• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • KGHM Ecoren

  Przeczytaj także...
  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Jednostka zależna, spółka zależna, pot. spółka córka – spółka handlowa kontrolowana przez jednostkę dominującą.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  KGHM Ecoren SAprzedsiębiorstwo wysokich technologii założone 7 grudnia 2006 (od 30 września 2005 do 7 grudnia 2006 funkcjonowało pod nazwą KGHM Metale DSI SA), spółka córka KGHM Polska Miedź (KGHM Polska Miedź SA posiada 100% udziałów KGHM Ecoren SA). 31 stycznia 2014 połączyło się z KGHM Metraco.

  KGHM Polska Miedź S.A. (wcześniej: Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) (GPW: KGH, LSE: KPMD) – jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej (około 500-550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego w 2011r.). W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto (903 kg w 2008 roku), koncentrat palladu i platyny (93 kg), ołów i inne metale. KGHM wydobywa także sól kamienną.Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.

  Obszary działania KGHM Ecoren to:

 • produkcja kruszyw drogowych i budowlanych
 • odzyskiwanie metali towarzyszących rudom miedzi (m.in. renu)
 • przetwarzanie odpadów przemysłowych i komunalnych.
 • Produkcja metali[ | edytuj kod]

  KGHM Ecoren jest jedynym w Europie producentem renu z własnych źródeł. W roku 2009 wyprodukował 3,5 tony nadrenianu amonu (czwarte miejsce na świecie), wytwarza też ren metaliczny.

  Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.Miedź (Cu, łac. cuprum) – pierwiastek chemiczny, z grupy metali przejściowych układu okresowego. Nazwa miedzi po łacinie (a za nią także w wielu innych językach, w tym angielskim) pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano ten metal. Początkowo nazywano go metalem cypryjskim (łac. cyprum aes), a następnie cuprum. Posiada 26 izotopów z przedziału mas 55-80. Trwałe są dwa: 63 i 65.

  Przetwarzanie odpadów[ | edytuj kod]

  Jednym z działów działalności firmy jest przetwarzanie odpadów przemysłowych i komunalnych, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Oddział Przetwarzania Elektroodpadów w Rynarcicach k/Lubina), odzyskując z nich m.in. stale, miedź i aluminium. Z odpadów przemysłowych produkowane są też m.in. srebro i złoto.

  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.

  W 2010 Ecoren zakupił 85% akcji Centrozłomu Wrocław SA.

  Grupa kapitałowa KGHM Ecoren SA[ | edytuj kod]

  W skład grupy kapitałowej Ecorenu w 2013 r. wchodziły (jako spółki zależne):

 • Ecoren DKE Sp. z o.o.
 • Centrozłom Wrocław SA
 • Walcownia Metali Nieżelaznych „Łabędy” SA
 • Warszawska Fabryka Platerów „Hefra” SA
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sekretariat, www.ecoren.pl [zarchiwizowane z adresu 2014-04-09].
  2. Dane spółki, www.ecoren.pl [zarchiwizowane z adresu 2013-04-26].
  3. KGHM Metraco i KGHM Ecoren już połączone. www.ecoren.pl, 2014-02-07. [dostęp 2014-04-08].
  4. Produkty i usługi, www.ecoren.pl [zarchiwizowane z adresu 2014-02-07].
  5. Strategia, www.ecoren.pl [zarchiwizowane z adresu 2013-04-27].
  6. Oddział Przetwarzania Elektroodpadów. www.ecoren.pl.
  7. Grupa Kapitałowa KGHM Ecoren. www.ecoren.pl.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • KGHM Ecoren [zarchiwizowane z adresu 2014-01-23].
 • Ren (Re, łac. rhenium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki Ren.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.