• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kłecko - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Gmina Mieleszyn – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Zakrzewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko. Położona na północ od Lednickiego Parku Krajobrazowego i na południowy zachód od Kłecka.

  Kłeckogmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Siedziba gminy to Kłecko.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7615 osób.

  Na terenie gminy od 2015 działa prywatne lądowisko Działyń.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Waliszewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko. We wsi znajduje się drewniany kościół św. Katarzyny z 1759.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Kłecko ma obszar 131,7 km², w tym:

 • użytki rolne: 86%
 • użytki leśne: 5%
 • Gmina stanowi 10,5% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Świniary – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko. We wsi znajduje się kościół poewangelicki NMP Królowej Polski z 1901.Biskupice (dawn. Biskupice Jeziorne) – wieś w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kłecko w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Klecko.png

  Sołectwa[]

  Bielawy, Biskupice, Bojanice, Brzozogaj, Charbowo, Czechy, Dębnica, Działyń, Dziećmiarki, Gorzuchowo, Kamieniec (gmina Kłecko), Komorowo, Michalcza, Polska Wieś, Pomarzany, Sulin, Świniary, Ułanowo, Waliszewo, Wilkowyja, Zakrzewo.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Kopydłowo, Pruchnowo.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Kłecko – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kłecko. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Gniezno, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn, Mieścisko, Skoki

  Miasta partnerskie[]

 • Rosche [1]
 • Przypisy

  Komorowo (niem. Komorowo) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko.Działyń – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko, nad dwoma jeziorami: Działyńskim i Biskupickim. Została założona w 1777. We wsi znajduje się kościół filialny św. Jana Chrzciciela z lat 90. XX wieku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Skoki – gmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Pomarzany – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko. We wsi znajduje się kościół pod wezwaniem Opieki Matki Boskiej z 1892 roku.
  Gmina Gniezno – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Gmina Kiszkowo – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Lądowisko Działyń – lądowisko samolotowe w Działyniu, położone w gminie Kłecko, w województwie wielkopolskim, ok. 11 km na północny zachód od Gniezna. Lądowisko należy do firmy Działpol Sp. z o.o.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.