Kafejka internetowa
Kawiarnia - lokal gastronomiczny będący przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich. Podawane są tam głównie napoje i dania deserowe, głównie kawa, zazwyczaj również: ciastka, lody, herbata, czy wino.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Kafejka internetowa (kawiarenka internetowa) – miejsce, w którym można skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu. Za korzystanie z komputerów w kafejce internetowej zazwyczaj pobierana jest niewielka opłata, najczęściej za czas korzystania.
Cyberia[ | edytuj kod]
Pierwsza kafejka internetowa została otwarta 1 września 1994 roku. Działała w Londynie przy Whitefield Street 39 pod nazwą "Cyberia". Jak donosiła polska prasa: W Londynie (...) działa (...) pierwsza w świecie kawiarnia internetowa, w której popijając kawę, ale po wrzuceniu monety do jednego z sześciu stojących pod ścianą terminali, klient uzyskuje szeroki dostęp do Internetu. Nowicjusz może liczyć na chętną pomoc techniczną ze strony personelu, można też wykupić cały cykl szkoleniowy.
Oprogramowanie do obsługi kafejki o nazwie "EasyNet" zostało opracowane samodzielnie przez właścicieli lokalu.
W Polsce[ | edytuj kod]
Pierwsze w Polsce kafejki internetowe zaczęły powstawać w 1996 roku. W latach 2000-2005 były bardzo popularne. Później zaczęły być wyprzedzane przez prywatne usługi internetowe.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Londyńska Syberia, "Enter", nr 5/1995, s. 8
- Bartosz Godziński: Kafejki internetowe odeszły do krainy wiecznych impulsów. Przetrwały nieliczne, ale nie narzekają na brak chętnych (pol.). Na temat, 10 listopada 2017. [dostęp 2019-07-13].