• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Just Cause 2

  Przeczytaj także...
  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.
  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).


  Just Cause 2komputerowa gra akcji, której premiera odbyła się w 23 marca 2010 roku na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Została wyprodukowana przez Avalanche Studios i wydana przez Eidos Interactive, jej polskim wydawcą jest Cenega Poland.

  W Just Cause 2 gracz steruje Rico Rodriquezem z perspektywy trzeciej osoby. Obszar gry obejmuje 1024 km².

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.Agent wywiadu – osoba zwerbowana przez służby specjalne obcego państwa ze względu na jej wiedzę bądź kontakty osobiste z osobami mającymi dostęp do ważnych informacji o charakterze szpiegowskim. Agenci najczęściej werbowani są dwustopniowo – jako kandydaci na tajnych współpracowników, a następnie jako tajni współpracownicy na terenie kraju macierzystego (w przypadku zwerbowania agenta na terenie obcego kraju jako tajni współpracownicy, a następnie jako rezydenci). Zadaniem agenta jest dostarczanie wszelkich zdobytych informacji służbom specjalnym, które go zwerbowały, jak również podejmowanie działań mających na celu osiągnięcia zamierzonego celu przez wywiad, dla którego pracuje.

  Fabuła[]

  Akcja Just Cause 2 toczy się na fikcyjnej wyspie nazwanej Panau w południowo-wschodniej Azji. Agent wywiadu CIA, Rico Rodriguez, wyrusza z misją odnalezienia swojego przyjaciela i obalenia dyktatury na wyspie.

  Rozgrywka[]

  Gracz kieruje postacią Rico Rodriqueza z perspektywy trzeciej osoby po otwartym świecie wyspy Panau. Poza wykonywaniem głównego wątku fabularnego dostępne są zadania poboczne takie jak wyścigi samochodem. Gracz może niszczyć niektóre budynki, za które dostaje tzw. „punkty chaosu”. Za wykonywanie misji można zakupić nową broń lub ulepszyć dostępną.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.

  Tworzenie[]

  Data premiery była przekładana czterokrotnie, gra miała zostać wydana w połowie 2008 roku, następnie w marcu 2009, krótko po tym ogłoszono że przewidywana data premiery to wrzesień 2009, na targach E3, które odbyły się w czerwcu 2009 roku, zaprezentowano pierwszy zwiastun.

  Gra wieloosobowa (ang. multiplayer) – rodzaj (bądź tryb) gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową lub wideo.Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.

  Just Cause 2: Multiplayer Mod[]

  16 grudnia 2013 roku na platformie Steam ukazała się fanowska modyfikacja o nazwie Just Cause 2: Multiplayer Mod, która oferuje rozgrywkę wieloosobową. Jest ona darmowa dla posiadaczy podstawowej wersji gry. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Mod Of The Year 2013” serwisu Mod DB zarówno w głosowaniu użytkowników, jak i wyborze redakcji.

  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2010 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Kontynuacja[]

  Premiera trzeciej części została zaplanowana na 2015 rok na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Gra powstaje od 2011 roku, a za jej produkcję odpowiada Avalanche Studios.

  Postać będzie używać usprawnionego haka do chwytania wszelakich obiektów oraz nowy kombinezon wspomagający szybowanie. Akcja zostanie umieszczona na śródziemnomorskiej wyspie. Christofer Sundberg – założyciel studia – zapowiedział, że produkcja nie będzie wspierać modelu biznesowego Free 2 Play. Pierwsze zrzuty ekranu z gry ujawniono w magazynie Game Informer w listopadzie 2014. Pierwszy zwiastun opublikowano w lutym 2015.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Perspektywa trzeciej osoby (w skrócie TPP, z ang. third-person perspective) – określenie perspektywy graficznej w grach komputerowych (zwykle o grafice trójwymiarowej), w których gracz obserwuje świat przedstawiony za plecami kierowanej postaci. Ustawienie takie umożliwia graczowi obserwowanie otoczenia, postaci i jej działań. W wielu grach istnieje możliwość wyboru pomiędzy perspektywą pierwszoosobową a trzecioosobową.

