KDE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z K Desktop Environment)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

KDEśrodowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych.

Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Gandalf – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Hobbit i Władca Pierścieni. Jest jednym z pięciu Istarich, którzy przybyli do Śródziemia na początku Trzeciej Ery.

KDE korzysta z biblioteki graficznej Qt, a także z systemu obiektowego KParts. System ten pozwala na współdzielenie elementów danego programu pomiędzy różnymi aplikacjami KDE, np. emulator terminala Konsole może zostać osadzony w Konquerorże.

W KDE menedżerem okien jest KWin, jednak aplikacje można uruchamiać także pod innymi menedżerami takimi jak Openbox.

Wersja KDE 5.23 została wydana na 20-lecie projektu KDE.

Karbon 14 jest programem do tworzenia grafiki wektorowej, może przetwarzać typowe figury geometryczne i pozwala tworzyć proste rysunki i ilustracje. Program ten można znaleźć w pakiecie Calligra dla systemu Linux.KolourPaint - aplikacja do obróbki grafiki rastrowej, będąca częścią środowiska KDE. Program pod względem sposobu obsługi zbliżony jest do Microsoft Paint.

Historia[ | edytuj kod]

Projekt KDE został założony w 1996 roku przez Matthiasa Ettricha. Pierwotnie projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment zaś skrót KDE był też grą słowną z nazwą uniksowego środowiska graficznego CDE. Obecnie skrót rozwija się jako K Desktop Environment, gdzie litera K nie ma określonego znaczenia.

Blackbox - menedżer okien dla graficznego interfejsu użytkownika X Window System. Jest to typowy minimalistyczny menedżer okien, popularny ze względu na dużą szybkość działania i "lekkość" środowiska. Pomimo małego rozmiaru, wygląd tematów jest całkiem atrakcyjny.Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

Główne wydania[ | edytuj kod]

Numeracja KDE jest związana z numeracją zestawu bibliotek Qt, tj. wersje 1.x KDE bazowały na wersjach 1.x bibliotek Qt itd.

Wersje Plasma 4.x[ | edytuj kod]

KDE 4 zostało przeniesione na Qt 4, co powinno powodować wzrost wydajności o 20–30% w porównaniu do KDE 3.5.x. KDE zawiera środowisko multimedialne, nazwane Phonon, zintegrowane środowisko sprzętowe Solid i schemat kolorów systemu i ikon Oxygen. Zawiera też zmieniony interfejs pulpitu i pasek zadań, nazwany Plasma, który zawiera widżety w stylu SuperKaramba lub Apple Dashboard. Udostępniono również wersje KDE 4 na Microsoft Windows i Mac OS X.

Menedżer plików (ang. file manager) jest to program komputerowy służący do zarządzania strukturą plików, katalogów i woluminów.SuperKaramba to narzędzie umożliwiające łatwe tworzenie i zarządzanie modułami rozszerzających możliwości głównie środowiska KDE.

Najważniejszymi cechami KDE 4 są:

 • Zmieniony wygląd środowiska dzięki zastosowaniu Oxygen
 • Architektura zawierająca udoskonaloną integrację z multimediami i sprzętem (Solid i Phonon, moduł sprawdzania pisowni i gramatyki)
 • Programy udoskonalone dzięki doświadczeniom użytkowników, takie jak Dolphin, menedżer plików i Okular, program służący do przeglądania dokumentów
 • KDE Plasma 5[ | edytuj kod]

  Wraz z przejściem na Qt 5, środowisko KDE uległo podziałowi na trzy części o niezsynchronizowanej numeracji:

  Matthias Ettrich (ur. 14 czerwca 1972 w Bietigheim-Bissingen) – niemiecki informatyk, programista FOSS, pomysłodawca projektu K Desktop Environment (KDE) (1996) i jeden z twórców LyX (1995).Openbox – menedżer okien dla graficznego interfejsu użytkownika X Window System, rozprowadzany na zasadach licencji GNU General Public Licence. Pierwotnie Openbox wywodzi się z Blackboksa 0.65.0, jednakże został on całkowicie przepisany w języku programowania C i od wersji 3.0 nie bazuje już na żadnym kodzie Blackboksa.
 • KDE Frameworks 5 (żargonowo zwany też KF5) – zestaw bazowych bibliotek KDE (wersja 5.0 została wydana 7 lipca 2014; nowe wydania ukazują się co miesiąc);
 • KDE Plasma 5 – nowa wersja powłoki graficznej Plasma (wersja 5.0 została wydana 15 lipca 2014; nowe wydania ukazują się co trzy miesiące);
 • KDE Applications (wersja 14.12 została wydana 15 kwietnia 2015 i jest to pierwsza wersja aplikacji KDE używająca KDE Frameworks 5; numeracja KDE Applications jest typu rok-miesiąc; nowe wydania ukazują się co cztery miesiące); obecnie nie wszystkie aplikacje są przeportowane do KDE Frameworks 5.
 • Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.Solid framework integracji sprzętowej dla KDE4, który działa na podobnych zasadach jak Phonon: zamiast zajmować się bezpośrednio obsługą sprzętu, tworzy wspólne API dla istniejących rozwiązań. Używa udev, NetworkManager i BlueZ, oficjalny stos obsługi Bluetooth dla Linuksa. Pomimo to istnieje możliwość zastąpienia każdego z tych komponentów bez przerywania programów, co zwiększa przenośność programów używających Solid. Trwają prace nad opracowaniem wersji dla Microsoft Windows wykorzystującej Windows Management Instrumentation,


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.
  Multikomunikator internetowy to rodzaj komunikatora internetowego zawierającego w sobie metody komunikacji z użytkownikami wielu różnych komunikatorów. Gdy typowy komunikator umożliwia komunikację tylko między użytkownikami danego komunikatora tak multikomunikatory zapewniają komunikację z użytkownikami wielu komunikatorów. Przykładami mogą być AQQ, Digsby, Konnekt, Miranda IM, Pidgin (dawniej GAIM), Trillian, WTW, Nimbuzz, fring - dwa ostatnie przeznaczone przede wszystkim na platformy mobilne.
  Konsole, to emulator terminali wyposażony w zakładki. Napisany został przez Larsa Doelle w C++. Rozprowadzany jest na licencji GPL w wersji 2. Konsole jest częścią składową KDE.
  KPDF – przeglądarka plików w formacie PDF, bazująca na kodzie Xpdf. Mimo to KPDF posiada własne funkcje, jak np. tryb łączonego przeglądania stron, czy możliwość wyświetlenia prezentacji, itd. KPDF jest częścią składową środowiska KDE.
  KSpread – darmowy arkusz kalkulacyjny, część pakietu KOffice, zintegrowanego ze środowiskiem graficznym KDE. Wybranymi cechami programu są wielokrotne arkusze w dokumencie, obsługa ponad 100 wbudowanych funkcji, szablony, wykresy, sprawdzanie pisma, hiperłącza oraz sortowanie danych.
  KPresenter to darmowy program do tworzenia prezentacji, część pakietu KOffice zintegrowanego ze środowiskiem graficznym KDE.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Reklama