To jest dobry artykuł

Justyna Steczkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Justyna Maria Steczkowska (ur. 2 sierpnia 1972 w Rzeszowie) – polska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, skrzypaczka, fotografka i osobowość medialna, okazjonalnie także aktorka filmowa i teatralna, prezenterka telewizyjna, projektantka mody. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Znana z szerokiej skali głosu, wyliczonej na cztery oktawy.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Wokaliza (łac. vocalis – samogłoska) – rodzaj śpiewu, polegający na wykonywaniu melodii na jednej samogłosce (najczęściej a). Może służyć jako ćwiczenie wokalne, a także być częścią utworu muzycznego (np. Vocalise Siergieja Rachmaninowa).

Karierę muzyczną zaczynała od śpiewania w zespołach rockowych i jazzowych. W 1994 została laureatką finału pierwszej edycji programu Szansa na sukces oraz zdobyła nagrodę „Karolinki” na 31. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1995 zwyciężyła w finale Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich i reprezentowała Polskę w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji. Od 1996 wydała 16 albumów studyjnych, w tym 12 solowych: Dziewczyna Szamana (1996), Naga (1997), Dzień i Noc (2000), Alkimja (2002), Femme Fatale (2004), Daj mi chwilę (2007), Puchowe kołysanki (2008), To mój czas (2009), XV (2012), Puchowe kołysanki 2 (2013), Anima (2014) i Maria Magdalena. All is One (2019) oraz cztery nagrane z innymi wykonawcami: Mów do mnie jeszcze (2001) z Pawłem Delągiem, Mezalianse (2011) z Maciejem Maleńczukiem, Ale szopka z Urszulą Dudziak (2011) i I na co mi to było? (2015) z Bobanem Markoviciem. Ponadto skomponowała i nagrała ścieżkę dźwiękową do filmu Na koniec świata (1999).

Baranówka – jedna z największych dzielnic Rzeszowa ulokowana na terenach pól uprawnych zachodniej części dawnej wsi Staromieście. Dominuje tu zabudowa wielorodzinna (bloki). W 2004 roku na Baranówce zameldowanych na stałe było 23914 mieszkańców, z czego 4555 poniżej 18 roku życia, a 19359 powyżej 18 roku życia.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

Laureatka licznych nagród muzycznych, w tym sześciu Fryderyków, dwóch Wiktorów, Superjedynki i Bursztynowego Słowika. Uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Była główną bohaterką filmu dokumentalnego Justyna, zagrała też epizodyczne role w kilku filmach i serialach oraz wystąpiła w kilku spektaklach teatralnych. Była wielokrotnie uwzględniana w rankingach na liście najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. Prowadzi czynnie działalność charytatywną. Była uczestniczką, jurorką, prowadzącą bądź bohaterką wielu telewizyjnych programów rozrywkowych oraz wzięła udział w ogólnopolskich kampaniach reklamowych dla czterech dużych firm. Zaprojektowała własną kolekcję ubrań dla dziewczynek.

Allegro.pl – największa polska platforma transakcyjna on-line. Portal należący do Grupy Allegro, która jest częścią południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.

Młodość[ | edytuj kod]

Urodziła się w Rzeszowie, gdzie mieszkała na Baranówce. Jest czwartym z dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich. Po matce ma pochodzenie tatarskie. Mając pięć lat, przeprowadziła się z rodzicami do Stalowej Woli, gdzie uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Pod koniec lat 80. wróciła do Rzeszowa, gdzie w 1990 ukończyła naukę w liceum mieszczącym się w Zespole Szkół Muzycznych nr 1.

Magdalena Łazarkiewicz de domo Holland (ur. 6 czerwca 1954 w Warszawie) – polska reżyserka i scenarzystka, córka Ireny Rybczyńskiej i Henryka Hollanda, siostra Agnieszki Holland, wdowa po reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu oraz matka kompozytora Antoniego Gross-Łazarkiewicza.Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.

Studiowała wiolinistykę na Akademii Muzycznej w Gdańsku, ale po roku przerwała studia, by skupić się na wokalistyce. Bez powodzenia zdawała egzaminy do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i na Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

Kariera zawodowa[ | edytuj kod]

Początki i lata 90.[ | edytuj kod]

W 1990, w nagrodę za ukończenie liceum z wyróżnieniem, zagrała koncert d-moll Henryka Wieniawskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rzeszowskiej. Następnie przeprowadziła się na studia do Gdańska, gdzie śpiewała w klubach jazzowych, między innymi z Maciejem Miecznikowskim. W tym okresie występowała również z Leszkiem Możdżerem, u którego boku debiutowała z jazzowym koncertem w telewizji. Po przerwaniu studiów założyła własny zespół jazzowy Shoco. Śpiewała też w zespołach rockowych Wańka Wstańka, 1984, Agressiva 69 i Revolutio Cordis. Równocześnie dorabiała, śpiewając na imprezach okolicznościowych i tworząc artystycznie malowane guziki.

Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W 1994 wzięła udział w przesłuchaniach do programu TVP2 Szansa na sukces; najpierw bez powodzenia wystąpiła z piosenką „Nie przynoś mi kwiatów, dziewczyno” w odcinku z zespołem Trubadurzy, a w kolejnym odcinku za wykonanie utworu „Boskie Buenos” z repertuaru grupy Maanam zajęła pierwsze miejsce. Dzięki wygranej w programie wystąpiła w koncercie „Debiutów” podczas 31. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w którym zwyciężyła, otrzymując nagrodę im. Anny Jantar. W 1995 z piosenką „Moja intymność” wygrała Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W maju, reprezentując Polskę z utworem „Sama”, zajęła 18. miejsce w finale 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. W czerwcu wystąpiła z piosenką „Sama” w konkursie o Grand Prix im. Karola Musioła podczas 32. KFPP w Opolu, a także na festiwalu sopockim, na którym przedstawiła piosenki „Dziewczyna Szamana” i „Wrogu mój”. Również w 1995 nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, z którym nagrała materiał na debiutancki album studyjny pt. Dziewczyna Szamana. Tytułowy utwór z albumu był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyka w kategoriach „piosenka roku” i „wideoklip roku”. Sam album, wydany na początku 1996, zyskał status platynowej płyty, rozchodząc się w ponad 200 tys. egzemplarzy. W tym samym roku Steczkowska zdobyła Fryderykami w kategoriach: wokalistka roku, album roku (za Dziewczynę Szamana), piosenka roku (za „Oko za oko, słowo za słowo”) i fonograficzny debiut roku. Otrzymała także statuetkę Wiktora.

Mezalianse – album studyjny piosenkarki Justyny Steczkowskiej i wokalisty Macieja Maleńczuka. Wydawnictwo ukazało się 21 lutego 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej QM Music. Na płycie znalazły się interpretacje utworów z repertuaru Kabaretu Starszych Panów.Bazylika pw. św. Elżbiety we Wrocławiu (zwany Farą Elżbietańską lub kościołem Garnizonowym) – gotycki kościół z wieżą o wysokości 91,46 m przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście. W Bazylice znajduje się "Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej".
Justyna Steczkowska

W 1997 wydała drugi album studyjny pt. Naga, który został wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego. Wydawnictwo zapewniło jej certyfikat złotej płyty za sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy. Płytę promowała singlami „Za dużo wiesz” i „Za karę”. Również w 1997 pojawiła się gościnnie na kilku płytach innych wykonawców, m.in. zespołu Voo Voo (Flota zjednoczonych sił) i Grzegorza Turnaua (Tutaj jestem), a także została bohaterką filmu dokumentalnego Jacka Taszakowskiego i Leszka Molskiego Justyna, który opowiadał o drodze artystycznej piosenkarki. Poza tym zagrała w dwóch spektaklach Teatru Telewizji: Perełę Wariatkę w Księdze raju i Wisztycę w Ludziach ognia, a także wystąpiła w roli Anity, jednej z pracownik agencji reklamowej w filmie Billboard oraz pojawiła się gościnnie w drugim odcinku serialu Zaklęta.

Wojciech Karol Malajkat (ur. 16 stycznia 1963 w Mrągowie) – polski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser. Pedagog (na stanowisku profesora) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Posiada tytuł profesora sztuki teatralnej.Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.

W 1999 wraz z Antonim Łazarkiewiczem stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu Magdaleny Łazarkiewicz Na koniec świata, w którym zagrała główną rolę Teresy.

