• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kabareton Mulatka

  Przeczytaj także...
  Szymon Majewski (ur. 1 czerwca 1967 w Warszawie) – polski dziennikarz, showman, prezenter radiowy i telewizyjny, satyryk i aktor.PAKA (Przegląd Kabaretów Amatorskich) – ogólnopolski festiwal grup kabaretowych odbywający się co roku w Krakowie w Centrum Kultury "Rotunda".
  Konferansjer (fr. conférencier) – osoba prowadząca przedstawienie, zapowiadająca poszczególne punkty programu, nadająca kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym. Zadaniem konferansjera jest przedstawianie artystów, przygotowanie publiczności na ich występ, urozmaicanie przedstawień anegdotami i dowcipami.
  Ełckie Centrum Kultury
  Postać Stańczyka jest symbolem zmagań kabaretowych w Ełku

  Mulatka (od: Mazurskie Lato Kabaretowe) – kabareton trwający przez 5 dni sierpnia (zazwyczaj 1-5), organizowany przez Ełckie Centrum Kultury.

  Historia[]

  Pierwsza Mulatka odbyła się w 1995. Na jej konkursie występowały dotychczas takie kabaretowe sławy jak Ani Mru Mru, Jurki, Grzegorz Halama, Kabaret Dno, Hrabi czy Widelec.

  Dariusz Stanisław Kamys (ur. 4 maja 1963 w Łaszczowie) – aktor kabaretowy, a także autor tekstów i opiekun zielonogórskiego środowiska kabaretowego (tzw. Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego). W latach 80. kierownik klubu Gęba.Czerwony Tulipan – grupa muzyczna i kabaret z Olsztyna, powstał w 1985. Repertuar obejmuje poezję śpiewaną, lirykę i satyrę.

  Na Mulatce gościli też (w charakterze gwiazd) m.in. Andrzej Poniedzielski, Grupa Rafała Kmity, Alosza Awdiejew, Kabaret Szum, Grzegorz Halama i Ireneusz Krosny.

  Konferansjerka i jury[]

  Konferansjerami są ludzie związani z kabaretem i satyrą, np. Andrzej Poniedzielski czy Artur Andrus.

  W jury (zmiennym) zasiadają inni przedstawiciele świata kabaretu i satyry, w tym np. Jacek Fedorowicz, Szymon Majewski, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Rafał Kmita, Janusz Majewski i inni.

  Kabaret Jurki powstał w 1994 roku, pochodzi z Zielonej Góry i od lat należy do Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.Ani Mru-Mru – polski kabaret z Lublina. Obecnie tworzą go Marcin Wójcik (założyciel i pomysłodawca), Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Kabaret ten powstał we wrześniu 1999. Michał i Marcin mimo, iż noszą to samo nazwisko, nie są ze sobą spokrewnieni.

  Imprezy w ramach Mulatki[]

 • Debiuty
 • Grand Prix (rozgrywany w ciągu 2 dni)
 • Konkurs Piosenki Kabaretowej
 • Przegląd Filmów Kabaretowych
 • Konkurs o Nagrodę Publiczności
 • Koncerty Gwiazd
 • Imprezy towarzyszące[]

  Mulatka to nie tylko kabaret. Jest to także czas wystaw graficznych, które mają miejsce w ECK, koncertów (w 2004 ełcka publiczność ciepło przyjęła olsztyńską grupę Czerwony Tulipan) oraz interaktywnej zabawy czyli pokaz serialu Dariusza Kamysa "Spadkobiercy", w którym znaczący udział bierze publiczność.

  Kabaret Szum – jedna z kabaretowych grup Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Jej rysem charakterystycznym było to, że przez cały okres działalności składał się wyłącznie z kobiet.Satyra – gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikę i lirykę (także inne formy wypowiedzi) wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę, stosunki społeczne. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie, ale nie proponuje żadnych rozwiązań pozytywnych. Cechą charakterystyczną satyry jest karykaturalne ukazanie postaci. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.

  Zobacz też[]

 • Kategoria:Festiwale kabaretowe w Polsce
 • PaKA
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona MULATKI • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Poniedzielski (ur. 4 lipca 1954 w Iwaniskach) – poeta, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Janusz Majewski, także pod pseud. Patrick G. Clark (ur. 5 sierpnia 1931 we Lwowie) – polski reżyser filmowy, dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca.
  Artur Józef Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) – polski dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer.
  Aleksy Awdiejew, znany jako Alosza Awdiejew (ros. Алексей Алексеевич Авдеев; ur. 18 sierpnia 1940 w Woroszyłowsku – ob. Stawropol) – polski aktor filmowy, piosenkarz, językoznawca i rosjoznawca. Z pochodzenia Rosjanin. Do Polski przyjechał w 1967 . Obywatelstwo polskie otrzymał w 1993 . Mieszka w Bolechowicach pod Krakowem.
  Spadkobiercy – sceniczna, improwizowana parodia konwencji opery mydlanej, na motywach między innymi Dynastii, Dallas czy Santa Barbara. Obecnie jest emitowany jako niezależny serial telewizyjny w TV 4 i Comedy Central Polska. W internecie pojawiają się też odcinki, które były kręcone w klubie Gęba i na różnych festiwalach.
  Grupa Rafała Kmity (do 1997 pod nazwą Quasi-Kabaret Rafała Kmity) - polski kabaret założony w 1993 roku, działający w Krakowie przy Teatrze STU.
  Stańczyk (zw. też Stasiu Gąska od staropol. gąska, błazen; ur. ok. 1480, zm. ok. 1560) – błazen nadworny Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta II Augusta, znany z ostrego dowcipu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.