• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Justine Braisaz

  Przeczytaj także...
  Laura Dahlmeier (ur. 22 sierpnia 1993 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecka biathlonistka, trzykrotna mistrzyni świata juniorów.Albertville – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia. Przez gminę przepływa rzeka Isère.
  Biathlon na igrzyskach olimpijskich – zadebiutował w 1960 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley biegiem indywidualnym mężczyzn na 20 km. Osiem lat później na zimowych igrzyskach olimpijskich w Grenoble, pierwszy raz odbyły się zawody w męskiej sztafecie 4 x 7,5 km, a na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Lake Placid zadebiutował sprint na 10 km. Początek kobiecych startów w biathlonie na olimpiadzie nastąpił w 1992 na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville, gdzie rozegrane zostały zawody w biegu indywidualnym na 15 km, sztafecie 3 x 7,5 km (w późniejszych latach, do 2002 roku sztafeta odbywała się na dystansie 4 x 7,5 km, zaś od igrzysk w Turynie na dystansie 4 x 6 km) oraz w sprincie (7,5 km). Na igrzyskach w 2002 w Salt Lake City do medalowych konkurencji dołączył bieg na dochodzenie rozgrywany na dystansie 12,5 km dla mężczyzn oraz 10 km dla kobiet. Na kolejnych igrzyskach w Turynie, zaczęto rozgrywać zawody w biegu masowym (15 km mężczyzn oraz 12,5 km kobiet), gdzie startuje 30 najlepszych zawodników aktualnie odbywających się igrzysk.

  Justine Braisaz (ur. 4 lipca 1996 w Albertville) – francuska biathlonistka, brązowa medalistka olimpijska i czterokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawiła się w 2013 roku, startując na mistrzostwach świata juniorów w Obertilliach. Zajęła tam 46. miejsce w biegu indywidualnym i 71. miejsce w sprincie. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Presque Isle była między innymi piąta w sprincie i szósta w sztafecie.

  Mistrzostwa świata w biathlonie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1958 roku w austriackim mieście Saalfelden. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie, a do zawodów zgłoszono zaledwie 37 zawodników. Mniej więcej tyle zawodników startowało w tych zawodach do 1974 roku. Kiedy to w radzieckim Mińsku (dziś Białoruś) do programu mistrzostw wprowadzono sprint. Była to jedyna konkurencja tamtych mistrzostw., a ponieważ sprint do 1980 roku nie był w programie igrzysk to tworzono dodatkowe zawody. Taka sama sytuacja wynikła w związku z biegiem pościgowym (1998) i masowym (2002).Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W Pucharze Świata zadebiutowała 12 grudnia 2014 roku w Hochfilzen, zajmując 16. miejsce w sprincie. Tym samym już w debiucie zdobyła pierwsze punkty. Pierwszy raz na podium zawodów pucharowych stanęła 9 grudnia 2014 roku w Pokljuce, gdzie rywalizację w sprincie ukończyła na drugiej pozycji. Rozdzieliła tam Niemkę Laurę Dahlmeier i Marte Olsbu z Norwegii. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 2016/2017, kiedy zajęła szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.

  Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2014 odbyły się w dniach 26 lutego - 7 marca 2014 w amerykańskim Presque Isle. Podczas mistrzostw rozegranych zostało osiem konkurencji wśród juniorów oraz osiem wśród juniorów młodszych.Mistrzostwa Świata Juniorów w Biathlonie 2013 odbyły się w dniach 25 stycznia - 1 lutego 2013 w austriackim Obertilliach. Podczas mistrzostw rozegranych zostało osiem konkurencji wśród juniorów oraz osiem wśród juniorów młodszych.

