KPMG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

KPMG International – jedna z największych firm na świecie świadczących tzw. usługi profesjonalne (audyt, doradztwo podatkowe i doradztwo gospodarcze), międzynarodowa spółdzielnia osób prawnych zarejestrowana w Szwajcarii.

Deloitte - międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. Deloitte należy do tzw. wielkiej czwórki obok PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young i KPMG.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

KPMG zatrudnia ponad 207 000 osób w 153 państwach; w tym ponad 2000 osób w Polsce. KPMG należy do Wielkiej Czwórki firm audytorsko-doradczych, razem z PwC, EY i Deloitte.

Nazwa[ | edytuj kod]

Nazwa KPMG wzięła się od pierwszych liter nazwisk partnerów czterech spółek, które połączyły się w KPMG.

 • K oznacza Klynveld. Firma Klynveld Kraayenhof & Co. została założona przez Pieta Klynvelda w Amsterdamie w roku 1917.
 • P jak Peat, pochodzi od firmy William Barclay Peat & Co., założonej przez Williama Barclaya Peata w Londynie w roku 1870.
 • M od nazwiska Marwick. James Marwick założył firmę Marwick, Mitchell & Co. razem z Rogerem Mitchellem w Nowym Jorku w 1897 roku.
 • G bierze się od Goerdelera. Dr Reinhard Goerdeler przez wiele lat zarządzał niemieckim Deutsche Treuhand-Gesellschaft (DTG) by później zostać prezesem KPMG.
 • Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Spółdzielnia – podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną, prowadzący przedsiębiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa spółdzielczego, odmiennego nieco od prawa spółek handlowych.
  PricewaterhouseCoopers (nazwa handlowa: PwC) – globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze, utworzona w 1998 w wyniku połączenia Price Waterhouse oraz Coopers&Lybrand. Składa się z formalnie niezależnych przedsiębiorstw funkcjonujących w każdym państwie działania, które zrzeszone są w globalnej firmie koordynującej PriceWaterhouseCoopers International Limited (PwCIL) z siedzibą w Londynie.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama