• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Justus z Gandawy

  Przeczytaj także...
  Nadworny malarz – tytuł nadawany przez królów i książęta, znanym i wybitnym malarzom. Mieli oni prawo do portretowania królów i rodziny królewskiej oraz pierwszeństwo do wykonywania malarskich zleceń dworu.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Luwr (fr. Louvre, Musée du Louvre) – dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.
  Ustanowienie Eucharystii (1473–75)

  Justus z Gandawy lub Joos van Gent (in. formy nazwiska: Joos van Ghent, Joos van Gent, Justus of Ghent, Juste de Gand, Jodocus of Ghent), wł. Giusto da Guanto, właśc. Joos van Wassenhove (ur. się prawdopodobnie między 1430 a 1435 w Gandawie, zm. po 1480 w Urbino) – niderlandzki malarz okresu renesansu, przedstawiciel tzw. prymitywistów flamandzkich, działający głównie we Włoszech.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Niewiele wiadomo o jego życiu. Wzmiankowany w źródłach w Antwerpii (1460) i w Gandawie (1464). Ok. 1468 wyjechał do Rzymu. W 1472 przeniósł się do Urbino, gdzie został malarzem nadwornym księcia Federica da Montefeltro (1422–1482). Jest autorem m.in. cyklu Viri illustries – 28 wizerunków sławnych mężów: filozofów, poetów i świętych (obecnie w Paryżu i Urbino) oraz niezachowanej w całości serii Siedmiu Sztuk Wyzwolonych (ok. 1478–82). Autorstwo (lub współautorstwo) obu cykli przypisuje się niekiedy malarzowi hiszpańskiemu Pedrowi Berruguete (ok. 1453–1504), który działał w tym czasie na dworze księcia.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Pedro Berruguete (ok. 1450 w Paredes de Nova, zm. 1504 w Ávila) – hiszpański malarz z epoki przejściowej pomiędzy późnym gotykiem a renesansem.

  Przyjaźnił się z Hugonem van der Goesem. W swojej twórczości łączył styl i technikę prymitywistów flamandzkich z osiągnięciami wczesnego renesansu włoskiego.

  Wybrane dzieła[ | edytuj kod]

 • Arystoteles (ok. 1476), 104 x 68 cm, Luwr, Paryż
 • Federico da Montefeltro z synem Guidobaldo i członkami dworu uczestniczący w dyspucie (ok. 1480), 130 x 212 cm, Royal Collection, Londyn
 • Kardynał Bessarione (ok. 1476), 116 x 56 cm, Luwr, Paryż
 • Pokłon Trzech Króli, (ok. 1465), 109 x 160 cm, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
 • Św. Augustyn (ok. 1474), 119 x 62 cm, Luwr, Paryż
 • Ukrzyżowanie (tryptyk), (1464), 216 x 331,5 cm, Katedra św. Bawona, Gandawa
 • Ustanowienie Eucharystii lub Komunia Apostołów (1473–75), 331 x 335 cm, Galleria Nazionale della Marche, Urbino
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Genaille, Maciej Monkiewicz, Antoni Ziemba: Encyklopedia malarstwa flamandzkiego i holenderskiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe; Wydaw. Naukowe PWN, 2001. ​ISBN 83-221-0686-6
 • Leksykon malarstwa od A do Z, Warszawa: Muza S.A., 1992. ​ISBN 83-7079-076-3
 • Sztuka świata, t. 12, Leksykon A-K, Warszawa: Arkady, 2009. ​ISBN 83-213-4088-1
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.
  Malarstwo renesansu – styl w malarstwie zachodniej Europy XV i XVI wieku. Malarstwo renesansowe rozkwitło najwcześniej we Włoszech.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).
  Hugo van der Goes (wym. uproszczona: Hugo fan der Chus) (ur. ok. 1440 w Gandawie, zm. 1482 w Auderghem k. Brukseli) – mistrz renesansowego malarstwa niderlandzkiego, najwybitniejszy twórca drugiej generacji tzw. prymitywistów niderlandzkich.
  Federico III da Montefeltro lub też Frederico di Montefeltro (ur. 7 czerwca 1422 roku – zm. 10 września 1482), władca Urbino od roku 1444 do śmierci (od 1474 książę) był jednym z najbardziej wyróżniających się kondotierów włoskiego renesansu. Znany jako fundator wielkiej biblioteki w Urbino, która w latach świetności nieznacznie tylko ustępowała Bibliotece Watykańskiej, a także jako mecenas rozlicznych twórców, którzy przebywali na jego dworze w Palazzo Ducale w Urbino, jednej z pereł architektury wszesnego renesansu, dzieła Luciana Laurany i Francesca di Giorgio Martiniego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.