  Przypisy

  1. Just Cause 2 (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2013-06-13].
  2. Just Cause 2 – recenzja gry (pol.). Gry-Online, 2010-04-02. [dostęp 2013-06-12].
  3. Kevin VanOrd: Just Cause 2 Review (ang.). GameSpot, 2010-03-25. [dostęp 2013-06-12].
  4. Ryan Clements: Just Cause 2 Review (ang.). IGN, 2010-03-23. [dostęp 2013-06-12].
  5. Kamil Zwijacz: Just Cause 2 Multiplayer – dziś debiut wyczekiwanej modyfikacji (pol.). Gry-Online, 2013-12-16. [dostęp 2013-12-27].
  6. Samit Sarkar: Just Cause 2: Multiplayer is Mod DB's reader-voted mod of 2013 (ang.). Edge, 2013-12-27. [dostęp 2013-12-27].
  7. Daniel Kłosiński: Just Cause 3 ukaże się w przyszłym roku na PC, PlayStation 4 i Xbox One (pol.). Eurogamer, 11/11/2014. [dostęp 11/11/2014].
  8. Just Cause 3 – opublikowano pierwsze screeny z gry (pol.). Gry-Online, 2014-11-13. [dostęp 2015-01-20].
  9. Just Cause 3 na pierwszym zwiastunie (pol.). Gry-Online, 2015-02-13. [dostęp 2015-02-13].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona
 • Otwarty świat zwany też piaskownica lub sandbox – jeden z typów projektowania gier komputerowych, opartych na piaskownicy. Termin ten służy też do określania gier, w których graczowi jest dostarczany świat, będący do odkrycia w stosunkowo dowolny sposób, bez sztucznych ograniczeń środowiska gry, z możliwością integracji z tym światem i bez liniowości rozgrywki.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2015 roku w grach komputerowych. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.
  Game Informer – amerykański miesięcznik poświęcony grom komputerowym, założony w sierpniu 1991. Magazyn należy i jest publikowany przez GameStop. Aktualny nakład magazynu wynosi 3 000 000. Redaktorem naczelnym jest Andrew Reiner.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Eidos Interactive – firma produkująca i wydająca gry komputerowe. Siedzibę ma w Wimbledonie, wydaje gry z Europy i Ameryki. Została wykupiona przez Square Enix i przemianowana na Square Enix Europe.
  Komputerowa gra akcji – gatunek gier komputerowych, w których cała rozgrywka polega w głównej mierze na szybkości akcji, której gracz jest uczestnikiem oraz na refleksie gracza.
  Avalanche Studios – prywatna firma, która stworzyła w 2006 roku grę Just Cause, wraz z rozwojem i wzrostem popularności firma postanowiła wydać kolejne tytuły takie jak The Hunter (gra darmowa), Just Cause 2 (2010). AionGuard została anulowana. Wszystkie gry oparte zostały na autorskim silniku Avalanche Engine.
  Zrzut ekranu (z ang. screenshot, screen dump, screen capture) czyli zapis aktualnego obrazu wyświetlanego na monitorze, najczęściej do pliku graficznego. W systemach operacyjnych z rodziny Windows zrzut ekranu wykonuje się naciskając klawisz Print Screen, Ctrl+Print Screen lub Alt+Print Screen (w przypadku gdy chcemy zrobić zrzut tylko aktywnego okna, a nie całego ekranu), w systemach Macintosh - Command-Shift-3 lub Command-Shift-4. W systemach Windows zrzut ekranu zapisywany jest do schowka systemowego, skąd można później wkleić go do dowolnego programu graficznego i zapisać do pliku, a w Windows 8 kombinacja Win+Print Screen powoduje automatyczny zapis do pliku PNG.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.