Lata 2000–2010[ | edytuj kod]

W lutym 2000 wydała kolejny album studyjny pt. Dzień i Noc, na którym znalazły się piosenki z tekstami autorstwa Edyty Bartosiewicz i Katarzyny Nosowskiej. Na pierwszej części albumu wykonała utwory taneczne, na drugiej zawarła utwory inspirowane muzyką filmową, nie zawierające słów, a tylko wokalizy. W grudniu zaśpiewała dla polsko-ukraińskiego batalionu stacjonującego w Kosowie, za co w styczniu 2001 została uhonorowana medalem za „zasługi dla obronności Rzeczypospolitej” przez ministra obrony narodowej Bronisława Komorowskiego. W listopadzie wraz z Pawłem Delągiem wydała album pt. Mów do mnie jeszcze, zawierający utwory do tekstów Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W 2001 zagrała podwójną rolę Hipolity/Tytanii w spektaklu Sen nocy letniej z muzyką Leszka Możdżera, wyreżyserowanym przez Wojciecha Kościelniaka i wystawionym w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Trzecia uroczystość wręczenia statuetek „Fryderyk” odbyła się 5 kwietnia 1997 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Nagrody przyznawane były za wydawnictwa wydane w 1996 roku. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – wyższa szkoła muzyczna, wcześniej (od założenia w 1947 r. do zmiany nazwy w 1982 r.) nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.

Kolejny album pt. Alkimja wydała w październiku 2002, promowała go singlem „Świt świt”. Albumem nawiązywała do kultury żydowskiej, zawierając utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidysz. W tym czasie pracowała też nad widowiskiem koncertowym Alkimja, które premierowo zaprezentowała podczas 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za sprzedaż albumu w 35 tys. egzemplarzy otrzymała złotą płytę oraz Fryderyka w kategorii „etno-folkowy album roku”. W październiku wystąpiła z materiałem z płyty na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. W maju 2003 wystąpiła na placu Zamkowym w Lublinie podczas gali koncertowej z okazji 83. urodzin Jana Pawła II i 25. rocznicę pontyfikatu papieża. W sierpniu wystąpiła z utworem „Moja intymność” na festiwalu sopockim.

Lucerna (niem. Luzern; nieoficjalnie: fr. Lucerne, wł. Lucerna) – miasto (61 tys. mieszkańców) w Szwajcarii, na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, nad zatoką, po obu stronach rzeki Reuss, u stóp góry Pilatus. Stolica kantonu Lucerna. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy o międzynarodowej sławie.Jidyszייִדיש (dosłownie: żydowski – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz; żydowski niemiecki) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch) z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.

W 2004 wydała kolejny album studyjny pt. Femme Fatale, na którym umieściła własne interpretacje piosenek wykonywanych przez słynne piosenkarki polskie i zagraniczne. Wydanie krążka zostało poprzedzone spektaklem telewizyjnym, w którym wcielała się w postacie Kaliny Jędrusik, Anny German, Marilyn Monroe czy Édith Piaf. W sierpniu wystąpiła z piosenką „Pod papugami” w koncercie pamięci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego. W październiku była jurorką w jednym z odcinków programu Szansa na sukces. W styczniu 2005 wystąpiła gościnnie w programie Stratosfera, a także wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla „Pokonamy fale”. Jeszcze w pierwszym kwartale roku zagrała koncert „Kobiety”, zawierający jej autorskie interpretacje dawnych przebojów w aranżacji Mateusza Pospieszalskiego, za który Telewizja Polska (jako producent) zdobyła nominację do nagrody w kategorii „muzyka koncert” podczas Festiwalu Złota Róża w Lucernie, a także wystąpiła w misterium Przez tę ziemię przeszedł Pan w reżyserii Jerzego Fedorowicza. Także w 2005 wraz z siostrą, Cecylią, wydała bajkę pt. „Rudolf jedyny i wyjątkowy” na potrzeby książki „Bajki gwiazd, która ukazała się także w formie audiobooka. Poza tym zaśpiewała podczas trasy Wiosna Polaków, będącej częścią kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami prarlamentarnymi w Polsce, a w grudniu wydała album z popularnymi, polskimi kolędami, który był dołączany jako dodatek do magazynu „Nowy Dzień”.

