KMail
mbox jest ogólnym terminem dla rodziny podobnych formatów plików używanych do przechowywania zbiorów poczty elektronicznej (e-mail). Wszystkie wiadomości w mbox są skoncentrowane i przechowywane w pojedynczym pliku. Początek każdej wiadomości jest przedstawiony w postaci linii "From" (pol. "Od") oraz pustej linii która jest dodawana na końcu każdej wiadomości. Przez pewien czas formatowanie mbox było bardzo popularne ponieważ narzędzia przetwarzania tekstu mogą być łatwo używane przez zwykły plik tekstowy używany do przechowywania wiadomości e-mail. W przeciwieństwie do protokółów internetowych używanych do wymiany emaili, tutaj program używany do przechowywania emaili został całkowicie uzależniony od programu klienta poczty elektronicznej (e-mail client). Jak inne znane na rynku klienty poczty elektronicznej (email clients) np. Microsoft Outlook, mbox nigdy nie był oficjalnie zaakceptowany przez RFC mechanizmem standaryzacji (RFC standarization mechanism), używa on swój własny format i potrzebuje oprogramowania konwertującego do przepływu email pomiędzy innymi użytkownikami.Sendmail jest popularnym serwerem poczty elektronicznej (MTA), rozwijanym od 1979. Autorem pierwszej wersji sendmaila jest Eric Allman, który napisał również jego poprzednika – delivermaila. Oprócz SMTP sendmail oferuje wiele sposobów przesyłania i dostarczania poczty. Sendmail był najpopularniejszym MTA w internecie, co częściowo wynikało z tego, że był standardowym programem tego typu w wielu systemach typu Unix. Ostatnio stracił na popularności ze względu na skomplikowaną konfigurację i problemy z bezpieczeństwem. Jest rozpowszechniany zarówno jako wolne oprogramowanie jak i na licencjach zamkniętych.
Post Office Protocol version 3 (POP3) to protokół internetowy z warstwy aplikacji pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP. Ogromna większość współczesnych internautów korzysta z POP3 do odbioru poczty.
KMail jest podstawowym klientem poczty środowiska KDE.
Ma możliwość układania e-maili w folderach, filtrowania ich, obsługuje e-maile w HTML-u. Dla poczty przychodzącej pozwala skorzystać z protokołów IMAP, POP3 oraz skrzynek lokalnych. Maile są przechowywane na dysku w formacie maildir albo mbox. Dla poczty wychodzącej wykorzystuje SMTP lub sendmaila.
Filtrowanie spamu[ | edytuj kod]
KMail wykorzystuje dwa specjalne filtry dające dostęp do e-maili programom filtrującym spam:
Filtry te mogą być łączone ze standardowymi filtrami pozwalającymi na przykład wykryć na podstawie nagłówków e-maile oznaczone przez SpamAssassin jako spam.
KMail ma bardzo przydatną dla użytkowników internetu dial-up funkcję antyspamową – możliwość ręcznego filtrowania wiadomości na serwerze. Wiadomości, które przekraczają pewną progową wielkość (standardowo 50kb, może być dowolnie ustawiona) nie są automatycznie ściągane na lokalny komputer ale użytkownik dostaje ich listę do wyboru – ściągnij, zostaw, usuń. Pozwala to wyeliminować 100% spamu i objętościowych przesyłek prawie bez czekania.
Kryptografia[ | edytuj kod]
KMail ma wbudowane wsparcie dla OpenPGP. Po podaniu hasła automatycznie rozszyfrowuje i sprawdza podpisy wyświetlając wiadomości w niebieskiej lub zielonej ramce, aby zaznaczyć, że były szyfrowane.
Praca grupowa[ | edytuj kod]
Kiedy KMail jest uruchomiany jako część programu Kontact może współdzielić pomiędzy użytkownikami listy kontaktów, pocztę, kalendarze i notatki.