• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • KS Wisła

  Przeczytaj także...
  Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie – zabytkowy browar przemysłowy w Cieszynie powstały w 1846 roku. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec.Jan Szturc (ur. 1958) – polski skoczek narciarski, kombinator norweski i piłkarz, reprezentant KS Wisła Ustronianka oraz trener skoków narciarskich w tymże klubie; wujek i pierwszy trener Adama Małysza.
  Rafał Śliż (ur. 11 lipca 1983), polski skoczek narciarski, reprezentant Polski oraz zawodnik klubu KS Wisła Ustronianka. Brązowy medalista mistrzostw Polski z 2011 r. ze skoczni Skalite K-95 w Szczyrku.

  Klub Sportowy Wisła – polski klub sportowy z Wisły.

  Historia[]

  Historia klubu sięga 15 kwietnia 1953, kiedy to powstało Koło Sportowe „Start Wisła”. W 1957 zmieniło nazwę na „Wisła-Start” i stało się klubem sportowym. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. Zrzeszenie Sportowe „Start” wystąpiło ze struktur klubu. W związku z tym przyjęto ostatecznie nazwę Klub Sportowy „Wisła” w Wiśle. 1 października 2001 sponsoring nad sekcja narciarską objęła firma Ustronianka, producent napojów gazowanych. 14 marca 2003 podjęto uchwałę o zmianie nazwy na Klub Sportowy „Wisła – Ustronianka” w Wiśle. W maju 2014 umowa ze sponsorem została rozwiązana.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.

  Sekcje[]

  Obecnie klub posiada kilka sekcji – skoków narciarskich, biegów narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwa alpejskiego oraz piłki nożnej. Największe sukcesy zawodnicy KS osiągają w narciarstwie.

  Trenerem klubowym skoczków jest Jan Szturc. Najpopularniejsi reprezentanci to między innymi najbardziej utytułowany polski skoczek Adam Małysz oraz Wojciech Tajner, Rafał Śliż, Piotr Żyła, Tomasz Byrt, Wojciech Cieślar, Mateusz Wantulok i Aleksander Zniszczoł.

  Piłkarze grają w tej chwili w IV lidze (grupa śląska II). Ich trenerem jest Tomasz Wuwer. Drużyna piłkarska nigdy wcześniej w historii nie awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej niż Klasa A. Do sezonu 2007/2008 w którym to po barażach z drużyną Jeleśnianki Jeleśnia KS Wisła awansowała do ligi okręgowej. Po udanym sezonie 2011/2012 klub zadebiutował w IV lidze.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Wisła (cz. Visla, niem. Weichsel) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w Beskidzie Śląskim. Ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła.

  Miejscem spotkań kibiców klubu jest Bar Bracki „U Bociana”.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Wisły Ustronianki • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.
  Sponsoring jest jedną z najszybciej rozwijających się form promocji. Jego istotą są skojarzenia, dzięki którym pozytywny obraz sponsorowanego przenosi się na sponsora. Znak sponsora towarzyszy imprezom lub działaniu sponsorowanych instytucji. W przypadku produktów, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi (np. wyroby tytoniowe, alkoholowe), sponsoring jest często jedyną możliwością promocji masowej. Ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem sponsoringu jest również zwiększające się zainteresowanie masową rozrywką oraz wzrost świadomości społecznej.
  IV liga polska w piłce nożnej – piąta w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między III ligą polską (dawną IV ligą polską), a klasą okręgową bądź ligą okręgową (w 14 województwach) lub do sezonu 2011/2012 V ligą polską (tylko w 2 województwach), będąc jednocześnie najwyższym szczeblem regionalnym (V poziom ligowy). W województwie zachodniopomorskim jest to pośredni szczebel rozgrywkowy między III ligą, a ligą okręgową, po której jest klasa okręgowa. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich, grających w 20 grupach wojewódzkich. Zwycięzcy każdej z grup IV ligi polskiej uzyskują awans do III ligi polskiej, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do poszczególnych grup wojewódzkich V ligi polskiej lub klas okręgowych. Zarządzana przez – działających w imieniu Polskiego Związku Piłki Nożnej – 16 Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby, które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.
  Piotr Żyła (ur. 16 stycznia 1987 w Cieszynie) – polski skoczek narciarski. Reprezentant Polski oraz zawodnik klubu KS Wisła Ustronianka, współrekordzista Polski wraz z Kamilem Stochem w długości lotu narciarskiego, drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata z 2013.
  Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Kombinacja norweska (zwana też nordycką oraz klasyczną) - sport zimowy, popularny w Europie, a także Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Kombinacja jest połączeniem dwóch innych sportów zimowych: skoków i biegów narciarskich. Wraz z biegami i skokami kombinacja należy do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.