• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Justina Siegmundin

  Przeczytaj także...
  Fryderyk Wilhelm (ur. 16 lutego 1620 w Cölln (dzisiejszy Berlin), zm. 9 maja 1688 w Poczdamie) z dynastii Hohenzollernów nazwany Wielkim Elektorem.Płód – w embriologii zarodek ssaków od momentu, kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne dla danego gatunku. U ludzi zarodek stadium płodu osiąga w 8 tygodniu ciąży.
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Justina Siegmundin - miedzioryt z podobizną autorki
  Strona zawierająca podpis autorki
  Strona tytułowa Położnictwa
  Jeden z ok. 40 miedziorytów ukazujących metody udzielania pomocy rodzącej

  Justina Siegmundin, także: Justine Siegemundin, Justina Siegmunt, Justyna Zygmuntówna (ur. 26 grudnia 1636 w Roztoce, zm. 10 listopada 1705 w Berlinie) - akuszerka, samouk, autorka opartego na własnym doświadczeniu, ilustrowanego podręcznika dla akuszerek wydanego w 1690 w języku niemieckim.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Akuszerka - kobieta zajmująca się udzielaniem pomocy rodzącej kobiecie. Określenie już w zasadzie nieużywane. Współcześnie rolę akuszerki przejęła położna.

  Justyna była córką ewangelickiego pastora z Roztoki, Eliasza Dittricha. Zmarł on w roku 1650, kiedy Justyna miała 14 lat. W 1655 poślubiła parającego się buchalterią katolika o nazwisku Siegemund. Małżeństwo mimo 42. lat trwania okazało się bezdzietne. Siegemund lojalnie wspierał żonę, chociaż od 1673 żyli osobno.

  Fryderyk I Hohenzollern (ur. 11 lipca 1657 w Królewcu, zm. 25 lutego 1713 w Berlinie) – od 1688 roku elektor Brandenburgii (jako Fryderyk III) z dynastii Hohenzollernów, od 1701 roku pierwszy pruski król, jako "König in Preußen" (nieuznawany przez Rzeczpospolitą).August II Mocny, niem. August II der Starke (ur. 12 maja 1670 w Dreźnie (według kalendarza juliańskiego), zm. 1 lutego 1733 w Warszawie) – król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I (Friedrich August I.). Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.

  Niekompetencja wzywanych do pomocy akuszerek oraz brak własnych dzieci zmotywowały Justynę Zygmuntówną do zainteresowania się sprawami położnictwa. W owym czasie akuszerstwo było dość podejrzanym zawodem, wykonywanym przez kobiety niezamężne lub wdowy. Należy sądzić, że jedynie poparcie męża i duża doza szczęścia, pozwoliły jej zyskać sławę akuszerki ze szczęśliwą ręką. Pierwszy raz udzieliła pomocy w 1659, gdy została wezwana do porodu, w którym zamiast główki pierwsza pojawiła się ręka. Do 1671 odbierała porody, głównie wśród okolicznej, uboższej ludności. Zdarzały się też wezwania do osób bogatszych. Pewnego razu zawezwano Justynę do Księżnej Ludwiki - władczyni Legnicy, Brzegu, Złotoryi itd. Wówczas zawodowi lekarze doglądający Księżną, bali się usunąć znacznych rozmiarów ropień, położony gdzieś w okolicach szyi. Operacja przeprowadzona przez Justynę szczęśliwie się udała. W 1680 roku Justyna została oskarżona przez Martina Kergera, lekarza nadzorującego jej działalność, o niebezpieczne praktyki okołoporodowe. Rozpatrujący sprawę lekarze z Frankfurtu nad Odrą wzięli stronę Justyny, mimo że ta, nie dysponowała lekarską znajomością anatomii i medycznego słownictwa.

