• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Justin O. Schmidt

  Przeczytaj także...
  Hymenopterologia – dział entomologii zajmujący się badaniem owadów z rzędu błonkówek (Insecta: Hymenoptera). Naukowcy zajmujący się badaniami błonkówek to hymenopterolodzy.Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).
  Paraponera clavata – gatunek mrówek, który w rodzimej Ameryce Południowej zwany jest „mrówką 24-godzinną”, a na całym świecie „bullet ant” (ang. bullet – pocisk). Ukąszenie tego niewielkiego, mniej więcej dwucentymetrowego owada boli na poziomie porównywalnym do postrzału, a ból nie ustępuje co najmniej przez 24 godziny. W skali bólu Schmidta jest on największy. O sile żuwaczek najlepiej świadczy fakt, że jeśli mrówka próbuje ugryźć obiekt, którego nie jest w stanie przebić, dosłownie unosi się w powietrze.

  Justin Orvel Schmidt (ur. 1947) – amerykański entomolog, specjalizujący się w żądłówkach (hymenopterolog), twórca skali bólu spowodowanego użądleniami.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w 1947 r., dorastał w rolniczej części Pensylwanii, gdzie jego ojciec był leśnikiem. Już w dzieciństwie interesował się owadami. W szkole skupiał się na nauce chemii i studiował tę naukę na Pennsylvania State University, po czym uzyskał tytuł magistra na University of British Colombia, jednak ostatecznie skupił się na biologii i na University of Georgia uzyskał doktorat w tej dziedzinie. Jako postdoc pracował na University of New Brunswick, po czym podjął pracę w ośrodku badawczym Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Carl Hayden Bee Research Center w Tucson, później był związany z Southwestern Biological Institute i University of Arizona.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Arizony (ang. University of Arizona) w Tucson to główny publiczny uniwersytet stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Założony w roku 1885 jako pierwszy uniwersytet na terenie stanu Arizona. Uniwersytet Arizony ma obecnie 37 036 studentów. W niektórych dziedzinach badań naukowych, takich jak optyka, hydrologia czy astronomia Uniwersytet Arizoński należy do najlepszych na świecie.

  Prowadził badania nad ewolucją i przeznaczeniem jadu i żądeł, jednak najbardziej znany jest jako twórca skali bólu spowodowanego użądleniami. W 1983 r. Schmidt wrócił z badań terenowych z mrówkami żniwiarkami z zamiarem badania toksyczności oraz bólu powodowanego ich jadem, temat z tej dziedziny zaproponował mu promotor Murray Blum. Schmidt jednak nie znalazł literatury odnoszącej się do skali bólu spowodowanej użądleniami. W celu jej opracowania przez kilkanaście lat dał się ukąsić ponad tysiąc razy 83 gatunkom owadów i opracował czteropunktową skalę (1–4), w której punktem odniesienia zostało użądlenie pszczoły miodnej ocenione przez niego na dwa punkty w skali (jedynie ukąszenie środkowoamerykańskiej mrówki Paraponera clavata otrzymało wynik 4+), zaś jako 0 były oceniane ukąszenia bezbolesne dla ludzi. Poszczególne punkty na skali zostały opisane w sposób słowny. Łącznie w swojej karierze Schmidt został ukąszony przez ok. 150 gatunków. Na podstawie jego badań Michael Smith z Uniwersytetu Cornella stworzył dziesięciopunktową skalę najboleśniejszych żądlonych miejsc na ciele.

  Skala bólu według Schmidta – skala bólu stworzona przez entomologa z południowo-zachodniego Instytutu Biologicznego Uniwersytetu Arizońskiego – Justina O. Schmidta. Schmidt opublikował wiele artykułów naukowych dotyczących owadów błonoskrzydłych, i, jak sam twierdzi, został użądlony lub ukąszony przez większość błonkówek. Na podstawie tych doświadczeń stworzył on listę w czterostopniowej skali, która służy porównaniu bólu użądleń lub ukąszeń wszystkich błonkówek.Pszczoła miodna (Apis mellifera) – gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny pszczołowatych (Apidae), obejmującej gatunki wytwarzające miód.

  Schmidt opublikował swoje wspomnienia w książce The Sting of the Wild. W 2015 r. za swoje badania otrzymał nagrodę Ig Nobla w dziedzinie fizjologii i entomologii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Schmidt Sting Pain Index: Die schmerzhaftesten Insektenstiche der Welt, geo [dostęp 2019-12-09] (niem.).
  2. John W. Guyton, Bug Lab for Kids: Family-Friendly Activities for Exploring the Amazing World of Beetles, Butterflies, Spiders, and Other Arthropods, Quarry Books, 12 czerwca 2018, ISBN 978-1-63159-633-9 [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  3. Emma Davies2017-02-03T08:16:00+00:00, The man who gets stung by insects, Chemistry World [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  4. Justin O. Schmidt, Experience: I have been stung by 150 species of insect, „The Guardian”, 11 maja 2018, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  5. Odum School of Ecology | Schmidt, PhD (Entomology) ’77, wins 2015 Ig Nobel Prize, Odum School of Ecology, 3 grudnia 2015 [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  6. Christopher Wanjek 2016-05-20T15:52:29Z Health, Stung for Science: Meet the Man Who Measures Pain, livescience.com [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  7. Cierpienie w imię nauki, Przegląd, 4 sierpnia 2019 [dostęp 2019-12-09] (pol.).
  8. Most painful insect sting.
  9. Schmidt Pain Index (Which Sting Hurts the Worst?), ocvn.osu.edu [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Uniwersytet Georgii (ang. University of Georgia) – najstarszy publiczny uniwersytet w USA z siedzibą w Athens. Został założony 27 stycznia 1785 roku. Jest największym uniwersytetem w stanie Georgia, należy do tzw. Wielkiej Trójki Południa (South’s three Public Ivy). W roku 2007 liczba studentów wynosiła 34 180 osób, przy całkowitym zatrudnieniu wynoszącym 10 053 osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.
  Uniwersytet Nowego Brunszwiku, Uniwersytet Nowy Brunszwik (ang. University of New Brunswick, UNB) – kanadyjski uniwersytet znajdujący się w prowincji Nowy Brunszwik, założony w 1785 roku we Fredericton.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Żądłówki (Aculeata) – grupa nadrodzin w podrzędzie stylikowców (Apocrita). W sensie systematyki grupa ta nie jest kategorią systematyczną, a jedynie uwarunkowanym historycznie taksonem polifiletycznym.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.