• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kładka Wenecji Bydgoskiej

  Przeczytaj także...
  Ulica Długa w Bydgoszczy – najdłuższa ulica miasta lokacyjnego Bydgoszczy. Najważniejsza pod względem historycznym i funkcjonalnym ulica Starego Miasta. Należy obok ul. Gdańskiej i Dworcowej do najważniejszych, śródmiejskich ulic handlowych Bydgoszczy.Opera Nova – teatr operowy, pełniący również rolę teatru muzycznego, zlokalizowany w Bydgoszczy, założony w 1956 r., upaństwowiony w 1960 r. Jest jedną z 10 scen operowych w Polsce oraz jedynym tego typu teatrem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Budynek Opery mieści również Regionalne Centrum Kongresowe, a od 2010 r. użycza także scenę kameralną Bydgoskiemu Teatrowi Lalek Buratino.
  Wyspa Młyńska – zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Kładka Wenecji Bydgoskiej
  Widok znad Młynówki
  Pomost
  Wieczorem

  Kładka Wenecji Bydgoskiej – most nad Brdą-Młynówką w rejonie Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy przeznaczony dla ruchu pieszego.

  Magiczne drzewo – polski film fabularny z 2009 roku w reżyserii Andrzeja Maleszki. Film nakręcony na podstawie książce pt.Magiczne drzewo Czerwone krzesło. Film jest kinową kontynuacją popularnego serialu o tym samym tytule. Prezentowany był na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Finlandii, Norwegii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Grecji, USA, Indiach, Egipcie oraz na Tajwanie, Kubie, Ukrainie i Białorusi), zdobywając kilkanaście nagród i wyróżnień.Dźwigar - element konstrukcyjny wiązar lub belka, poziomy lub ukośny (np. dźwigar dachowy, stropowy); element budowli (np. dźwigar mostowy, stanowiący zazwyczaj przęsło mostu) przenoszący obciążenia konstrukcji na podpory główne (ściany lub słupy).

  Lokalizacja[]

  Kładka znajduje się w południowej części Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy łącząc ul. Mennica z ul. Długą i Wełnianym Rynkiem poprzez tzw. Magiczne Schodki (nazwa nadana przez Radę Miasta Bydgoszczy).

  W sąsiedztwie znajduje się zabudowa Wenecji Bydgoskiej o dużej wartości krajobrazowej, jak również bulwary nad Młynówką.

  Andrzej Maleszka (ur. 3 marca 1955 w Poznaniu), reżyser i scenarzysta, specjalizujący się w twórczości dla dzieci i młodzieży.Wenecja Bydgoska – zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy zbudowany bezpośrednio nad rzeką Młynówką.

  Historia[]

  Budowa przeprawy była związana z procesem rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, który realizowano od 2005 roku poprzez projekty finansowane częściowo z funduszy unijnych. Budowa kładki podobnie jak dwu innych przepraw przez Brdę i Młynówkę, służących komunikacji Wyspy z otoczeniem, znalazła się w pierwszym projekcie pod nazwą „Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej na cele rozwoju przedsiębiorczości”.

  Mosty w Bydgoszczy – przeprawy drogowe, kolejowe i piesze przez Brdę, Kanał Bydgoski, Wisłę, Młynówkę i pomniejsze cieki wodne na terytorium miasta Bydgoszczy.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Projekt kładki w 2004 roku opracowało biuro „Grupa 3J” z Warszawy w ramach całościowej koncepcji Wyspy Młyńskiej. Wizja architektoniczna jest dziełem mgr inż. arch. Jacka Śliwińskiego, a konstrukcja – mgr inż. Mirosława Wałęgi. Most wykonała w 2006 roku bydgoska firma „Gotowski” Sp z o.o. Oddanie obiektu do użytku miało miejsce we wrześniu 2006 roku.

  Most Miłości w Bydgoszczy – most nad Brdą w rejonie Starego Miasta w Bydgoszczy przeznaczony dla ruchu pieszego i rowerowego.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Kładka i sąsiadujące kamienice przy Wełnianym Rynku w 2009 roku były tłem filmu Andrzeja MaleszkiMagiczne drzewo”.

  Począwszy od 2012 roku na balustradach kładki zaczęto zakładać „kłódki zakochanych”, co jest kontynuacją zwyczaju zapoczątkowanego w 2009 roku na moście Miłości w pobliżu Opery Nova.

  Dane techniczne[]

  Most wykonano w konstrukcji stalowej. Konstrukcję nośną stanowią dźwigary łukowe oparte na betonowych podporach. Na dźwigarach opiera się stalowy pomost z nawierzchnią z płyt ażurowych. Kładka jest oświetlona latarniami umieszczonymi na jej przyczółkach, zaś u spodu przeprawy umieszczono oprawy oświetlające powierzchnię wody.

  Brda – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły, największy w jej dolnym biegu. Dolny fragment Brdy jest fragmentem drogi wodnej Wisła-Odra, międzynarodowej drogi wodnej E70 oraz Bydgoskiego Węzła Wodnego.

  Przeprawa służy wyłącznie pieszym i rowerzystom. Obiektem dysponuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

  Zobacz też[]

 • Mosty w Bydgoszczy
 • Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
 • Wenecja Bydgoska
 • Przypisy

  1. Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
  2. http://www.bip.um.bydgoszcz.pl/binary/302_tcm30-111013.pdf dostęp 14-03-2014.

  Bibliografia[]

 • Monografia mostów województwa kujawsko-pomorskiego. Brda i Kanał Bydgoski. Tom II z serii: Mosty z biegiem rzek pod red. Krzysztofa Dudka. Bydgoszcz – Grudziądz 2012. Wydawca: Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. ISBN 978-83-934160-2-8.
 • Widok z bulwaru nad Młynówką
  Widok z bulwaru nad Młynówką
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.