• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • KDE Software Compilation 4  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Widżet – podstawowy element graficznego interfejsu użytkownika (np. okno, pole edycji, suwak, przycisk). Termin ten jest szczególnie popularny wśród użytkowników systemów operacyjnych z rodziny UNIX, natomiast użytkownicy systemów MS Windows używają w tym kontekście terminu kontrolka lub element kontrolny. W produktach firmy Microsoft (Visual Studio, .NET, Office itp.) używana jest nazwa formant. W pewnych kontekstach synonimem widżetu jest okno.W programowaniu komputerowym framework albo platforma programistyczna jest szkieletem do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań. Programista tworzy aplikację, rozbudowując i dostosowując poszczególne komponenty do wymagań realizowanego projektu, tworząc w ten sposób gotową aplikację.

  KDE Software Compilation 4 wersja środowiska graficznego KDE oraz powiązanych z nim programów dla systemów uniksopodobnych wydane po raz pierwszy 11 stycznia 2008 utworzone z użyciem biblioteki Qt4 wydane na licencji GPL. Główne wydania są planowane co sześć miesięcy, a poprawki błędów comiesięcznie.

  Compiz – menedżer okien i kompozycji stworzony z myślą o wykorzystaniu możliwości XGL, opublikowany na otwartej licencji. Wypuszczony po raz pierwszy przez Novella w styczniu 2006. Oferuje różnorodne efekty graficzne, w minimalnym stopniu obciążając jednocześnie procesor (efektami zajmuje się karta graficzna). Niektóre z jego funkcji to wirtualne pulpity w formie sześcianu, galaretowate zachowanie okien podczas ich przesuwania, podgląd wszystkich okien programu/z konkretnego pulpitu/wszystkich otwartych.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.

  W tej serii zaktualizowano kluczowe elementy oraz przeniesiono na bibliotekę Qt4. Zawiera nowe multimedialne API Phonon, framework integracji sprzętu Solid, nowy styl i domyślny zestaw ikon o nazwie Oxygen. Zawiera ona także nowy, ujednolicony pulpit i panelowy interfejs użytkownika Plasma, który obsługuje widżety pulpitu, zastępując w KDE 3 oddzielne komponenty.

  System uniksopodobny – mianem tym określa się system operacyjny zbliżony budową do systemu Unix, jednakże niewywodzący się bezpośrednio lub pośrednio z kodu BSD lub System V. Oznacza to, że kod źródłowy systemu został napisany od zera lub został zaczerpnięty z innego systemu niebędącego systemem Unix. System taki posiada interfejs programistyczny i interfejs użytkownika zbliżony do standardów używanych przez systemy Unix lub oparty jest na standardach POSIX.PackageKit to zbiór oprogramowania zaprojektowany do zapewnienia spójnej, wysokiego poziomu powłoki służącej do obsługi różnych systemów zarządzania pakietami. Został on zapoczątkowany przez Richarda Hughesa.

  Jednym z głównych celów platformy KDE 4 jest zwiększenie przenośności oprogramowania na inne systemy operacyjne. Było to możliwe przez wykorzystanie Qt 4, co ułatwia obsługę platform nieopierających się o X11, w tym Microsoft Windows i OS X. Od wydania 4.0 do wydania 4.3 posiadało nazwę KDE 4, a od wydania 4.4 zmieniło nazwę na KDE Software Compilation 4. KDE SC zawiera tylko aplikacje, których rozwój jest skoordynowany z harmonogramem wydań KDE Software Compilation i m.in. z tego powodu nie należą do niego takie programy jak Amarok czy DigiKam.

