• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kabinda - prowincja

  Przeczytaj także...
  Kakao (nah. cacahuatl – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.Togo, Republika Togijska – państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Ghaną, Beninem i Burkina Faso.
  Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.

  Kabinda (port. Cabinda) – stanowiąca eksklawę prowincja Angoli. Jest oddzielona od głównej części państwa przez terytorium Demokratycznej Republiki Konga.

  Kabinda graniczy z tym państwem od południa i wschodu, od północy sąsiaduje z Kongiem, a od zachodu oblewana jest przez wody Oceanu Atlantyckiego. Jej linia brzegowa rozciąga się na 90 km.

  Ropa naftowa stanowi najważniejszy eksportowany produkt w Kabinda. Produkcja drewna, oleju palmowego, kakao i kawy utraciły swoje znaczenie od czasu powstania lokalnego przemysłu naftowego. Kabinda to główne miasto i port naftowy na prawym brzegu rzeki Bele.

  Front Wyzwolenia Enklawy Kabindy, FLEC - separatystyczny ruch partyzancki i polityczny. Celem organizacji jest odłączenie Kabindy od Angoli.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

  Historia[ | edytuj kod]

  Portugalscy odkrywcy, misjonarze i kupcy przybywali do ujścia rzeki Kongo już w połowie XV wieku. Nawiązali oni kontakty z potężnym królem Konga, nazywanym manikongo, który kontrolował m.in. niewielkie królestwa na terenie dzisiejszej Kabindy. Na przestrzeni lat swoje placówki handlowe zbudowali tutaj Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy. Wkrótce doszło też do konfliktów między kolonialnymi imperiami.

  Wolne Państwo Kongo – królestwo w środkowej Afryce, istniejące w latach 1885 - 1908 i będące prywatną własnością Leopolda II - króla Belgów, leżące na terenie dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga.Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

  Ostatecznie terytorium to stanowiło część portugalskiej kolonii Angola. Do drugiej połowy XIX wieku było ono jeszcze fizycznie połączone z resztą Angoli. Konferencja w Berlinie w 1885 zdecydowała o poszerzeniu terytorium Wolnego Państwa Kongo o ujście rzeki Kongo, oddzielając tym samym terytorium Kabindy.

  Kongo (fr. i port. Congo; w górnym biegu Lualaba) – rzeka w Afryce Równikowej, uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Płynie przez Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga i Angolę. Druga co do długości rzeka w Afryce. Jej zlewnia pokrywa 12% kontynentu.Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
   Osobny artykuł: Konflikt w Kabindzie.

  1 sierpnia 1975 Kabinda ogłosiła niepodległość od Portugalii. Prezydentem kraju został Luiz Branque Franque. W listopadzie 1975 Kabindę zajęły wojska Angoli i Kuby. Od tego czasu działa tutaj ruch wyzwoleńczy pod nazwą Front Wyzwolenia Enklawy Kabindy.

  Ujście rzeki – miejsce, w którym rzeka lub inny ciek kończy swój bieg, łącząc się z inną rzeką lub wpadając do jeziora, morza, oceanu.Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.

  8 stycznia 2010 roku na terytorium Kabindy, przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga, kabindyjscy separatyści ostrzelali autokar wiozący reprezentację piłkarską Togo na Puchar Narodów Afryki. W ataku zginął II trener reprezentacji Togo, jej rzecznik prasowy oraz kierowca autokaru. Rannych zostało kilku zawodników, m.in. drugi bramkarz reprezentacji.

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.Manikongo lub Mwene Kongo było tytułem władcy Królestwa Kongo, które istniało od XIV do XIX wieku i składało się z ziem we współczesnej Angoli i Demokratycznej Republice Konga. Siedzibą władzy manikongo była M’banza-Kongo (w latach 1570–1975 zwana także São Salvador), obecnie stolica prowincji Zair w Angoli. Manikongo mianował gubernatorów prowincji Królestwa i otrzymywał hołd od sąsiednich poddanych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Angola (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2018-08-03].
  2. = Cabinda, {{{tytuł}}}, Encyclopedia Britannica [dostęp 2019-02-24] (ang.).tytuł
  3. Three dead after gun attack on Togo football team (ang.). bbc.co.uk, 2010-01-09. [dostęp 2013-09-28].
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Kabinda (port. Cabinda) – miasto w Angoli, ośrodek administracyjny prowincji Kabinda, angolskiej eksklawy dążącej do uzyskania niepodległości. Współrzędne geograficzne: 5°33′S 12°11′E/-5,550000 12,183333. Ludność: 357,5 tys. (szac., 2008). Drugie pod względem wielkosci miasto kraju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Demokratyczna Republika Konga (fr. République démocratique du Congo) – drugie pod względem wielkości państwo Afryki, położone w jej środkowej części, w dorzeczu rzeki Kongo, u której ujścia posiada 37 km dostępu do Oceanu Atlantyckiego. Nazwa, oznaczająca myśliwy, pochodzi od ludu Bakongo. W okresie kolonialnym DR Konga występowała jako Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960), a po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od sąsiadującej Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga występowała również jako Kongo-Léopoldville, a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Królestwo Kongo – państwo historyczne w Afryce. Powstało w XIV wieku w dolnym biegu rzeki Kongo. Szczyt rozwoju osiągnęło w XV-XVI wieku.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Olej palmowy – olej otrzymywany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego. W temperaturze pokojowej ma kolor żółto-brązowy . Olej palmowy wykorzystuje się do produkcji margaryny, mydła, kosmetyków, świec, smarów.
  Eksklawa – część terytorium państwa lub innej jednostki administracyjnej, położona w oddzieleniu od głównego jego obszaru, lecz na tym samym obszarze lądowym (przeważnie kontynent). Może być otoczona terytorium innego państwa lub jednostki administracyjnej, stanowi wtedy jednocześnie enklawę.
  Imperium kolonialne – imperium, które składa się z państwa macierzystego (tzw. metropolii) oraz kolonii, położonych zazwyczaj w różnych częściach świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.835 sek.