• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juventus Stadium

  Przeczytaj także...
  Juventus Football Club SpA (znany jako Juventus lub Juve) – włoski klub piłkarski założony 1 listopada 1897 roku jako FC Juventus przez grupę uczniów, z liceum Massimo d’Azeglio. Zespół ma siedzibę w Turynie. Często jest przez to niepoprawnie nazywany Juventusem Turyn.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stadio delle Alpi (wł. Stadion Alpejski) – nieistniejący już stadion sportowy, należący dawniej do klubu Juventus.

  Juventus Stadiumstadion piłkarski w Turynie, we Włoszech. Może pomieścić 41 254 widzów. Swoje spotkania rozgrywa na nim Juventus. Obiekt powstał w latach 2009–2011 w miejsce wyburzonego Stadio delle Alpi i został zainaugurowany 8 września 2011 roku spotkaniem towarzyskim Juventusu z Notts County, zakończonym remisem 1:1. Jest to pierwszy w historii włoskiego futbolu stadion należący w całości do klubu. Wszystkie pozostałe zespoły rozgrywają mecze na stadionach miejskich. Obiekt był areną meczu finałowego Ligi Europy w sezonie 2013/2014.

  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).

  Przypisy

  1. Nowy stadion: Wzruszające otwarcie Juventusu (pol.). www.stadiony.net, 9 września 2011. [dostęp 2011-09-09].
  2. Juventus Stadium (pol.). www.stadiony.net. [dostęp 2011-09-09].
  3. Turin to stage 2014 UEFA Europa League final (ang.). www.uefa.com, 20 marca 2012. [dostęp 2012-09-25].
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Notts County Football Club - angielski klub piłkarski mający siedzibę w Nottingham, jest to najstarszy profesjonalny klub piłkarski na świecie. Jednak za pierwszy klub na świecie oficjalnie, również przez FIFA, uznawany jest Sheffield F.C., założony w 1857 roku. Obecnie klub występuje w League One.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.