Forbes (Polska) – polska edycja międzynarodowego dwutygodnika „Forbes”, wydawana w Polsce co miesiąc przez Ringier Axel Springer Polska. e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
Justyna Steczkowska po koncercie we Włocławku, 18 października 2007

W marcu 2006 wystąpiła w koncercie Wielkanocny Gospel, który odbył się w kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu przy udziale zespołu gospelowego Visual Ministry Choir z Londynu. W kwietniu premierę miała sztuka taneczno-wokalna Pasja, wystawiana przez Kielecki Teatr Tańca, w którym zagrała główną rolę Marii Magdaleny.Latem wzięła udział w trasie koncertowej „Urodzinowe Lato z radiem” oraz wystąpiła na 10. Festiwalu Muzyki i Kultury Romów w Ciechocinku i na Przystanku Woodstock. Ponadto pojawiła się gościnnie w jednym z odcinków serialu Niania. W grudniu wydała singel „Świąteczna piosenka o miłości” oraz wystąpiła w koncertach Reqiuem pro Pace, organizowanym z okazji 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego, i Arie ze śmiechem, który został wyemitowany drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Boskie Buenos (Buenos Aires) – pierwszy singiel (drugi z kolei) rockowego zespołu Maanam wydany w 1980 roku pochodzący z debiutanckiego longplaya Maanam. Utwór został skomponowany przez Marka Jackowskiego a tekst napisała Kora. Zarówno Boskie Buenos jak i Żądza pieniądza stały się wielkimi przebojami zespołu zaraz po tym gdy Maanam wystąpił z nimi podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 80 wielokrotnie bisując. W 1991 i 1997 roku piosenki zostały wydane na płytach The Singles Collection i Rockandrolle. Dodatkowo Żądza pieniądza w wersji 9-minutowej ukazała się na wydanej w 1983 składance Na luzie.Agressiva 69 – polski zespół muzyczny, jeden z pierwszych przedstawicieli rocka industrialnego, założony w 1989 w Krakowie.

W kwietniu 2007 wystąpiła podczas koncertu 50 lat wizji z Poznania, odbywającego się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z okazji 50-lecia istnienia poznańskiego oddziału TVP. W maju wystąpiła w koncercie Tajemnica światła – tajemnica miłosierdzia. Pieśń o Janie Pawle II organizowanym we wrocławskiej bazylice garnizonowej św. Elżbiety. W czerwcu wystąpiła gościnnie w koncercie Trendy podczas festiwalu TOPtrendy 2007, na którym była również jednym z jurorów. Również w czerwcu wydała ósmy album studyjny pt. Daj mi chwilę, którego producentem był Bogdan Kondracki. Album promowała utworami „To tylko złudzenie (To nie miłość)”, „Tu i tu” i „Wracam do domu”, do których zrealizowała teledyski. Krążek zdobył status złotej płyty za sprzedaż w ponad 15 tys. egzemplarzach. W sierpniu zagrała koncert w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, we wrześniu wystąpiła gościnnie w finale wyborów Miss Polonia oraz była jedną z jurorek w konkursie o Bursztynowego Słowika podczas Sopot Festival 2007, a w październiku zaśpiewała utwór Paula Simona „The Sound of Silence” podczas Koncertu Dnia Papieskiego. Jesienią 2007 w parze ze Stefano Terrazzino zajęła drugie miejsce w finale szóstej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami, wcześniej dwukrotnie odrzucała zaproszenie do udziału w programie. W listopadzie odebrała nagrodę Prometeusza, przyznawaną „najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym artystom występującym na estradach Polski i świata”. W grudniu zaśpiewała wraz z Piotrem Cugowskim i Eweliną Flintą utwór „Kraków, go!”, napisany na potrzeby promocji Krakowa przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Również w grudniu zdobyła nominację do Telekamery w kategorii „muzyka”, wystąpiła w parze z Maciejem Florkiem w programie Po prostu taniec oraz uświetniła występem świąteczny koncert TVP2 Do Betlejem – Wieczór kolęd z Przyjaciółmi Zaczarowanej Piosenki i Sylwestrową Moc Przebojów, organizowany przez Polsat na krakowskim Rynku.

