• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Justyna Wasilewska

  Przeczytaj także...
  Kaliskie Spotkania Teatralne – coroczny festiwal teatralny w Kaliszu założony w 1960 przez Tadeusza Kubalskiego, konkurs teatralny organizowany przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu od 1961, od 1985 konkurs aktorski; najstarszy polski festiwal teatralny i jedyny polski konkurs aktorski; od 2007 dyrektorem festiwalu jest Igor Michalski.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Justyna Wasilewska (ur. 28 listopada 1985 we Wrocławiu) – polska aktorka filmowa i teatralna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (2009). W latach 2011-2013 aktorka Teatru im. Jaracza w Łodzi. Od 2013 aktorka Starego Teatru w Krakowie. Laureatka nagród za role na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Teatr – miesięcznik poświęcony w teatrowi współczesnemu. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Filmy[ | edytuj kod]

  Seriale[ | edytuj kod]

  Sporządzono na podstawie materiału źródłowego.

  Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]

 • 2012 – wyróżnienie aktorskie za rolę Myrtle Webb w przedstawieniu Nasze miasto na 52. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
 • 2013 – Grand Prix za kreację aktorską w przedstawieniu Nietoperz albo mój cmentarzyk nr 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
 • 2016 – nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2015 za rolę w filmie Kebab i Horoskop
 • 2016 – nominacja do Paszportu Polityki w kategorii teatr
 • 2017 – wyróżnienie za rolę w spektaklu Robert Robur na 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
 • 2018 – nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2017 za rolę w filmie Serce miłości
 • 2019 – nagroda miesięcznika Teatr za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 za rolę Mai w Cząstkach kobiety w TR Warszawa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Justyna Wasilewska w internetowej bazie filmu polskiego, FilmPolski [dostęp 2015-12-03].
  2. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2020-08-02] (pol.).
  3. Nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2015, FilmPolski [dostęp 2015-12-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Justyna Wasilewska w bazie IMDb (ang.)
 • Justyna Wasilewska w bazie Filmweb
 • Justyna Wasilewska w bazie filmpolski.pl
 • Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie.Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego - przyznawana od 1969 nagroda filmowa dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością. Do 1995 nagrodę przyznawało czasopismo "Ekran". W 2005 po 10 letniej przerwie została reaktywowana przez wydawcę miesięcznika "Kino" - Fundację Kino. W 2008 roku Fundacja Kino wydała książkę "Być jak Cybulski?" pod red. Iwony Cegiełkówny poświęconą laureatom Nagrody.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi – najstarszy łódzki teatr, kontynuator tradycji najstarszej stałej sceny w mieście uruchomionej 6 października 1888 z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego przy ul. Piotrkowskiej.
  Paszport „Polityki” – nagroda ustanowiona w 1993 r. przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od roku 2002, obejmująca nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.611 sek.