• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jurij Tołubiejew

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Bohater Pracy Socjalistycznej (ros. Герой Социалистического Труда) to tytuł przyznawany w latach 1938-1991 przez Radę Najwyższą ZSRR za szczególne zasługi dla Państwa Radzieckiego. Wraz z tytułem przyznawano Order Lenina, Medal Sierp i Młot oraz dyplom Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Pierwszy tytuł ten uzyskał Józef Stalin w 1939 roku.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Jurij Władimirowicz Tołubiejew, ros. Юрий Владимирович Толубеев (ur. 1 maja 1905 w Sankt Petersburgu, zm. 28 grudnia 1979 w Leningradzie) – radziecki aktor teatralny i filmowy, odznaczony tytułem Bohatera Pracy Socjalistycznej.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jego syn, Andriej Tołubiejew także był aktorem.

  Wybrana filmografia[]

 • 1937: Trylogia o Maksymie, część 2 - Powrót Maksyma jako Bugaj
 • 1938: Profesor Mamlock jako Fritz
 • 1939: Trylogia o Maksymie, część 3 – Maksym jako Bugaj
 • 1945: Wielki przełom jako Ławrow
 • 1953: Bieliński jako Michaił Szepkin
 • 1957: Don Kichot jako Sancho Pansa
 • 1964: Hamlet jako Polonius
 • i inne

  Powrót Maksyma (ros.: Возвращение Максима) - radziecki film z 1937 roku. Druga część filmowej "Trylogii o Maksymie", przedstawiająca historię robotnika z Petersburga wstępującego do partii bolszewickiej.Andriej Jurewicz Tołubiejew, ros. Андрей Юрьевич Толубеев (ur. 30 marca 1945 w Leningradzie, zm. 7 kwietnia 2008 w Sankt Petersburgu) – radziecki i rosyjski aktor teatralny i filmowy, odznaczony tytułami, m.in. Narodowego Artysty Federacji Rosyjskiej z 1996 roku i wielu innych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Jurij Tołubiejew w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Jurij Tołubiejew w bazie filmweb.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.Don Kichot (ros. Дон Кихот) – radziecki film z 1957 roku w reżyserii Grigorija Kozincewa. Adaptacja opowiadania Jewgienija Szwarca o tym samym tytule, na motywach powieści Miguela De Cervantesa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Hamlet – dramat filmowy w reżyserii Grigorija Kozincewa z 1964 roku, oparty na sztuce Williama Shakespeare’a. Innokientij Smoktunowski występuje w roli tytułowej, Elza Radzina w roli królowej Gertrudy, a Anastasija Wiertinska (Wertyńska) w roli Ofelii.
  Trylogia o Maksymie, część 3 – Maksym (ros. Выборгская сторона, Wyborgskaja storona) – radziecki czarno-biały film dramatyczny z 1938 roku w reżyserii Grigorija Kozincewa i Leonida Trauberga. Ostatnia część przygód o Maksymie.
  Bieliński (ros. Белинский, Bielinskij) – czarno-biały film biograficzno-historyczny produkcji radzieckiej w reżyserii Grigorija Kozincewa z 1951 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.