LI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.
Justyna Steczkowska

W lutym 2008 wydała reedycję albumu Daj mi chwilę, wzbogaconą o singiel „Choć wieje, pada, grzmi”, który nagrała z Borysem Szycem. W marcu wystąpiła na placu Zamkowym w Warszawie podczas koncertu „Solidarni z Białorusią”. W maju odebrała Wiktora w kategorii „gwiazda piosenki i estrady” i wydała album studyjny pt. Puchowe kołysanki, zawierający jej autorskie piosenki oraz czytane przez nią bajki. Płyta, objęta patronatem Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, dotarła do 10. miejsca oficjalnej listy sprzedaży. Również w 2008 wystąpiła w jednym z odcinków programu Fort Boyard, a także była bohaterką programu Ranking gwiazd. We wrześniu ukazały się dwie płyty, na których gościnnie wystąpiła: Balkan Koncept Sanji Ilicia i Balkaniki (zaśpiewała w utworze „Wróć do mnie”), Duety Bogusława Meca (wykonała z nim piosenki: „Mały, biały pies” i „Filozof”). W październiku premierę miał album pt. Nasza Niepodległa, wydany z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, na który nagrała własną interpretację piosenki „Biały krzyż”. Utwór wykonała też podczas koncertu z okazji rocznicy, zorganizowanym 11 listopada przez Telewizję Polską w stołecznym Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jednocześnie współprowadziła trzecią edycję programu TVP1 Gwiazdy tańczą na lodzie, do którego wcześniej dwukrotnie była zapraszana w charakterze uczestniczki, jednak za każdym razem odmawiała. Jej potyczki słowne z jurorką programu, Dodą, były szeroko komentowane w ogólnopolskiej prasie. W grudniu wystąpiła na bydgoskim Starym Rynku w koncercie wieńczącym akcję charytatywną „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”.

Wybory parlamentarne w Polsce, odbyły się 25 września 2005 roku na terenie Polski oraz w 166 obwodowych komisjach ulokowanych poza Polską. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie zostały one przeprowadzone razem z wyborami prezydenckimi i referendum 2005 w sprawie traktatu konstytucyjnego UE.Bogusław Mec (ur. 21 stycznia 1947 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 11 marca 2012 w Zgierzu) – polski piosenkarz, artysta plastyk i kompozytor.

W marcu 2009 wydała dziesiąty w karierze album studyjny pt. To mój czas. Materiał promowała singlem „Tango”, który wykonała w koncercie „Premier” podczas 46. KFPP w Opolu, a także singlami: „Proszę cię – skłam”, „Tylko ty znasz te zaklęcia”, „To mój czas” i „Kim tu jestem”, do których zrealizowała teledyski. W ramach promocji płyty, jako pierwsza artystka polskiej estrady, zagrała koncert promocyjny, który był transmitowany na żywo przez Internet. Również w marcu wydała koncertowy album DVD pt. Alkimja, będący zapisem koncertu zagranego w 2001 w ramach Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi. Wiosną była gościnnie jurorką w jednym z odcinków programu Polsatu Jak oni śpiewają, za to latem prowadziła autorski program o fotografii W obiektywie Justyny Steczkowskiej, emitowany na Polsat Café. W listopadzie wydała teledysk do utworu „Głodna miłość”, który nagrała z Pawłem Małaszyńskim na potrzeby akcji charytatywnej Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. W kwietniu 2010 wraz z innymi wykonawcami zaśpiewała przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” na koncercie galowym Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. W maju poinformowała o zakończeniu pięcioletniej współpracy z dotychczasowym menedżerem, Krzysztofem Wasitą. Latem wystąpiła na Przystanku Woodstock. W listopadzie ponownie wystąpiła jako jurorka w jednym z odcinków programu Szansa na sukces. W grudniu wystąpiła podczas koncertu sylwestrowego Imperium gwiazd organizowanego przez TVP2 we Wrocławiu.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (ur. 12 lutego 1865 r. w Ludźmierzu, zm. 18 stycznia 1940 r. w Warszawie) – polski poeta, nowelista, powieściopisarz, przedstawiciel Młodej Polski, brat przyrodni malarza Włodzimierza Tetmajera.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

Lata 2011–2020[ | edytuj kod]

Justyna Steczkowska podczas koncert w klubie Hard Rock Cafe w Warszawie, 7 czerwca 2011

W lutym 2011 wydała album pt. Mezalianse, nagrany wspólnie z Maciejem Maleńczukiem, na którym znalazły się ich interpretacje utworów Kabaretu Starszych Panów. W tym czasie wzięła udział również w nagraniu charytatywnego singla „Anioły niebios wstrzymajcie czas”. W marcu wystąpiła z piosenkami Ewy Demarczyk na gali Anioły w kolorze podczas 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także zaśpiewała podczas koncertu „Jednego serca” organizowanym przez TVP2 ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010. W kwietniu wystąpiła w koncercie Noc Miliona Żurawi. Polscy artyści dla Japonii, dedykowanym ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii, a także pojawiła się ponownie jako jurorka w Szansie na sukces. Zaangażowała się również w projekt Agnieszki Szczepanik Szopka, poświęcony twórczości Fryderyka Chopina, występując w maju w koncercie promocyjnym w Och-Teatrze oraz nagrywając album studyjny pt. Ale szopka w duecie z Urszulą Dudziak. W maju zasiadła w polskiej komisji jurorskiej podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji. W czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, śpiewając utwór „Karuzela z madonnami” w koncercie pamięci Ewy Demarczyk. W grudniu premierę miał album kompilacyjny pt. ...to też Ciechowski, dedykowany Grzegorzowi Ciechowskiemu, na którym znalazła się piosenka „Za dużo wiesz” w wykonaniu Steczkowskiej.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki – organizowany od 2005 roku konkurs wokalny dla uzdolnionych osób niepełnosprawnych. Od 2005 roku koncert finałowy w 2 częściach - kategoria dzieci i dorośli emituje TVP2.Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:

