• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juwenalis z Narni

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Juwenalis, biskup Narni, włos. Giovenale di Narni (zm. ok. 376 w Narni) – pierwszy biskup Narni w Umbrii (359-376), święty Kościoła katolickiego.

  Żywot świętego, Vita Juwenalis, powstał za sprawą żyjącego w IX w. hagiografa, nie zaś jak później sądzono następcy Juwenalisa na stolicy biskupiej Maksyma. Juwenalis prawdopodobnie pochodził z Afryki i został mianowany pierwszym biskupem Narni przez papieża Damazego I. Z kolei Grzegorz I przypisywał mu męczeństwo.

  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Żywoty świętych – element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki. Żywotopisarstwo łączy w sobie biografie świętych (Vitae), opisy ich męczeństwa (Acta martyrum, Passiones), informacje o działalności (Exempla) i pośmiertnym kulcie (vita poshuma).

  Pochowany został pod górną bramą miasta prowadzącą na Via Flaminia, a jego grobowiec znajduje się współcześnie w miejscowej katedrze. Relikwie wędrowały od miejsca pochówku przez Lukkę by trafić z powrotem.

  Św. Juwenalis jest patronem Fossano i Narni. W Orte, Belizariusz wybudował klasztor nazwany jego imieniem.

  Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 maja.

  Damazy I (ur. ok. 305 w Rzymie, zm. 11 grudnia 384 tamże) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 1 października 366 do 11 grudnia 384.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vescovi di Narni (wł.). Diocesi di Terni Narni Amelia. [dostęp 2013-12-16].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Święci na każdy dzień. T. III: Maj. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 20. ISBN 978-83-7558-295-6.
  2. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 3: H-Ł. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 393/394. ISBN 83-7097-464-3.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Filippo Caraffa, San Giovenale di Narni (wł.)
 • Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome). Hagiografia (gr. hagios = święty, graphein = pisać) – dział piśmiennictwa religijnego zapoczątkowany w starożytności (za czasów pierwszych chrześcijan, prawdopodobnie w Rzymie), który obejmuje żywoty świętych, legendy z nimi związane oraz opisy cudów, a także nauka pomocnicza w badaniach historycznych - wiedza o pismach hagiograficznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Belizariusz, łac. Belisarius, gr. Βελισάριος, właściwie Flavius Belisarius (ur. ok. 505, zm. w marcu 565) – wódz bizantyjski, który prowadził zwycięskie kampanie wojenne w czasach panowania Justyniana I Wielkiego.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Narni (łac. Narnia) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Terni. Jest to stare, małe miasteczko umbryjskie, położone na skalistym wzniesieniu dominującym nad wybrzeżem Nera i nad równiną Terni. Do zabytków Narni należą między innymi: katedra, XIII-wieczny Palazzo del Podesta, fortyfikacja wzniesioną w roku 1370. 19 km od Narni znajdują się wodospady Cascata delle Marmore. To tu na świat przyszła Łucja Narnijska.
  Umbria (wł. Umbria) – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 8456 km², 872,9 tys. mieszkańców i stolicą w Perugii (146,7 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 103 osób na km².
  Relikwie – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.
  Diecezja Terni-Narni-Amelia - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, a dokładniej w Umbrii. Wywodzi się od diecezji Terni, której powstanie datowane jest już na I wiek. W roku 1907 została ona połączona z diecezją Narni, zaś 1983 z diecezją Amelii, dzięki czemu uzyskała swój obecny kształt terytorialny. W 1986 przeprowadzono jeszcze kosmetyczną zmianę nazwy diecezji (zamiast "diecezja Terni, Narni i Amelii" wprowadzono nazwę "diecezja Terni-Narni-Amelia"). Diecezja podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.