• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jutta Burggraf

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (nauczaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych (humanistycznych) i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz uczenia się, przez całe życie człowieka.
  Uniwersytet Nawarry – prywatny uniwersytet założony w Pampelunie (Nawarra, Hiszpania) w 1952 przez św. Josemaríę Escrivę de Balaguera. Uniwersytet jest dziełem korporacyjnym Opus Dei, Prałatury Personalnej Kościoła Katolickiego. Filią Uniwersytetu jest m.in. IESE Business School.
  Jutta Burggraf

  Jutta Burggraf (ur. w 1952 w Hildesheim, Niemcy; zm. 5 listopada 2010 w Pampelunie) – niemiecka teolog katolicka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1979 ukończyła psychopedagogię na Uniwersytecie w Kolonii, a w 1984 uzyskała doktorat z teologii katolickiej na Uniwersytecie Nawarry. W 1996 wróciła do Pampeluny, pracując na stanowisku profesora teologii.

  Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.Josemaría Escrivá de Balaguer (ur. 9 stycznia 1902 w Barbastro, zm. 26 czerwca 1975 w Rzymie) – hiszpański duchowny katolicki, założyciel i pierwszy prałat Opus Dei, święty Kościoła katolickiego.

  Od 1 do 30 października 1987 uczestniczyła jako ekspert na zaproszenie Jana Pawła II w VII Zwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów, jaki odbywał się w Rzymie w ramach przygotowań adhortacji Christifideles Laici.

  Współpracowała z niemieckim pismem Mariologisches. Była członkinią Międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej.

  Opublikowała 20 książek, była współautorką 70 prac naukowych. Była m.in. współautorką i współredaktorką „Słownika teologii” (wraz z profesorami Cesarem Izquierdo i Felixem M. Aroceną).

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Hildesheim (dolnoniem. Hilmessen) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Hildesheim, port nad rzeką Innerste (dorzecze Wezery), na południowy wschód od Hanoweru.

  Główne nurty zainteresowań: eklezjologia, ekumenizm, teologia stworzenia, teologia kobiety, feminizm.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Należała do Opus Dei jako numeraria.

  Dorobek[ | edytuj kod]

 • Elemente eines modernen heilpädagogischen Konzepts in den Werken Hildegards von Bingen und Juan Luis Vives' als Repräsentanten des Mittelalters und der Renaissance, (Diss. Köln 1979)
 • Starke Frauen, Mm Verlag Aachen 1994, ​ISBN 978-3-928272-38-4
 • Ja zu dir – ja zu mir: eine Neuentdeckung der christlichen Ehe und Familie vor dem Hintergrund der Frauenfrage, Bonifatius Druckerei Paderborn 1998, ​ISBN 978-3-89710-028-2
 • Abba, Vater: als Kinder Gottes leben nach der Lehre des seligen Josemaría Escrivá de Balaguer, Adamas 1999, ​ISBN 978-3-925746-76-5
 • In der Schule des Schmerzes, Ediciones Promesa 2001, ​ISBN 978-9977-947-98-3
 • Teresa z Ávili. Humanität und Glaubensleben, Schöningh 2001, ​ISBN 978-3-506-71819-8
 • Hacia un nuevo feminismo para el siglo XXI, Promesa 2001
 • Teología fundamental. Manual de iniciación, Ediciones Rialp 2001, ​ISBN 978-84-321-3383-1
 • Cartas a David, acerca de la homosexualidad, Ediciones Palabra 2003, ​ISBN 978-84-8239-482-4
 • Autor rozdziału Antropologiczne podstawy medycyny: antropologia chrześcijańska w Etyka w medycynie. Ujęcie interdyscyplinarne – red. Miguel Angel Monge, wyd. Medipage, Warszawa 2012, ​ISBN 978-83-61104-65-0​.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona o Jucie Burggraf (Uniwersytet Nawarry)
 • Informacja o śmierci
 • Teksty Jutty Burggraf
 • Hildegarda z Bingen, niem. Hildegard von Bingen (ur. 16 września 1098 w Rupertsberg k. Bingen am Rhein, zm. 17 września 1179 tamże w klasztorze) – frankońska anachoretka, wizjonerka, mistyczka, i uzdrowicielka, reformatorka religijna, benedyktynka (od 1136 przeorysza), uznawana przez Kościół katolicki za świętą, od 2012 doktor Kościoła. Pierwsza kompozytorka, której biografia jest kompletna i dobrze udokumentowana.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Uniwersytet Koloński (Universität zu Köln) jest jedną z najstarszych wyższych uczelni w Europie jak i, kształcąc rocznie ponad 44 000 studentów, zalicza się do największych istniejących w Niemczech. Uniwersytet jest członkiem Deutsche Forschungsgemeinschaft – fundacji wspierającej czołowe niemieckie placówki naukowe – oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Europejskich Szkół Zarządzania.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Juan Luis Vives (Joan Lluís Vives, ur. 6 marca 1492 w Walencji, zm. 6 maja 1540 w Brugii) – hiszpański humanista, pedagog okresu odrodzenia.
  Stworzenie świata – w filozofii oraz teologii pojęcie określające akt, w którym Bóg, najwyższa istota transcendentna, praprzyczyna, arché, powołuje do istnienia materię, przestrzeń i czas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.