W marcu 2012 wystąpiła w spektaklu Grzegorza Miecugowa Trójka do potęgi, który został wystawiony w warszawskim Teatrze Syrena z okazji 50-lecia istnienia radiowej Trójki. W kwietniu zaprezentowała dwupłytowe wydawnictwo pt. XV, na którym zawarła swoje największe przeboje w odświeżonych aranżacjach. Album promowała teledyskami do piosenek: „Skłam”, „Wrogu mój” i „Kryminalna miłość”, a także do premierowego utworu „Sanktuarium”. W ramach promocji planowała wyruszyć w ogólnopolską trasę koncertową, która jednak nie doszła do skutku z powodu choroby nowotworowej jej męża. Za album otrzymała „Różę Gali” w kategorii „muzyka”. Poza tym poprowadziła kolejny program o fotografii dla Polsat Café – Ach, co to był za ślub. W listopadzie wystąpiła na gali z okazji 50-lecia istnienia radiowej Trójki.

Fort Boyard – polski program telewizyjny typu reality show oparty na francuskim formacie Fort Boyard, emitowany w latach 2008–2009 przez TVP2 i prowadzony wtedy przez Roberta Gonerę oraz Katarzynę Glinkę. W roku 2021 zapowiedziano jego powrót i dołączenie do oferty platformy internetowej Viaplay. Producentem pierwszej polskiej wersji była ATM Grupa, drugiej natomiast – Endemol Shine Polska. Cyprian Kamil Norwid, właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór (ur. 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zm. 23 maja 1883 w Paryżu) – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof.

W lutym 2013 premierę miał film Macieja Michalskiego Kanadyjskie sukienki, w którym zagrała rolę Bożenki. Ogłoszono także, że poprowadzi swój trzeci program o fotografii dla Polsat Café – Fotorodzinka. W kwietniu wystąpiła premierowo w spektaklu Śpiewnik Pana W., podczas którego zaśpiewała utwory Jerzego Wasowskiego z tekstami Jeremiego Przybory. Wiosną była także trenerką w drugiej edycji programu TVP2 The Voice of Poland. W maju wydała album pt. Puchowe kołysanki 2. W listopadzie wystąpiła na gali z okazji 10-lecia istnienia dziennika „Fakt”, a w grudniu zaśpiewała na plenerowym koncercie Disco Sylwester z Dwójką organizowanym przez TVP2 we Wrocławiu.

Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.Filharmonia Podkarpacka imienia Artura Malawskiego – filharmonia w Rzeszowie. Jej gmach znajduje się przy ulicy Chopina, jednej z głównych arterii miasta, w bezpośrednim pobliżu starówki i rzeszowskiego zamku.

W 2014 świętowała 20-lecie pracy artystycznej. Wiosną ponownie została trenerką w The Voice of Poland, tym razem w czwartej edycji programu, tę funkcję pełniła również w jesiennej, piątej odsłonie widowiska. W kwietniu zaśpiewała gościnnie utwór „Abba Ojcze” z Plácido Domingo podczas jego koncertu odbywającego się w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także wydała teledysk do singla „Terra”, zwiastującego jej kolejny album studyjny. Również w 2014 poprowadziła program Pełna chata dla Polsat Café. W czerwcu wystąpiła podczas 51. KFPP w Opolu. W lipcu wystąpiła z koncertem podczas 4. edycji festiwalu Rzeszowskie Święto Wokalne i zaśpiewała w koncercie Lato Zet i Dwójki w Zielonej Górze. W sierpniu zagrała koncert jubileuszowy podczas Polsat Sopot Festival 2014, na którym wykonała największe przeboje oraz odebrała Bursztynowego Słowika. 29 października zaprezentowała teledysk do piosenki „Kochankowie syreny”, która znalazła się na jej kolejnym albumie pt. Anima. Również w 2014 wyruszyła w ogólnopolską trasę koncertową Magia trwa, obejmującą występy w największych teatrach i filharmoniach, a także wystąpiła w koncercie Grzegorz Ciechowski: Spotkanie z Legendą, który został zarejestrowany i wydany w marcu 2015 w formie albumu koncertowego.

