• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kagekatsu Uesugi

  Przeczytaj także...
  Oblężenie Osaki (大坂の役 Ōsaka no Eki lub 大坂の陣 Ōsaka no Jin) — seria bitew pomiędzy siogunatem Tokugawa a rodem Toyotomi skoncentrowanych wokół zamku Ōsaka, trwających w latach 1614-1615, zakończonych unicestwieniem obrońców i zwycięstwem sił siogunatu. Wyróżnia się dwa etapy oblężenia: kampanię letnią i kampanię zimową, oddzielone od siebie krótkim okresem rozejmu.Odawara (jap. 小田原市 Odawara-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Kanagawa, na wyspie Honsiu. Odawara jest jednym z „miast specjalnych” (jap. 特例市 tokurei-shi).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Kagekatsu Uesugi

  Kagekatsu Uesugi (jap. 上杉景勝 Uesugi Kagekatsu, ur. 8 stycznia 1556, zm. 19 kwietnia 1623)japoński samuraj, daimyō, dowódca wojskowy. Syn Masakage Nagao – głowy klanu Ueda Nagao i męża starszej siostry Kenshina Uesugi. Po śmierci ojca został zaadoptowany przez Kenshina, a gdy i ten zmarł w 1578 roku, Kagekatsu stoczył walkę o władzę z drugim adoptowanym synem Kenshina, Kagetorą Uesugi, pokonując go w Ōtate no ran w 1579. Kagetora popełnił samobójstwo, a Kagekatsu został głową rodu Uesugi. Niedługo później ożenił się z siostrą Katsuyori Takedy (córką Shingena Takedy).

  Hideyoshi Toyotomi (jap. 豊臣秀吉, Toyotomi Hideyoshi, ur. 2 lutego 1536 lub 17 marca 1537, zm. 18 września 1598) — japoński przywódca polityczny i militarny z okresu Azuchi-Momoyama. Jedna z najważniejszych postaci w historii tego kraju. Kontynuował proces jednoczenia państwa, rozpoczęty przez Nobunagę Odę.Kenshin Uesugi (jap. 上杉謙信, Uesugi Kenshin, ur. 18 lutego 1530, zm. 19 kwietnia 1578) – urodził się w epoce Sengoku w prowincji Echigo, jako czwarty syn gubernatora wojskowego (shugo), Tamekage Nagao.

  Jako generał Hideyoshiego Toyotomi Kagekatsu brał udział w kampaniach pod Odawarą i w Korei, a w 1598 został członkiem Rady Pięciu Starszych (jap. 五大老 go-tairō). Pierwotnie Kagekatsu był w posiadaniu wartego 550 tys. koku lenna w Echigo, ale w ramach redystrybucji ziem dokonanej przez Hideyoshiego w roku 1598 otrzymał Aizu, warte 1,2 miliona koku. Po śmierci Hideyoshiego znalazł się w jednym obozie z Mitsunarim Ishidą, wrogo nastawionym do Ieyasu Tokugawy.

  Daimyō (jap. 大名, daimyō) – panowie feudalni w średniowiecznej Japonii, po rozpoczęciu tzw. ery feudalnej (784 r.) potężni i wpływowi władcy ziemscy. Daimyō zarządzali całymi wioskami i miastami, a do dyspozycji mieli własne oddziały samurajów. Za rządów siogunów z rodu Tokugawów nastąpił podział daimyō na fudai-daimyō – bezpośrednich wasali sioguna, którzy byli spokrewnieni i związani z rodem Tokugawa jeszcze przed objęciem przez nich władzy – oraz tozama-daimyō, nie spokrewnionych z Tokugawami, ale uważających się za co najmniej im równych.Region Tōhoku (jap. 東北地方, Tōhoku-chihō) – jedna z geograficznych krain Japonii. Region Tōhoku (tōhoku po japońsku znaczy północno-wschodni) znajduje się w północno-wschodniej części największej wyspy Japonii, Honsiu.

  Kagekatsu Uesugi był pierwszym daimyō, który otwarcie dążył do konfrontacji z Ieyasu Tokugawą. Wybudował nowy zamek w Aizu, czym ściągnął na siebie uwagę Tokugawów, którzy wezwali go do Kioto celem wyjaśnienia jego działań. Kagekatsu odmówił, i Ieyasu zaczął rozważać poprowadzenie 50-tysięcznej armii przeciw rodowi Uesugi.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Mitsunari Ishida i Kagekatsu mieli nadzieję związać siły Ieyasu w walkach na północnym-wschodzie i odciągnąć go od działań Mitsunariego w rejonie Osaki. Ieyasu przejrzał ich plan i pozostał w Kioto, wysyłając na północ generałów Yoshiakiego Mogami i Masamune Date. Kagekatsu planował przerzucić swoje siły na południe i zaatakować Tokugawów z północnego wschodu, podczas gdy Mitsunari atakował z zachodu, ale jego plany przekreśliła porażka już na samym początku kampanii, w oblężeniu zamku w Shiroishi

  Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).Tozama-daimyō (jap. 外様大名, tozama-daimyō) - dosłownie: zewnętrzni magnaci lub obcy daimyō, panowie feudalni w średniowiecznej Japonii. Wyłączając shimpan 親藩, czyli rody spokrewnione z Tokugawami, daimyō podzieleni zostali na dwie kategorie – fudai (jap.: 譜代) i tozama. Fudai-daimyō byli dziedzicznymi wasalami Tokugawów jeszcze przed bitwą pod Sekigaharą w 1600. Natomiast mianem tozama-daimyō byli określani feudałowie, którzy dopiero po przegranej z Tokugawami uznali ich władzę.

  Wskutek porażki Kagekatsu podporządkował się Ieyasu i jako tozama daimyō został przeniesiony do wartego 300 tys. koku lenna w Yonezawie w rejonie Tōhoku. 14 lat później Kagekatsu brał udział w oblężeniu Osaki po stronie Tokugawów.

  Genealogia[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Masamune Date (jap. 伊達政宗, Date Masamune, ur. 5 września 1567 – zm. 27 czerwca 1636) był japońskim samurajem żyjącym w okresie Azuchi-Momoyama i wczesnym okresie Edo, spadkobiercą długiej linii potężnych daimyō z rejonu Tōhoku i twórcą współczesnego miasta Sendai. Był też wybitnym taktykiem, z racji braku jednego oka nazywanym jednookim smokiem (jap. 独眼竜, dokugan ryū).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.
  Kioto (jap. 京都市, Kyōto-shi, dosł. miasto stołeczne) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (jap. 京阪神, Keihanshin) zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.
  Ieyasu Tokugawa (jap. 徳川家康, Tokugawa Ieyasu, ur. 31 stycznia 1543, zm. 22 maja 1616) – założyciel dynastii siogunów Tokugawa, sprawował realną władzę w Japonii od 1598 r. do abdykacji w 1605 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.