Kabel nieskrosowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kabel nieskrosowany, kabel prosty, kabel bez przeplotukabel ethernetowy używany do budowy lokalnych sieci komputerowych, gdzie wszystkie przewody skrętki w każdej z wtyczek 8P8C (najczęściej, lecz błędnie nazywanej RJ-45) kabla ethernetowego mają identyczny układ. Od strony technicznej, kabel z obu stron posiada zakończenia przewodów we wtyczce 8P8C typu T568A lub z obu stron typu T568B.

Kabel krosowy (en. patch cord) – krótki przewód służący do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych. Najczęściej jest on kojarzony z sieciami komputerowymi – skrętką. Wtedy jest to przewód połączony według specyfikacji RJ-45100BASE-T568A lub 100BASE-T568B. Są także kable krosowe służące do łączenia osprzętu optycznego (przewód krosowy optyczny – światłowód) oraz do łączenia osprzętu wideo.Lokalna sieć komputerowa, LAN (od ang. local area network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze (blok, szkoła, laboratorium, biuro). Sieć LAN może być wydzielona zarówno fizycznie, jak i logicznie w ramach innej sieci. Główne różnice LAN, w porównaniu z WAN, to wyższy wskaźnik transferu danych i mniejszy obszar geograficzny.

Kabel nieskrosowany jest użyteczny w przypadkach, gdy sieć będzie budowana przy pomocy urządzeń pośredniczących, takich jak router, koncentrator lub przełącznik. Można go również podłączać np. do bezprzewodowego punktu dostępu, routera Wi-Fi lub dysku sieciowego, gdyż każde z nich ma wbudowany switch (przełącznik). Początkowo kabel prosty nie mógł być używany do bezpośredniego połączenia dwóch kart sieciowych zamontowanych np. w komputerach, ponieważ powodowało to połączenie pinów pary służącej do nadawania informacji z pinami pary do ich odbioru, co kończyło się kolizją przesyłania pakietów w sieci. Do takiego połączenia wymagany był kabel skrosowany.

Kabel elektryczny – rodzaj przewodu elektrycznego izolowanego, jedno- lub wielożyłowego, otoczonego wspólną powłoką. Chroni ona przed przedostaniem się wilgoci lub innych substancji szkodliwie działających na izolację, uszkodzeniami mechanicznymi oraz porażeniem prądem elektrycznym.Wtyczka, wtyk – mechaniczny interfejs służący do łączenia urządzeń, najczęściej za pomocą przewodów. Wyróżnia się wtyczki męskie (ze stykami w postaci bolców lub pinów) jak i wtyczki żeńskie (ze stykami wewnątrz otworów) lub mieszane (kombinacja bolców/pinów i otworów).

Od początku XXI w. w urządzeniach sieciowych wprowadzano mechanizm Auto MDI-X i aktualnie każdy port sieciowy typu 8P8C obsługuje tę technologię, więc nie ma znaczenia, czy korzysta się z kabli prostych, czy skrosowanych. Ethernetowe łącza gigabitowe (np. 1000BASE-T) i szybsze oparte o transmisję poprzez skrętkę komputerową wykorzystują wszystkie cztery pary przewodów do jednoczesnej transmisji w obu kierunkach. Wynika z tego, że nie mają one dedykowanych par nadawczych i odbiorczych, w związku z czym kable krosowane nigdy nie są wymagane do takiego typu komunikacji i można korzystać wyłącznie z typowych kabli prostych.

1000Base-T – standard sieci Ethernet o przepływności 1 Gb/s. Został opisany w 1999 roku w dokumencie IEEE 802.3ab. Oparta na nim sieć wykorzystuje jako medium skrętkę miedzianą UTP co najmniej Cat5 zakończonej złączem RJ-45, a jej zasięg wynosi 100 m. 1000Base-T wykorzystuje wszystkie 4 pary skrętki, jednocześnie nadając i odbierając sygnał na każdej parze, dzięki czemu możliwy jest full-duplex w obrębie jednej pary, tzw. dual-duplex. W celu osiągnięcia tak wysokiej przepływności zastosowano czterowymiarowe kodowanie 4D-PAM5.Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kabel krosowany
 • kabel krosowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. IEEE 802.3-2012 40.8.2 Crossover Function
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolizja pakietów w sieci (ang. network packet collision) – sytuacja występująca w sieci Ethernet i innych, kiedy dwa komputery usiłują wysłać pakiet przez łącze w tym samym czasie. Kolizja jest wykrywana automatycznie (collision detection) i komputery zaprzestają przesyłania. Po losowo wybranym czasie każdy z komputerów próbuje ponownie przesłać swój pakiet.
  Kabel krosowany (skrosowany, cross-over) – kabel sieciowy komputerowy, używany do bezpośredniego łączenia dwóch komputerów. Piny na obu końcach mają różną kolejność.
  Koncentrator sieciowy (także z ang. hub) – urządzenie łączące wiele urządzeń sieciowych w sieci komputerowej o topologii gwiazdy.
  Auto MDI-X – funkcja przełącznika sieciowego, karty sieciowej lub dowolnego innego urządzenia sieciowego wyposażonego w złącza 8P8C (popularnie, ale błędnie nazywanego RJ-45) polegająca na automatycznym rozpoznaniu przez nie, czy podłączony kabel sieciowy jest skrosowany, czy prosty (nieskrosowany). Jeśli urządzenie posiada taką funkcję, to do dowolnego w nim portu 8P8C można podłączyć zarówno kabel skrosowany, jak i prosty.
  Network Attached Storage (NAS) – technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej.
  Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.
  Skrętka (ang. twisted-pair cable) – rodzaj kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji, który zbudowany jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył w celu eliminacji wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami. Skręcenie żył powoduje równocześnie zawężenie pasma transmisyjnego. Wynalazcą tego rozwiązania jest Alexander Graham Bell.

  Reklama