Sama - drugi singel Justyny Steczkowskiej, nagrany i wydany w 1995 roku nakładem wytwórni Pomaton EMI, promujący album Złota kolekcja: Moja intymność z 2003 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.
Justyna Steczkowska podczas występu na gali L’Oreal w Warszawie, wrzesień 2013

Dzięki sukcesowi trasy Magia trwa, w 2015 wyruszyła w kolejną, tym razem zatytułowaną Nie jestem, tym kim byłam. W maju zagrała materiał z płyty Anima podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, a także udostępniła za darmo w wersji cyfrowej kolejny album studyjny pt. All Is One, który wydała pod pseudonimem Maria Magdalena. W czerwcu wystąpiła na 52. KFPP w Opolu, podczas którego odebrała Superjedynkę za wygraną w kategorii „Super Artystka”. W październiku została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także wydała album pt. I na co mi to było?, który nagrała w duecie z serbskim muzykiem Bobanem Markovicem. Płyta została utrzymana w klimacie cygańskim, a materiał wykonywany był przez nią podczas trasy koncertowej pt. Justyna Steczkowska & Orkiestra Cygańska, którą rozpoczęła w listopadzie 2015. W grudniu uświetniła występem plenerowy koncert Funtastyczny Kraków – Sylwester organizowany przez stację TVN.

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Stefano Terrazzino (ur. 19 sierpnia 1979 w Mannheim) – włoski tancerz, piosenkarz i aktor, obecnie pracujący w Polsce. Reprezentuje najwyższą klasę S w stylu Latynoamerykańskim.

W lutym 2016 wyruszyła w jubileuszową trasę koncertową pt. Justyna Steczkowska Akustycznie. 5 czerwca wystąpiła w koncercie „Złote Opole” na 53. KFPP w Opolu, na którym zaśpiewała utwór „Dziewczyna Szamana”. W tym samym roku odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Przez kolejne miesiące występowała w ramach objazdowej trasy Koncert Muzyki Filmowej. W sierpniu 2016 zagrała w Operze Leśnej urodzinowy koncert z José Carrerasem. W 2017 odbyła kolejne występy z orkiestrą cygańską, ponadto zagrała minitrasę z okazji 15-lecia od wydania płyty pt. Alkimja, a w grudniu wyruszyła w świąteczną trasę Kolędy i pastorałki. W styczniu 2018 występowała gościnnie na polskiej części światowej trasy koncertowej Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring in Concert, równocześnie grała też kolejne koncerty z orkiestrą cygańską. W październiku wraz z innymi wykonawcami wyruszyła w kolejną edycję trasy koncertowej Ciechowski – Spotkanie z Legendą, poświęconej twórczości Grzegorza Ciechowskiego, równolegle występowała również w trasach Tribute to... i drugiej serii Koncertów Muzyki Filmowej.

Tomasz Raczek (ur. 15 czerwca 1957 w Warszawie) – polski krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych (TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2) i radiowych (Polskie Radio, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka). Od września 2012 do czerwca 2013 ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Film”.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

W lutym 2019 wydała album pt. Maria Magdalena. All is One, który premierowo udostępniła w wersji cyfrowej w maju 2015. Materiał promowała podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej. 27 lutego wystąpiła z piosenką „Wracam do domu” podczas koncertu „Artyści przeciw nienawiści” organizowanym w Łodzi, a jej występ podczas wydarzenia, poprzedzony pojednaniem z piosenkarką Dodą, był szeroko komentowany w ogólnopolskiej prasie. Latem odbyła kolejną serię koncertów Tribute to.... W lipcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów im. Anny German w Zielonej Górze emitowanego przez TVP2 złożyła hołd Korze, wykonując piosenkę grupy MaanamBoskie Buenos”. W listopadzie premierę miała piosenka „Karp 2019”, którą nagrała z innymi artystami na potrzeby akcji charytatywnej „Święta bez granic”, a także film Filipa Zylbera Jak poślubić milionera, w którym zagrała Polę, partnerkę piłkarza Adama Cieślika (Michał Malinowski). W grudniu wystąpiła podczas świątecznych koncertów telewizyjnych: „Wielkie kolędowanie z Polsatem” i „Najpiękniejsze kolędy” przygotowanym przez TVN.

Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Teatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.

Na początku 2020 zaprojektowała kolekcję ubrań dla dziewczynek „Anima by Justyna Steczkowska”. W maju wystąpiła podczas koncertu TVP2 Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II. We wrześniu wystąpiła podczas 57. KFPP w Opolu. Podczas koncertu „Festiwal, festiwal!!! - złote opolskie przeboje” świętowała 25-lecie pracy artystycznej, z tej okazji zaśpiewała kompilację swoich największych przebojów. Jej efektowny występ i strój sceniczny zebrał pozytywne oceny. Podczas koncertu „Cisza jak ta” poświęconemu Romualdowi Lipko wykonała „Takie tango” z repertuaru Budki Suflera. 14 listopada wystąpiła jako gość muzyczny pierwszego finałowego odcinka jedenastej edycji programu TVP2 The Voice of Poland, wykonując premierowo singiel „Miej odwagę”, a dzień później na jej oficjalnym kanale w serwisie YouTube ukazał się zapis koncertu Leśny koncert, na którym wykonała piosenki z albumu Maria Magdalena. All is One.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.

Od 2021[ | edytuj kod]

W kwietniu 2021 wykonała utwór Republiki „Moja krew” podczas wielkopostnego widowiska TVP2 Pasja 2021. 26 czerwca wystąpiła podczas koncertu „Najlepsi z Najlepszych” na Polsat SuperHit Festiwal 2021, śpiewając utwory „Dziewczyna Szamana” i „Oczy Czarne”. 10 lipca gościła na 27. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. 30 lipca ukazał się utwór Marzeny Ryt „Kolorado” nagrany z gościnnym udziałem Steczkowskiej. 14 sierpnia wystąpiła na 33. Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa w Gorzowie Wielkopolskim. 1 września wystąpiła na koncercie TVP1 z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej 7 x Westerplatte. 3 września oddała hołd Ewie Demarczyk, wykonując jej przebój „Grand Valse Brillante” podczas koncertu „Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!” na LVIII KFPP w Opolu. Jesienią powróciła w charakterze trenerki w dwunastej edycji programu The Voice of Poland. 3 października w Poznaniu zainaugurowała jubileuszową trasę koncertową; podczas wystepu wykonała premierowo singiel „Między nami”, który nagrała w duecie z Beatą Kozidrak.

Tutaj jestem – czwarty studyjny, a piąty w ogóle album polskiego wykonawcy poezji śpiewanej Grzegorza Turnaua, wydany w 1997 przez Pomaton EMI. Nagrania przeprowadzono między listopadem 1996 i lutym 1997 w Studio Grelcom w Krakowie. Na płycie znajduje się czternaście utworów.Trubadurzy – poeci i zarazem muzycy francuscy działający w XII i XIII wieku. Przyjęło się uważać za trubadurów tych poetów, którzy działali na południu Francji, pisząc w języku oksytańskim, langue d’oc, natomiast za truwerów – poetów z północy Francji piszących po francusku, langue d’oïl. Terminem trobairitz określa się kobietę-trubadura.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Marilyn Monroe, właśc. Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w.
Pod Papugami – utwór skomponowany na początku lat 60. przez prezentera radiowego Mateusza Święcickiego, do którego słowa napisali Bogusław Choiński i Jan Gałkowski. Pierwotnym wykonawcą był z zespół Czerwono-Czarni z wokalistą Józefem Ledeckim, ale przebój ten zyskał popularność dzięki wykonaniom Czesława Niemena.
Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
Smooth jazz – typ muzyki, który łączy ze sobą instrumenty (czasami improwizacje) tradycyjnie połączone z jazzem oraz style takie jak funk, pop i R&B. W latach 80. zdobył ogromną popularność w amerykańskich stacjach radiowych. W Polsce smooth jazz był promowany przez Marka Niedźwieckiego podczas audycji Smooth Jazz Cafe na antenie Programu III Polskiego Radia. Gatunek często krytykowany przez ortodoksyjnych fanów jazzu.
Ewelina Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku) – polska wokalistka pop-rockowa, pochodząca z Jasienia w woj. lubuskim.
Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.

Reklama