• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • KParts

  Przeczytaj także...
  KChart jest narzędziem do tworzenia wykresów, zintergrowany z pakietem KOffice. Może być używany jako oddzielna aplikacja, lub używany do tworzenia grafiki z KWord, KSpread itp.ActiveX – rodzaj komponentów i kontrolek możliwy do użycia w programach pisanych za pomocą takich narzędzi jak Delphi, Visual Basic, C++, Java, Power Builder i wielu innych. Technologia ActiveX pozwala na przekazywanie danych pomiędzy różnymi aplikacjami działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych Windows. Technologia ta jest ułatwieniem dla programisty - pozwala oszczędzić czas, który trzeba by poświęcić na pisanie własnych sposobów komunikacji pomiędzy programami.
  Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.

  KParts – podsystem komponentów dla KDE; pojedynczy nazywany jest KPart. KParts są analogiczne do komponentów Bonobo w GNOME oraz kontrolek ActiveX w Component Object Model Microsoftu. Konsole jest dostępny jako KPart i jest używany jako część takich programów jak Konqueror czy Kate.

  Konsole, to emulator terminali wyposażony w zakładki. Napisany został przez Larsa Doelle w C++. Rozprowadzany jest na licencji GPL w wersji 2. Konsole jest częścią składową KDE.COM (ang. Component Object Model) – standard definiowania i tworzenia interfejsów programistycznych na poziomie binarnym dla komponentów oprogramowania wprowadzony przez firmę Microsoft wraz z bibliotekami zapewniającymi podstawowe ramy i usługi dla współdziałania komponentów COM i aplikacji.

  Przykłady użycia KParts:

  Dragon Player - to prosty odtwarzacz multimedialny przeznaczony dla środowiska graficznego KDE. Jest kontynuacją pierwotnie napisanego przez Maxa Howella odtwarzacza video dla KDE 3 zwanego Codeine. Dragon Player jest domyślnym odtwarzaczem między innymi w KDE 4 znajdującym się w Kubuntu 8.04. Został napisany w języku C++, a wykorzystuje m.in. biblioteki Qt. Dostępny jest na wolnej licencji GNU General Public License.KWord – procesor tekstu typu WYSIWYG, będący częścią pakietu biurowego KOffice. KWord, wraz z pakietem KOffice, jest przeznaczony do środowiska graficznego KDE i jako wolne oprogramowanie, rozpowszechniany jest na warunkach licencji GNU LGPL.
 • Konqueror używa programu Okular do wyświetlania dokumentów
 • Konqueror używa Dragon Player do odtwarzania multimediów
 • Kontact osadza aplikacje KDE PIM
 • Kate i parę innych edytorów używa komponentu edytora
 • Parę aplikacji używa KPart Konsole do osadzania terminala
 • KoParts — rozszerzenie KOffice umożliwiające np. osadzanie np. wykresu programu KChart (będącego komponentem) wewnątrz dokumentu tekstowego programu KWord.
 • KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych. Początkowo projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment a skrót rozwijano jako K Desktop Environment.GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontact - program do zarządzania informacjami osobistymi (PIM---Personal Information Manager). Program integruje inne programy wchodzące w skład pakietu KDE i umozliwia zarządzanie m.in. pocztą elektroniczną, kanałami RSS, czy kalendarzami.
  Okular – jedna z podstawowych części budowy wielu urządzeń optycznych. Jest to element optyczny najbliższy oka obserwatora, służący do obserwacji obrazu tworzonego przez obiektyw danego urządzenia. Okular występuje w postaci pojedynczej soczewki lub układu optycznego. Każdy okular służy dla jednego oka.
  Bonobo to technologia umożliwiająca osadzanie komponentów oprogramowania i złożone dokumenty w środowisku GNOME. Technologia ta była inspirowana na technologii OLE w Microsoft Windows i jest podobna do tego mechanizmu. Analogiczną technologią do Bonobo jest KParts w KDE. Bonobo bazuje na architekturze CORBA. Obecnie jest uznane za przestarzałe i nieużywane (w nowych aplikacjach). Zostało zastąpione m.in. przez D-BUS.

  Reklama