KDE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

KDEśrodowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych.

Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Gandalf – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Hobbit i Władca Pierścieni. Jest jednym z pięciu Istarich, którzy przybyli do Śródziemia na początku Trzeciej Ery.

KDE korzysta z biblioteki graficznej Qt, a także z systemu obiektowego KParts. System ten pozwala na współdzielenie elementów danego programu pomiędzy różnymi aplikacjami KDE, np. emulator terminala Konsole może zostać osadzony w Konquerorże.

W KDE menedżerem okien jest KWin, jednak aplikacje można uruchamiać także pod innymi menedżerami takimi jak Openbox.

Wersja KDE 5.23 została wydana na 20-lecie projektu KDE.

Karbon 14 jest programem do tworzenia grafiki wektorowej, może przetwarzać typowe figury geometryczne i pozwala tworzyć proste rysunki i ilustracje. Program ten można znaleźć w pakiecie Calligra dla systemu Linux.KolourPaint - aplikacja do obróbki grafiki rastrowej, będąca częścią środowiska KDE. Program pod względem sposobu obsługi zbliżony jest do Microsoft Paint.

Historia[ | edytuj kod]

Projekt KDE został założony w 1996 roku przez Matthiasa Ettricha. Pierwotnie projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment zaś skrót KDE był też grą słowną z nazwą uniksowego środowiska graficznego CDE. Obecnie skrót rozwija się jako K Desktop Environment, gdzie litera K nie ma określonego znaczenia.

Blackbox - menedżer okien dla graficznego interfejsu użytkownika X Window System. Jest to typowy minimalistyczny menedżer okien, popularny ze względu na dużą szybkość działania i "lekkość" środowiska. Pomimo małego rozmiaru, wygląd tematów jest całkiem atrakcyjny.Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

Główne wydania[ | edytuj kod]

Numeracja KDE jest związana z numeracją zestawu bibliotek Qt, tj. wersje 1.x KDE bazowały na wersjach 1.x bibliotek Qt itd.

Wersje Plasma 4.x[ | edytuj kod]

KDE 4 zostało przeniesione na Qt 4, co powinno powodować wzrost wydajności o 20–30% w porównaniu do KDE 3.5.x. KDE zawiera środowisko multimedialne, nazwane Phonon, zintegrowane środowisko sprzętowe Solid i schemat kolorów systemu i ikon Oxygen. Zawiera też zmieniony interfejs pulpitu i pasek zadań, nazwany Plasma, który zawiera widżety w stylu SuperKaramba lub Apple Dashboard. Udostępniono również wersje KDE 4 na Microsoft Windows i Mac OS X.

Menedżer plików (ang. file manager) jest to program komputerowy służący do zarządzania strukturą plików, katalogów i woluminów.SuperKaramba to narzędzie umożliwiające łatwe tworzenie i zarządzanie modułami rozszerzających możliwości głównie środowiska KDE.

Najważniejszymi cechami KDE 4 są:

 • Zmieniony wygląd środowiska dzięki zastosowaniu Oxygen
 • Architektura zawierająca udoskonaloną integrację z multimediami i sprzętem (Solid i Phonon, moduł sprawdzania pisowni i gramatyki)
 • Programy udoskonalone dzięki doświadczeniom użytkowników, takie jak Dolphin, menedżer plików i Okular, program służący do przeglądania dokumentów
 • KDE Plasma 5[ | edytuj kod]

  Wraz z przejściem na Qt 5, środowisko KDE uległo podziałowi na trzy części o niezsynchronizowanej numeracji:

  Matthias Ettrich (ur. 14 czerwca 1972 w Bietigheim-Bissingen) – niemiecki informatyk, programista FOSS, pomysłodawca projektu K Desktop Environment (KDE) (1996) i jeden z twórców LyX (1995).Openbox – menedżer okien dla graficznego interfejsu użytkownika X Window System, rozprowadzany na zasadach licencji GNU General Public Licence. Pierwotnie Openbox wywodzi się z Blackboksa 0.65.0, jednakże został on całkowicie przepisany w języku programowania C i od wersji 3.0 nie bazuje już na żadnym kodzie Blackboksa.
 • KDE Frameworks 5 (żargonowo zwany też KF5) – zestaw bazowych bibliotek KDE (wersja 5.0 została wydana 7 lipca 2014; nowe wydania ukazują się co miesiąc);
 • KDE Plasma 5 – nowa wersja powłoki graficznej Plasma (wersja 5.0 została wydana 15 lipca 2014; nowe wydania ukazują się co trzy miesiące);
 • KDE Applications (wersja 14.12 została wydana 15 kwietnia 2015 i jest to pierwsza wersja aplikacji KDE używająca KDE Frameworks 5; numeracja KDE Applications jest typu rok-miesiąc; nowe wydania ukazują się co cztery miesiące); obecnie nie wszystkie aplikacje są przeportowane do KDE Frameworks 5.
 • Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.Solid framework integracji sprzętowej dla KDE4, który działa na podobnych zasadach jak Phonon: zamiast zajmować się bezpośrednio obsługą sprzętu, tworzy wspólne API dla istniejących rozwiązań. Używa udev, NetworkManager i BlueZ, oficjalny stos obsługi Bluetooth dla Linuksa. Pomimo to istnieje możliwość zastąpienia każdego z tych komponentów bez przerywania programów, co zwiększa przenośność programów używających Solid. Trwają prace nad opracowaniem wersji dla Microsoft Windows wykorzystującej Windows Management Instrumentation,


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.
  Multikomunikator internetowy to rodzaj komunikatora internetowego zawierającego w sobie metody komunikacji z użytkownikami wielu różnych komunikatorów. Gdy typowy komunikator umożliwia komunikację tylko między użytkownikami danego komunikatora tak multikomunikatory zapewniają komunikację z użytkownikami wielu komunikatorów. Przykładami mogą być AQQ, Digsby, Konnekt, Miranda IM, Pidgin (dawniej GAIM), Trillian, WTW, Nimbuzz, fring - dwa ostatnie przeznaczone przede wszystkim na platformy mobilne.
  Konsole, to emulator terminali wyposażony w zakładki. Napisany został przez Larsa Doelle w C++. Rozprowadzany jest na licencji GPL w wersji 2. Konsole jest częścią składową KDE.
  KDE Plasma 5 to piąta generacja środowiska graficznego stworzonego przez KDE. KDE Plasma 5 jest następcą KDE Plasma 4 i została wydana po raz pierwszy 15 lipca 2014 r. Zawiera nowy domyślny motyw - Bryza. Interfejs graficzny został przepisany do QML, który wykorzystuje OpenGL do akceleracji sprzętowej, co spowodowało lepszą wydajność i mniejsze zużycie energii.
  KPDF – przeglądarka plików w formacie PDF, bazująca na kodzie Xpdf. Mimo to KPDF posiada własne funkcje, jak np. tryb łączonego przeglądania stron, czy możliwość wyświetlenia prezentacji, itd. KPDF jest częścią składową środowiska KDE.
  KSpread – darmowy arkusz kalkulacyjny, część pakietu KOffice, zintegrowanego ze środowiskiem graficznym KDE. Wybranymi cechami programu są wielokrotne arkusze w dokumencie, obsługa ponad 100 wbudowanych funkcji, szablony, wykresy, sprawdzanie pisma, hiperłącza oraz sortowanie danych.
  KPresenter to darmowy program do tworzenia prezentacji, część pakietu KOffice zintegrowanego ze środowiskiem graficznym KDE.

  Reklama