• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaczki

  Przeczytaj także...
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Mergini – plemię ptaków z rodziny kaczkowatych (Anatidae). W polskim nazewnictwie dla tego taksonu stosuje się nazwę tracze.

  Kaczki (Anatinae) – podrodzina ptaków z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Są to ptaki wodne średniej wielkości o stosunkowo krótkiej szyi.

  Występowanie[]

  Podrodziny obejmuje gatunki występujące na całym świecie oprócz Antarktydy.

  Systematyka[]

  Do podrodziny należą następujące plemiona:

  Grążyce (kaczki nurkujące) (Aythyini) - plemię ptaków z podrodziny kaczek, rodziny kaczkowatych (Anatidae). Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące cały świat. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:Henryk Johan Ibsen (Henrik Ibsen; ur. 20 marca 1828 w Skien, zm. 23 maja 1906 w Christianii, obecnie Oslo) – dramatopisarz norweski.
 • Tadornini
 • Mergini
 • Aythyini
 • Anatini
 • Kaczka w kulturze[]

  Dzika kaczka (w oryginale Vildanden) - sztuka napisana w 1884 roku przez norweskiego dramaturga Henrika Ibsena.

  Przypisy

  1. Anatinae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Frank Gill, David Donsker: Screamers, ducks, geese & swans (ang.). IOC World Bird List: Version 5.2. [dostęp 2015-06-09].
  3. Systematyka za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Podrodzina: Anatinae Leach, 1820 - kaczki (wersja: 2015-02-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-06-09].
  Kaczki właściwe (Anatini) - plemię ptaków z podrodziny kaczek, rodziny kaczkowatych. Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące cały świat. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:Kazarki (Tadornini) - plemię ptaków z podrodziny kaczek, z rodziny kaczkowatych. Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące cały świat poza Ameryką Północną. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antarktyda – kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.