• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • K-9 and Company

  Przeczytaj także...
  John Leeson – brytyjski aktor, znany głównie z serialu Doctor Who, K-9 and Company, Przygody Sary Jane i K-9, w których wciela się w rolę K-9.BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.
  Przygody Sary Jane (ang. The Sarah Jane Adventures, 2007-2011) – serial science-fiction produkcji brytyjskiej, spin-off serialu Doktor Who. W Wielkiej Brytanii szybko stał się bardzo popularny. Największą oglądalność zdobył odcinek specjalny, trwający pięć minut (ponad 5 mln widzów). Z powodu śmierci Elisabeth Sladen w dniu 19 kwietnia 2011 produkcja serialu została wstrzymana.

  K-9 and Companyspin-off dla brytyjskiego serialu Doktor Who. Główną bohaterką tej serii jest dziennikarka śledcza Sarah Jane Smith (grana przez Elisabeth Sladen) oraz K-9, pies-robot (głos: John Leeson). Postacie te regularnie pojawiały się w serialu Doktor Who – były towarzyszami czwartego Doktora, ale nigdy wcześniej nie spotkały się na planie. Jedyny odcinek tego serialu, pod tytułem A Girl's Best Friend, został wyprodukowany jako odcinek pilotażowy dla proponowanego serialu, którego produkcja jednak nigdy nie ruszyła. A Girl's Best Friend został nadany na BBC1 jako specjalny odcinek świąteczny 28 grudnia 1981. Został również wydany na DVD, razem z pierwszym odcinkiem Doktora Who w którym występuje K-9 – The Invisible Enemy. Pomimo że seria K-9 and Company nigdy nie powstała, obie postacie pojawiają się razem ponownie w odcinku The Five Doctors, wyprodukowanym na dwudziestolecie serialu Doktor Who.

  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

  Po powrocie serialu Doktor Who na ekrany w 2005 roku, Sarah Jane Smith oraz K-9 ponownie wystąpili razem, w odcinku drugiej serii – Zjazd absolwentów (2006). Oprócz okazjonalnych występów gościnnych w serialu, obie postacie pojawiły się innym spin-offie – Przygody Sary Jane, którego premiera miała miejsce w 2007 roku.

  Doktor – tytułowa postać brytyjskiego serialu science fiction pt. Doctor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory jedenastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym jako ósmy Doktor (choć jeśli liczyć komiksy, powieści itp. przeżył on największą liczbę przygód).Elisabeth Clara Heath-Sladen (ur. 1 lutego 1946 w Liverpoolu, zm. 19 kwietnia 2011 w Londynie) – brytyjska aktorka, najbardziej znana z roli Sary Jane Smith w takich serialach jak m.in: Doktor Who czy Przygody Sary Jane.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. K-9 and Company (ang.). BBC. [dostęp 2020-09-20].
  2. The Invisible Enemy (ang.). BBC America. [dostęp 2020-09-20].
  3. The Invisible Enemy (ang.). BBC America. [dostęp 2020-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-08)].
  4. The Five Doctors (ang.). BBC. [dostęp 2020-09-20].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.