• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kąsaczowate  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Płetwa (łac. pinna) – narząd zwierząt wodnych służący do utrzymywania pożądanej pozycji ciała oraz do poruszania się. Płetwy występują u ryb oraz u ssaków wodnych.Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawie – wydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.

  Kąsaczowate (Characidae), dawniej characynowate (Characinidae) – najliczniejsza w gatunki rodzina ryb kąsaczokształtnych (Characiformes). Nie mają większego znaczenia gospodarczego. Wiele z nich – w tym bystrzyki, zwinniki, błyszczyki, neony i barwieńce – spotykanych jest w akwarystyce.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Moenkhausia – rodzaj słodkowodnych ryb z rodziny kąsaczowatych (Characidae). W literaturze polskiej określane są nazwą błyszczyki lub mekhauzje

  Spis treści

 • 1 Zasięg występowania
 • 2 Opis
 • 3 Klasyfikacja
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Inpaichthys kerri − endemiczny gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Inpaichthys. Bywa hodowany w akwariach.
  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
  Kąsaczokształtne (Characiformes) – rząd słodkowodnych ryb promieniopłetwych (Actinopterygii) o uzębionych szczękach, obejmujący około 1700 gatunków występujących w strefie tropikalnej Afryki i obu Ameryk. W Ameryce Południowej mają duże znaczenie w rybołówstwie. Wiele gatunków to popularne ryby akwariowe (m.in. bystrzyki, zwinniki, neony i hokejówki). Prawdopodobnie najstarszym przedstawicielem, znanym w zapisie kopalnym od kredy, jest Santanichthys.
  Akwarium - polski dwumiesięcznik poświęcony akwarystyce. W latach 1959-1992 czasopismo Polskiego Związku Akwarystów. Od roku 1999 do 2002 jest wydawane jako dodatek do Nasze Akwarium. Wydawnictwo Pet Publication prowadzi kontynuacje pisma od 2011 roku.
  Bystrzyki – wspólna nazwa niewielkich, słodkowodnych ryb kąsaczowatych z Ameryki Południowej, w większości z rodzaju Hyphessobrycon. Bystrzyki wyróżniają się ubarwieniem. Mają ciało bocznie ścieśnione, o długości od 3,5–8 cm. Są zwinne, szybko pływają. Popularne ryby akwariowe.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.