Keyhole Markup Language

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z KML)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Keyhole Markup Language (KML)język znaczników oparty na XML-u, otwarty standard zatwierdzony przez Open Geospatial Consortium pozwalający na wizualizację trójwymiarowych danych przestrzennych.

Open Geospatial Consortium (OGC) jest międzynarodową organizacją typu non-profit, zrzeszającą ponad 450 firm, agencji rządowych i uniwersytetów. Współpracują nad rozwijaniem i implementacją otwartych standardów dla danych i usług przestrzennych, systemów informacji geograficznej (GIS), do celów przetwarzania danych i ich udostępniania.Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.

Wykorzystywany jest m.in. w aplikacjach Google Earth, Google Maps, Bing Maps, Flickr, NASA World Wind oraz Wikimapii.

Można się również spotkać z plikami o rozszerzeniu KMZ. Są to pliki KML poddane kompresji ZIP. Oprócz samego dokumentu KML w tak spakowanym pliku KMZ mogą znajdować się obrazy satelitarne, ikony, modele 3D.

Przykładowy dokument KML[ | edytuj kod]

 <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
 <kml xmlns="http://earth.google.com/kml/2.0">
 <Placemark>
  <description>Warszawa</description>
  <name>Warszawa</name>
  <Point>
   <coordinates>21,52</coordinates>
  </Point>
 </Placemark>
 </kml>

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Geography Markup Language
 • GPX
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • KML jako standard
 • Dokumentacja KML
 • Warto wiedzieć że... beta

  Google Polska (właściwie Google Poland sp. z o.o.) — polski oddział firmy Google założony w 2005 roku. 28 kwietnia 2010 w Polsce dla Google pracowało w trzech miastach łącznie 200 osób.
  GPX lub GPS eXchange Format (czasami też GPSXML) – to ustandaryzowany schemat XML stworzony po to by ułatwić wymianę danych pomiędzy aplikacjami używającymi danych GPS, takich jak POI (użyteczne miejsca, ang. Point of interest), punkty nawigacyjne (ang. waypoint), ścieżki (ang. track) czy trasy (ang. route).
  Geography Markup Language (GML) – oparty na XML język opracowany przez Open Geospatial Consortium do opisu danych przestrzennych. GML jest formatem wymiany danych pomiędzy różnymi aplikacjami systemów informacji geograficznej.
  Bing Maps (znany wcześniej jako Windows Live Local, Windows Live Maps, Virtual Earth i Live Search Maps) — należący do firmy Microsoft internetowy serwis z mapami drogowymi oraz zdjęciami satelitarnymi i lotniczymi, będący częścią wyszukiwarki internetowej Bing.
  Otwarty standard – standard, do którego pełnej specyfikacji dostęp nie jest limitowany prawnie, finansowo lub tajemnicą handlową firmy, która standard opracowała. Ponadto standard uznawany jako otwarty jest opracowywany, zatwierdzany oraz później ewentualnie modyfikowany przez porozumienie (organizację) zainteresowanych tworzeniem tego standardu podmiotów, działające niedochodowo i zapewniające członkostwo wszystkim zainteresowanym.
  Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.
  WikiMapia - wielojęzyczny międzynarodowy serwis internetowy umożliwiający zarówno oglądanie, jak i samodzielne zaznaczanie miejsc na mapie świata. Łączy w sobie edytowalność w trybie wiki z mapą satelitarną opartą na Google Maps. Hasłem przewodnim projektu jest describing the whole planet Earth, w wolnym tłumaczeniu "Opiszmy cały świat!".

  Reklama