  Na mistrzostwach świata w Kontiolahti w 2015 roku wspólnie z Enora Latuillière, Anaïs Bescond i Marie Dorin Habert zdobyła srebrny medal w sztafecie. Wynik ten Francuzki z Braisaz w składzie powtórzyły na mistrzostwach świata w Oslo rok później. Następnie razem z Anaïs Chevalier, Célią Aymonier i Marie Dorin Habert zajęła trzecie miejsce w sztafecie podczas mistrzostw świata w Hochfilzen w 2017 roku. Ponadto na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Östersund Braisaz zdobyła brązowy medal w biegu indywidualnym, plasując się za Hanną Öberg ze Szwecji i Włoszką Lisą Vittozzi.

  47. Mistrzostwa świata w biathlonie odbędą się w fińskim Kontiolahti w marcu 2015. Fińska kandydatura pokonała norweską kandydaturę Oslo, będą to trzecie Mistrzostwa świata w biathlonie rozegrane w Kontiolahti.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W 2018 roku wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, wspólnie z Dorin Habert, Chevalier i Bescond zdobywając brązowy medal w sztafecie. Zajęła tam też między innymi dziesiąte miejsce w sprincie i dwudzieste w biegu masowym.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium indywidualnie[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium drużynowo[ | edytuj kod]

  Miejsca w poszczególnych zawodach | edytuj kod]

  Puchar IBU[ | edytuj kod]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[ | edytuj kod]

  Miejsca na podium chronologicznie[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dahlmeier Takes Pokljuka Sprint (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie IBU (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 9 grudnia 2018].
 • Profil na stronie skisport365.com (ang.). skisport365.com. [dostęp 2020-06-07].
 • 48. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 3–13 marca 2016 roku w stolicy Norwegii, Oslo. Norweska kandydatura była jedyną w ubieganiu się o organizację mistrzostw. Były to szóste mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Oslo – poprzednie odbyły się w latach 1986, 1990, 1999, 2000 oraz 2002.49. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 9–19 lutego 2017 roku w austriackim Hochfilzen. Były to czwarte mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w Hochfilzen – poprzednie odbyły się w latach 1978, 1998 oraz 2005.
  Warto wiedzieć że... beta

  XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie – odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchang w dniach 9 - 25 lutego 2018 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski 6 lipca 2011 roku w Durbanie. Pyeongchang wygrało już w pierwszej rundzie głosowania uzyskując 63 głosy, pokonując drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Południowokoreańskie miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 roku, lecz bezskutecznie.
  Mistrzostwa świata juniorów w biathlonie to główna impreza dla młodych biathlonistów z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa świata juniorów w biathlonie odbyły się w 1967 r. w Altenbergu w ówczesnym NRD. Od tego czasu rozgrywane są corocznie.
  Lisa Vitozzi (ur. 4 lutego 1995 w Pieve di Cadore) – włoska biathlonistka, brązowa medalistka mistrzostw świata, dwukrotna mistrzyni świata juniorów młodszych.
  Anaïs Chevalier (ur. 12 lutego 1993 w Méolans-Revel) – francuska biathlonistka, czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów oraz trzykrotna medalistka mistrzostw Europy juniorów. W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała w sezonie 2013/2014 w Hochfilzen. Zajęła tam 27. miejsce w sprincie, tym samym zdobywając pierwsze pucharowe punkty. Dzień później wspólnie z Marie-Laure Brunet, Sophie Boilley i Anaïs Bescond zajęła trzecie miejsce w sztafecie.
  50. Mistrzostwa Świata w Biathlonie odbyły się w dniach 7–17 marca 2019 roku w szwedzkim Östersund. Były to trzecie mistrzostwa świata w biathlonie rozgrywane w tej miejscowości – poprzednie odbyły się w latach 1970 oraz 2008.
  Anaïs Bescond (ur. 15 maja 1987 w Aunay-sur-Odon) – francuska biathlonistka, dwukrotnie srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów, dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw świata w sztafecie.
  Hanna Öberg (ur. 2 listopada 1995 w Kirunie) – szwedzka biathlonistka, czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorek. Mistrzyni olimpijska w biegu długim na XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.158 sek.