• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kabaty  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Włościanin – pismo dla ludu wydawane w Krakowie w latach 1869-1879 pod redakcją Czesława Pieniążka. Pismo stawiało sobie za cel zapoznawać lud wiejski z podstawami różnych dziedzin wiedzy, m.in. historią, literaturą, medycyną, a także rolnictwem i przemysłem.Blok mieszkalny – potoczna nazwa wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego o powtarzalnych segmentach, wyróżniającego się wybitnie prostą formą.
  Wieś Kabaty w 1925
  Kabaty w 2007
  Ulica Kabacki Dukt na Kabatach

  Kabaty – dawna wieś, obecnie osiedle i obszar MSI w dzielnicy Ursynów w Warszawie.

  Nazwę Kabaty nosi także pierwsza stacja linii M1 warszawskiego metra.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa rodowa „Kabaty“ pochodzi od nazwiska Kabat. Nazwisko to pochodzi z kolei od wyrazu „kabat”, które oznacza krótki płaszcz lub kurtkę.

  Prawo chełmińskie niem. Kulmer Recht, łac. Jus Culmense vetus – odmiana prawa magdeburskiego powstała około 1233 w Chełmnie i Toruniu, używana głównie na Pomorzu, Prusach, Mazowszu, Warmii i Podlasiu. Na skutek zarządzenia Kazimierza Jagiellończyka od 1476 obowiązywało wszystkich mieszkańców Prus Królewskich (także szlachtę). Najstarsze dokumenty to Kulmer Handfeste Hermanna von Salza z 1232 i Alte Kulm z XIV wieku. Nigdy nie uzgodniono oficjalnej kodyfikacji. W praktyce stosowano głównie wydane drukiem projekty kodyfikacji z lat 1566, 1580 oraz 1594.Kabaty – początkowa stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy zbiegu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Wąwozowej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Charakterystykę i podział gleb ułatwia systematyka, która wprowadza klasyfikację z uwzględnieniem przyczyn powstawania i podobieństw określonych jednostek glebowych. Systematyka czy klasyfikacja gleb powinna uwypuklać genezę ich powstawania, a poza tym zawierać ocenę przydatności i wartości użytkowej gleby. Przyjęta klasyfikacja powinna wykazać również kierunki rozwoju gleb w czasie.
  Ziemia warszawska – ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku, wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi była Warszawa.
  Janusz I Starszy (warszawski) (ur. ok. 1346, zm. 8 grudnia 1429) – od 1373/1374 r. książę warszawski, od 1381 r. w wyniku podziału książę na Warszawie, Nurze, Łomży, Liwie, Ciechanowie, Wyszogrodzie i Zakroczymiu, lennik Polski, od 1391 na Podlasiu (dożywotnio).
  Uwłaszczenie chłopów w Polsce – nadanie chłopom prawa własność do posiadanej przez nich ziemi, połączone ze zniesieniem obciążeń feudalnych, tj. pańszczyzny, czynszu, darmoch, itp. Na ziemiach polskch uwłaszczenie przeprowadzono: w zaborze austriackim w 1848 r., w Królestwie Polskim w 1864 r. i w zaborze pruskim w latach 1808-1872.
  Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
  Miejski System Informacji w Warszawie – system lokalnego oznakowania miasta stołecznego Warszawy zarządzany przez Zarząd Dróg Miejskich.
  Moczydło – osiedle w dzielnicy Ursynów, w Warszawie. Jest ono położone w obrębie obszaru MSI Kabaty. Po przyłączeniu w 1951 roku terenów obecnego Ursynowa do Warszawy, właścicielem części gruntów stała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Pozostałości po dawnej wsi Moczydło można obserwować nadal. Znajduje się tam już tylko pięć gospodarstw. Większość zabudowań współczesnego Moczydła stanowią nowe domki jednorodzinne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.