  Active Directory, AD – usługa katalogowa (hierarchiczna baza danych) dla systemów Windows – Windows Server 2012, Windows Server 2008, Windows Server 2003 oraz Windows 2000, będąca implementacją protokołu LDAP.Gwenview – przeglądarka grafik dla KDE. Od wersji 2.0 ma uproszczony interfejs w stosunku do poprzednich wersji i jest standardową przeglądarką graficzną KDE4 uwzględnioną w module kdegraphics. Przeglądarka jest wydana na licencji GNU GPL.
  Struktura KDE SC 4

  Spis treści

 • 1 Główne elementy interfejsu
 • 1.1 Plasma
 • 1.2 Phonon
 • 1.3 Oxygen
 • 1.4 KWin
 • 2 Historia wydań
 • 2.1 KDE 4.0
 • 2.1.1 Wydania wstępne
 • 2.1.2 Wydania stabilne
 • 2.2 KDE 4.1
 • 2.3 KDE 4.2
 • 2.3.1 Poprawki pulpitu w KDE 4.2
 • 2.3.2 Nowe i ulepszone programy
 • 2.3.3 Opinie
 • 2.4 KDE 4.3
 • 2.5 KDE SC 4.4
 • 2.6 KDE SC 4.5
 • 2.7 KDE SC 4.6
 • 2.7.1 Workspaces
 • 2.7.2 Programy
 • 2.8 KDE SC 4.7
 • 2.9 KDE SC 4.8
 • 3 Harmonogram wydań
 • 4 Przypisy
 • BSD (ang. Berkeley Software Distribution, czasami nazywany Berkeley Unix) – odmiana systemu operacyjnego Unix wywodząca się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Także potoczna nazwa licencji BSD, na której te systemy są wydawane oraz pokrewnych licencji tego typu (np. licencja MIT).Akonadi jest usługą przechowywania oraz zarządzania informacjami osobistymi (PIM), danymi i metadanymi. Jest to jeden z "filarów" (core technologies) projektu KDE4, jednakże jest ona przeznaczona do stosowania z każdym środowiskiem graficznym.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  W ogólnym rozumieniu terminy front-end i back-end odnoszą się do początkowego oraz końcowego stadium pewnego procesu. Z reguły przedstawia to sytuacja gdzie front-end jest odpowiedzialny za pobieranie danych od użytkownika oraz przekazanie ich do back-endu. Następnie back-end na podstawie tych danych wykonuje określone zadanie. Opcjonalnie front-end może pokazać użytkownikowi wyniki otrzymane od back-endu. Często stosowanym tłumaczeniem jest „fasada” i „wnętrze”.
  Solid framework integracji sprzętowej dla KDE4, który działa na podobnych zasadach jak Phonon: zamiast zajmować się bezpośrednio obsługą sprzętu, tworzy wspólne API dla istniejących rozwiązań. Używa udev, NetworkManager i BlueZ, oficjalny stos obsługi Bluetooth dla Linuksa. Pomimo to istnieje możliwość zastąpienia każdego z tych komponentów bez przerywania programów, co zwiększa przenośność programów używających Solid. Trwają prace nad opracowaniem wersji dla Microsoft Windows wykorzystującej Windows Management Instrumentation,
  Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.
  KPDF – przeglądarka plików w formacie PDF, bazująca na kodzie Xpdf. Mimo to KPDF posiada własne funkcje, jak np. tryb łączonego przeglądania stron, czy możliwość wyświetlenia prezentacji, itd. KPDF jest częścią składową środowiska KDE.
  PolicyKit jest zestawem narzędzi do tworzenia aplikacji, służącym do kontroli przywilejów systemowych w systemach uniksowych. Dostarcza on możliwość komunikacji procesom nieuprzywilejowanym z uprzywilejowanymi (wykonywanymi z uprawnieniami administratora). Różni się od systemów jak sudo. Nie przyznaje uprawnień administratora (roota) dla całego procesu, ale raczej udostępnia mu wyższy poziom kontroli. Jest rozwijany przez projekt freedesktop.org.
  Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.
  DirectShow jest technologią programistyczną umożliwiającą obsługę strumieni wideo i audio na platformach Microsoft Windows.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.086 sek.