• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kainji

  Przeczytaj także...
  New Bussa to miasto w zachodniej części środkowej Nigerii, w stanie Niger. Jest stolicą lokalnego obszaru administracyjnego Borgu.Niger to jeden ze stanów Nigerii. Leży na zachodzie kraju i sąsiaduje z Federalnym Terytorium Stołecznym - Abudża oraz ze stanami Kwara, Kogi, Kaduna, Zamfara i Kebbi. Jego stolicą jest Minna. Powstał w 1976 po oddzieleniu jego terenów od stanu Sokoto. Nazwa stanu pochodzi od płynącej przezeń rzeki Niger. Na terenie stanu znajdują się dwie największe elektrownie wodne w kraju. Mieści się tu także park narodowy Kainji.
  Kebbi to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Niger, Zamfara i Sokoto, oraz państwem Benin. Jego stolicą jest Birnin Kebbi. Ma powierzchnię 36 800 km².

  Kainjizbiornik retencyjny w zachodniej Nigerii, na rzece Niger, na granicy stanów Niger i Kebbi. Powierzchnia jeziora wynosi 1300 km².

  Zbiornik powstał w wyniku zbudowania w latach 1968-1969 zapory wodnej na rzece Niger, funkcjonującej obecnie jako elektrownia wodna. Efektem budowy tamy było zatopienie miasta Bussa oraz innych okolicznych miejscowości. Około 50 000 mieszkańców zostało przesiedlonych, m.in. do nowo powstałego miasta New Bussa.

  Bussa – była stolica królestwa Kanem-Bornu w północnej Nigerii. Miasto stanowiło najdalej w górę rzeki położony punkt żeglowny nad Nigrem, tuż powyżej wodospadów. W czasach dzisiejszych tereny miasta kryją wody jeziora Kainji, które powstało w roku 1968 po zbudowaniu zapory Kainji Dam. Większe budowle miasta i mieszkańcy zostali przeniesieni do nowo powstałego miasta New Bussa.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.

  Na jeziorze Kainji rozwinęło się intensywne rybołówstwo, a woda z niego pochodząca wykorzystywana jest do nawadniania okolicznych pól uprawnych.

  W pobliżu jeziora powstał Park Narodowy Kainji.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kainji Lake (ang.). [dostęp 2010-12-19].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Elektrownia wodna (fachowo hydroelektrownia przepływowa) – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną.
  Niger – trzecia pod względem długości i powierzchni dorzecza rzeka Afryki (po Nilu i Kongo). Od rzeki swoje nazwy wzięły państwa Niger oraz Nigeria. Jest najważniejszą rzeką Afryki Zachodniej, jej długość wynosi 4184 km, a powierzchnia dorzecza ok. 2 117 700 km². Płynie na terytorium Gwinei, Mali, Nigru, Beninu i Nigerii.
  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.
  Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) – jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.
  Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
  Zbiornik retencyjny (sztuczne jezioro zaporowe) – sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku zatamowania wód rzecznych przez zaporę wodną. Zazwyczaj powstają one w terenach górskich, gdzie koszt budowy zapory w węższej dolinie jest niższy. Zbiorniki te mogą pełnić wiele funkcji, wśród których pewne nawet się wykluczają (np. funkcja energetyczna i przeciwpowodziowa, funkcja zaopatrzenia w wodę i rekreacyjna). Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego powoduje znaczące zmiany lokalnego środowiska naturalnego, często budowie zapór towarzyszą protesty ekologów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.