• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kęstutis Šapka

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Kęstutis Šapka (ur. 15 listopada 1949 w Wilnie) – litewski lekkoatleta specjalizujący się w skoku wzwyż, który reprezentował Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

  Skok wzwyż – konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na odbiciu się (po wykonaniu rozbiegu) i przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczką zawieszoną na pionowych stojakach. Zawodnicy mają trzy próby na pokonanie danej wysokości. Po strąceniu poprzeczki istnieje możliwość przeniesienia pozostałych prób na następną wysokość. Trzy kolejne nieudane próby eliminują z konkursu.Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane są od 1966. Pierwsze cztery edycje nosiły nazwę europejskich igrzysk halowych (ang. European Indoor Games), a od 1970 oficjalnie nazywane są halowymi mistrzostwami Europy. Początkowo były rozgrywane co roku, a od 1990 co dwa lata (przy czym raz była przerwa trzyletnia).

  Dwunasty zawodnik igrzysk olimpijskich w Monachium (1972). W 1971 roku został mistrzem Europy, a trzy lata później zdobył srebrny medal mistrzostw Starego Kontynentu. Dwa razy stawał na podium halowych mistrzostw Europy. Karierę skoczka wzwyż zakończył z powodu powtarzających się kontuzji. Obecnie pracuje jako trener w Wilnie. Rekord życiowy: stadion – 2,25 (4 września 1974, Rzym); hala – 2,22 (11 marca 1972, Grenoble).

  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. European Championships (Men) (ang.). gbrathletics.com. [dostęp 8 maja 2010].
  2. European Indoor Championships (Men) (ang.). gbrathletics.com. [dostęp 8 maja 2010].
  3. Vilnietis Kęstutis Šapka (ang.). high-jumper.com. [dostęp 8 maja 2010].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil zawodnika w bazie tilastopaja.org (ang.)
 • Wyniki olimpijskie zawodnika w serwisie Sports-Reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.