązuje do arabskiej nazwy planety Mars – Qahir al-Falak, i dosłownie tłumaczy się „zwycięska” (trzeba tu zaznaczyć, że słowo „miasto” w języku arabskim jest rodzaju żeńskiego). Nazwa Al-Qahira została zniekształcona przez Wenecjan, którzy prowadzili tu w średniowieczu swoje interesy, i w takiej formie trafiła m.in. do języka polskiego. Natomiast w dialekcie kairskim „Masr”, podobnie jak cały kraj, Egipt. Nazywane jest również „Miastem tysiąca minaretów”, „Matką Świata”, „Wielkim Mango”.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Stadion Mokhtar El-Tetsh - wielofunkcyjny stadion w Kairze. Wykorzystywany jest głównie do gry w piłkę nożną. Swoje mecze do czasu przeniesienia się na Cairo International Stadium rozgrywała na nim drużyna Al-Ahly. Pojemność stadionu wynosi 25,000 widzów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imbaba (arab. إمبابة) – miasto w północnym Egipcie w muhafazie Giza, wchodzi w skład aglomeracji Kairu wraz z Gizą. W roku 1970 Imbaba liczyła 226,3 tys. mieszkańców, obecnie może tu przebywać ok. 1 000 000 mieszkańców.
  Sakkara – miejscowość w Egipcie położona na południe od Kairu i na zachód od Memfis. Nazwa pochodzi od Sokara (Sokarisa), bóstwa opiekującego się nekropolą.
  Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]
  Sfinks (lub czasem Fiks, gr. Σφίγξ Sphínx lub Φίξ Phíks, łac. Sphinx lub Phix) – mityczne stworzenie, przedstawiane zazwyczaj jako lew z ludzką głową. Wizerunek ten wywodzi się z czasów egipskiego Starego Państwa - tworzonym wówczas rzeźbom starożytni Grecy nadali nazwę, określającą żeńskiego potwora, "dusicielkę", wywodzącą się z greckiej mitologii. Podobne stworzenia pojawiają się także w kulturze południowo-wschodniej Azji. W europejskiej sztuce, sfinks stał się popularnym motywem zdobniczym w renesansie. Później wizerunek tego stworzenia, często bardzo zbliżony do oryginalnej, egipskiej wersji, pojawił się w wielu innych kulturach.
  Wielki Kair (arab. القاهرة الكبرى, Al-Kahira al-Kubra) - największy obszar metropolitarny w Egipcie i Afryce, a także 16. na świecie oraz 3. pod względem wielkości w tzw. świecie islamskim (po Stambule i Karaczi). Cały obszar metropolitarny zajmuje ok. 1700 km² i liczy ok. 15 mln mieszkańców. Obejmuje oprócz Kairu takie miasta jak Giza, Heluan, Imbaba, Szubra al-Chajma czy Madinat as-Sadis min Uktubar.
  Mur – pionowa część budowli wykonana z materiału ceramicznego, kamienia naturalnego, drewna itp. Mur może być zbudowany z prefabrykatów połączonych zaprawą budowlaną (np. kamienie, cegły, bloczki betonowe itp. połączone zaprawą wapienną, cementową lub inną podobną) lub też może być wykonany z materiału jednorodnego, np. odlany z betonu lub ulepiony z gliny. Szczególną postacią muru ze wzmocnieniami konstrukcyjnymi jest mur pruski.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.097 sek.