  Regnier de Graaf (ur. 30 lipca 1641 w Schoonhoven, zm. 17 sierpnia 1673 w Delft) – holenderski lekarz, anatom i fizjolog.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1683 Justyna oficjalnie stała się miejską akuszerką w Legnicy. W swojej praktyce rzadko używała ówczesnych lekarstw a jeszcze rzadziej chirurgicznych narzędzi. Sława umiejętności Justyny sprawiły, że z Legnicy, za sprawą wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma, w 1701 trafiła do Berlina, jako nadworna akuszerka. Szczęśliwie przyjęła 4 porody księżnej Saksonii - Zeitz, siostry Fryderyka III. Na dworze Augusta Mocnego, pomogła saksońskiej elektorce Eberhardine urodzić Augusta III (1696). Pomagała także w porodach zwykłych mieszczanek. Według diakona Berlina do swojej śmierci przyjęła około 6200 porodów. Justyna była także "wypożyczana" do przyjmowania porodów ważnych osób z innych dworów europejskich. Holenderska Maria Orańska (1662-1694; eng. Mary II of Orange) zasugerowała, aby ta przygotowała podręcznik akuszerstwa, pozwalający korzystać z jej doświadczenia bez jej osobistej obecności. W 1689 z Hagi udała się Zygmuntówna do Frankfurtu nad Odrą, gdzie na tamtejszym wydziale medycznym przedłożyła projekt podręcznika akuszerstwa. Od kwietnia do czerwca 1689, Zygmuntówna postarała się o przywilej druku od elektorów Brandenburgii i Saksonii oraz od cesarza. Na koniec w Lipsku, musiała jeszcze odeprzeć zarzut braku kompetencji, tym razem postawiony jej przez Andreasa Petermanna (1649-1703). Wreszcie w 1690 ukazał się drukiem Die Kgl. Preußische und Chur-Brandenburgische Hof- Wehemutter (Królestwa pruskiego i brandenburskiego domu akuszerka). Podręcznik został ujęty w formie dialogu między nauczycielką Justyną a jej uczennicą, Krystyną. W tej formie opisano tam przypadki nieprawidłowego ułożenia pępowiny, płodu, oraz sposoby zaradzenia temu, między innymi przez wykonanie obrotu przywracającego prawidłowe ułożenie, umożliwiające w miarę naturalny poród. W podręczniku znalazły się embriologiczne i anatomiczne miedzioryty przygotowane przez Regnier de Graaf (1641-1673) i Bidloo Govard (1649-1713). Książkę dedykowano księżnej Henrietcie Katarzynie z domu Anhalt.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po śmierci Zygmuntówny jej podręcznik był wielokrotnie wznawiany, w Berlinie (1708) oraz w Lipsku (1715,1724). Następne wydania (1741, 1752, 1756) nieco zmodyfikowano, zaopatrując je we wstęp lekarski i opis przypadków Kergera i Petermanna.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Justine Siegemundin aus Berühmte Hebammen in der Geschichte auf Homepage Geburtskanal
 • Justine Siegemundin Hof-Wehemutter auf hebamedia Homepage
 • Frankfurt nad Odrą (niem. Frankfurt (Oder), dawniej Frankfurt an der Oder) – miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na wysokości od 19 do 135 m n.p.m. i wraz z polskimi Słubicami (które do 1945 stanowiły jego wschodnią dzielnicę) tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Miasto jest siedzibą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.Święty Cesarz Rzymski (łac. Sancti Imperator Romanus, niem. Heiliger Römischer Kaiser) – termin używany przez historyków na określenie średniowiecznego władcy, który otrzymał tytuł cesarza rzymskiego od papieża. W historiografii używane jest również określenie cesarz rzymski narodu niemieckiego odnoszące się do tych władców królestwa niemieckiego, którzy mieli prawo do używania tytułu cesarza rzymskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Roztoka (niem. Rohnstock) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Dobromierz. Jest to największa miejscowość w tej gminie.
  Ludwika Anhalcka, Louise von Anhalt-Dessau (ur. 10 lutego 1631, zm. 25 kwietnia 1680 w Oławie), regentka księstwa legnicko-brzeskiego w latach 1672-1675, panująca księżna oławsko-wołowska w latach 1672-1680. Była jedną z niewielu kobiet, sprawujących faktyczną władzę.
  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  August III (Sas) (ur. 17 października 1696 w Dreźnie, zm. 5 października 1763 tamże) – w latach 1733-1763 król Polski oraz jako Fryderyk August II elektor saski; syn Augusta II z saskiej dynastii Wettynów i Krystyny Eberhardyny Bayreuckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.685 sek.