• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kōji Murofushi

  Przeczytaj także...
  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Kōji Alexander Murofushi (jap. 室伏アレクサンダー広治 Murofushi Arekusandā Kōji, ur. 8 października 1974 w Numazu, w prefekturze Shizuoka) – japoński lekkoatleta, specjalizujący się w rzucie młotem.

  Numazu (jap. 沼津市, Numazu-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Shizuoka, w środkowej części wyspy Honsiu, nad zatoką Suruga (Ocean Spokojny).29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).

  Pochodzi ze sportowej rodziny: rzut młotem uprawia jego młodsza siostra – Yuka, a ich ojciec Shigenobu Murofushi także był młociarzem, trzykrotnym olimpijczykiem. Natomiast jego matka Serafina Moriz, była rumuńską oszczepniczką, mistrzynią Europy juniorów w 1968.

  W 2000 zajął 9. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Sydney. Pierwszy medal światowej imprezy zdobył w 2001 na mistrzostwach świata w Edmonton zajmując 2. miejsce. Dwa lata później ustanowił rekord Azji wynoszący 84,86 m. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach Murofushi zdobył złoty medal. W 2007 na mistrzostwach świata w Osace zajął 6. miejsce. Rok później zajął 5. miejsce w konkursie rzutu młotem na Igrzyskach w Pekinie, jednak dwóch białoruskich medalistów zostało zdyskwalifikowanych za doping i Murofushiemu przypadł brązowy medal tej imprezy. W 2010 Sportowy Sąd Arbitrażowy z siedzibą w Lozannie uznał testy antydopingowe za nieważne, ponieważ laboratorium w Pekinie nie spełniało międzynarodowych standardów i Japończyk powrócił na 5. miejsce olimpijskiego konkursu. Dwudziestokrotny mistrz Japonii (1995-2014). W 1998 poprawił (wynikiem 76,65) poprawił rekord kraju, który wcześniej należał do jego ojca. W latach 1998-2003 w sumie piętnastokrotnie ustanawiał rekord Japonii w rzucie młotem

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Sportowy Sąd Arbitrażowy, zwany także Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu, w skrócie CAS lub TAS (ang.: CAS, Court of Arbitration for Sport, fr.: TAS, Tribunal Arbitral du Sport) – międzynarodowy sąd arbitrażowy, powołany jako najwyższa instancja rozstrzygania sporów w dziedzinie sportu. Główna siedziba Sądu znajduje się w Lozannie w Szwajcarii; oddziały Sądu umieszczono w Nowym Jorku i Sydney, a tymczasowo Sąd zbiera się w miastach igrzysk olimpijskich, jeżeli zajdzie ku temu potrzeba.

  Sukcesy[]

  Zwycięzca IAAF Hammer Throw Challenge w sezonie 2010.

  Przypisy

  1. CAS przywrócił olimpijskie medale białoruskim młociarzom (pol.). SportoweFakty.pl. [dostęp 10 czerwca 2010].
  2. Murofushi calls ends to 20-year national title streak (ang.). Japan Times. [dostęp 17 czerwca 2015].
  3. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 139.
  4. 2010 Hammer Throw Challenge Standings (ang.). iaaf.org. [dostęp 2 września 2010].
  5. Murofushi zwycięża w Zagrzebiu i Challenge’u IAAF, życiówka Pliś (pol.). Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. [dostęp 2 września 2010].

  Linki zewnętrzne[]

 • Kōji Murofushi w bazie IAAF (ang.). [dostęp 2014-04-12].
 • Wyniki olimpijskie Murofushiego na stronie sports-reference.com (ang.). [dostęp 6 czerwca 2009].
 • Profil zawodnika w bazie tilastopaja (ang.)
 • Focus on Athletes - Koji Murofushi (ang.). iaaf.org. [dostęp 23 sierpnia 2010].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Rzut młotem – jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych, polegająca na rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka zakończona uchwytem. Zawodnik wykonuje rzut z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego siatką ochronną. Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg (juniorki młodsze 3 kg), młodzicy (do 15 lat) - 5 kg, juniorzy młodsi (16-17 lat) - 5 kg, juniorzy starsi (18-19 lat) - 6 kg i seniorzy - 7,26 kg.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Shizuoka (jap. 静岡市, Shizuoka-shi) – stolica prefektury Shizuoka w Japonii. Należy do miast oznaczonych rządowym rozporządzeniem.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.