• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kętrzyn - gmina wiejska

  Przeczytaj także...
  Gmina Ryn – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Biedaszki (niem. Biedasken, później Gross Neuhof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. Do 1954 roku istniała gmina Biedaszki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

  Kętrzyngmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Siedziba gminy to Kętrzyn.

  Według Narodowego Spisu Powszechnego 31 marca 2011 gminę zamieszkiwało 8439 mieszkańców.

  Gmina Kętrzyn współpracuje ze Związkiem Gmin w Mauron na terenie Bretanii.

  Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.Linkowo (niem. Schrengen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn.

  Na terenie gminy funkcjonuje lotnisko Kętrzyn-Wilamowo.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Kętrzyn ma obszar 285,73 km², w tym:

  Smokowo (niem. Drachenstein) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn.Góry (niem. Uri) – mała osada mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn.
 • użytki rolne: 65%
 • użytki leśne: 19%
 • Gmina stanowi 23,56% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kętrzyn w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ketrzyn.png

  Miejscowości[]

  Na terenie gminy znajduje się 79 miejscowości. Największa miejscowość Wopławki ma 700 mieszkańców. Do ciekawych (z różnych względów) miejscowości należą: Gierłoż, Owczarnia, Smokowo, Stara Różanka i Zalesie Kętrzyńskie, ponadto obiekty lotniska i Wilczy Szaniec.

  Gmina Reszel – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

  Edukacja[]

  Na terenie gminy jest pięć szkół podstawowowych (rok 2004 ) w miejscowościach: Biedaszki, Linkowo, Kruszewiec, Nakomiady i Wilkowo. W miejscowości Karolewo jest Gimnazjum Gminne i Zespół Szkół Licealnych głównie o profilu rolniczym. Ta ostatnia szkoła obsługuje nie tylko powiat kętrzyński.

  Owczarnia (niem. Schäferei) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn, sołectwo Pożarki.Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera (niem. Führerhauptquartier, FHQ) i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (niem. Oberkommando der Wehrmacht, OKW) w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna (obecnie w woj. warmińsko-mazurskim). Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.

  Kościoły[]

  Kościoły parafii katolickich znajdują się w miejscowościach: Karolewo (z kościołem filialnym w miejscowości Czerniki), Nakomiady i Wilkowo (z kościołem filialnym w miejscowości Bezławki).

  Przyroda[]

  Znajdują się tu też liczne pomniki przyrody (m.in. głaz granitowy w osadzie Góry) oraz użytek ekologiczny Rozlewisko Wopławki

  Gmina znana jest z występowania na jej terenie licznych siedlisk bociana białego. Na terenie gminy od kilku lat prowadzona jest inwentaryzacja gniazd tego ptaka. Porównanie danych z lat 1995 i 2004:

  Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.Gmina Srokowo – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
 • W 1995 roku naliczono 92 gniazda bocianie, 78 były zajęte 14 wolnych.
 • W 2004 roku naliczono 108 gniazd bocianich, 98 były zajęte 10 wolnych,
 • wskazuje na to, że w gminie tej następuje stały, znaczący przyrost liczebności tych ptaków.

  Honorowi obywatele gminy[]

 • Polska Franciszek Karwowski – (7 lipca 2004)
 • Francja Jean-Marie Desgrees du Lou – (5 września 2004)
 • Współpraca regionalna[]

  Sąsiednie gminy[]

  Barciany, Giżycko, Kętrzyn, Korsze, Mrągowo, Reszel, Ryn, Srokowo, Węgorzewo

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Gmina Kętrzyn
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Karolewo (niem. Carlshof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn, prawie na przedmieściu Kętrzyna, przy drodze Kętrzyn-Giżycko. Wieś powstała pod koniec XIX wieku jako osada robotnicza.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Głaz – obtoczony, wskutek transportu i erozji, fragment skały o średnicy większej niż 20 cm (największa frakcja ziarnowa skał okruchowych). Nagromadzenia głazów tworzą głazowisko, które po lityfikacji przechodzi w zlepieniec.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Barciany – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Nakomiady (niem. Eichmedien) – wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie olsztyńskim.
  Bezławki niem. Bäslack – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel nad rzeką Dajna; ok. 12 km na południowy zachód od Kętrzyna.
  Kruszewiec (niem. Krausendorf) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn, pomiędzy Kętrzynem a Karolewem).
  Wopławki (niem. Woplauken) – wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.