• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jurij Szatałow

  Przeczytaj także...
  WKS Zawisza Bydgoszcz Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Bydgoszczy. Spadkobierca tradycji Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza powstałego w 1946 roku. Działa na zasadach spółki akcyjnej powołanej 2 lipca 2009. Obecnie drużyna występuje w T-Mobile Ekstraklasie.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  KS Amica Wronki – klub piłkarski z siedzibą we Wronkach, utworzony 21 czerwca 1992 roku z połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo. W 2006 klub połączył się z WKP Lech Poznań zmienił nazwę na KKS Lech Poznań i na licencji Amiki wystartował w nowym sezonie ekstraklasy, zaś klub pod nazwą Amica wystartował w sezonie 2006/2007 w III lidze, a po jego zakończeniu definitywnie zlikwidowano drużynę seniorską. Aktualnie klub zajmuje się wyłącznie szkoleniem młodzieży.

  Jurij Szatałow (ros. Юрий Шаталов, ukr. Юрій Шаталов; ur. 15 września 1963 w Tetiuche, ZSRR) – rosyjski trener i były piłkarz z polskim obywatelstwem grający na pozycji obrońcy, wychowanek Szachtara Donieck. Były trener Górnika Łęczna.

  Podilla Chmielnicki (ukr. Атлетичний футбольний клуб «Поділля» Хмельницький, Atłetycznyj Futbolnyj Kłub "Podilla" Chmelnyćkyj) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Chmielnickim. Założony w roku 1948 jako jako Dynamo Proskuriw.Illicziweć Mariupol (ukr. Футбольний клуб «Іллічівець» Маріуполь, Futbolnyj Kłub "Illicziweć Mariupol) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Mariupolu w obwodzie donieckim. Założony w roku 1960 jako Awanhard Żdanow.

  Kariera piłkarska[]

  Urodził się w Tetiuche (obecnie Dalniegorsk), później mieszkał we Władywostoku. W wieku 16 lat wyjechał na Ukrainę, gdzie podjął treningi w Szkole Piłkarskiej Szachtara Donieck. Do pierwszego składu Szachtara nigdy się jednak nie przebił, grał w rezerwach. W latach 80. bronił barw takich drużyn jak Nowator Żdanow, Szachtar Gorłówka, Podilla Chmielnicki oraz Krywbas Krzywy Róg. W 1991 przeszedł do Pardaugavy Ryga, a potem do APK Azow. Od 1992 kariera Szatałowa jest związana z Polską. Jako zawodnik reprezentował barwy Warty Poznań, Amiki Wronki i Sparty Oborniki.

  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.Janusz Kubot (ur. 22 sierpnia 1959 w Bolesławcu) – były polski piłkarz, obecnie trener KS Polkowice. Ojciec Łukasza, tenisisty ziemnego.

  Kariera trenerska[]

  Jeszcze występując w drugiej drużynie Amiki Wronki pełnił również funkcje trenera. W sezonie 2002/2003 kontynuował łączenie funkcji piłkarza i trenera w drużynie Sparty Oborniki. Następnie już tylko jako trener prowadził Kanię Gostyń, Jagiellonię Białystok i Promień Opalenica. Od 2009 roku trenował Polonię Bytom, a w dniu 1 listopada 2010 został trenerem Cracovii. Sprawa podjęcia pracy przez Szatałowa w Cracovii była problematyczna. Rozmowy pomiędzy klubem a trenerem podjęto w czasie obowiązywania kontraktu z Polonią. Ostatecznie 3 listopada PZPN zatwierdził zmianę trenerską w Cracovii. 21 września odszedł z klubu za porozumieniem stron. 19 kwietnia 2012 roku zastąpił Janusza Kubota na stanowisku trenera Zawiszy Bydgoszcz. Funkcję tę pełnił do 26 kwietnia 2013. 6 maja ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska trenera Górnika Łęczna, zastąpił go Andrzej Rybarski.

  Polonia Bytom (pełna nazwa: Klub Sportowy Polonia Bytom Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski, występujący w rozgrywkach II Ligi. Spotkania w roli gospodarza drużyna rozgrywa na Stadionie imienia Edwarda Szymkowiaka, położonym w pobliżu Śródmieścia.Daugava 90 Ryga (łot. Futbola Sporta Klubs Daugava 90 Rīga) – łotewski klub piłkarski z siedzibą w Rydze, grający w 1. lidze.

  Sukcesy i odznaczenia[]

 • Zdobywca Pucharu Polski: 1998
 • Awans do ekstraklasy: 2014
 • Przypisy

  1. Paweł Swarlik: Cudotwórca ze Wschodu. se.pl, 22 września 2009. [dostęp 2009-10-06].
  2. Iza Koprowiak: Szatałow: Słowianie potrzebują twardej ręki. przegladsportowy.pl, 31 maja 2014. [dostęp 2014-05-31].
  3. http://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/599504/jurij-szatalow-zrezygnowal-z-prowadzenia-gornika-leczna
  4. Ekstraklasa. Szatałow oficjalnie trenerem Cracovii sport.pl, 31 października 2010 [dostęp z 2010-10-31]
  5. PZPN podjął decyzję ws. Cracovii. Onet Sport, 3 listopada 2010. [dostęp 4 listopada 2010].
  6. Szatałow oficjalnie trenerem Zawiszy sport.pl, 19 kwietnia 2012 [dostęp z 2012-04-19]
  7. Jurij Szatałow nie jest już trenerem Zawiszy Bydgoszcz!

  Linki zewnętrzne[]

 • Jurij Szatałow w bazie 90minut.pl
 • Profil na KLISF (ang.)
 • Krywbas Krzywy Róg (ukr. Спортивний клуб «Кривбас» Кривий Ріг, Futbolnyj Kłub "Krywbas" Krywyj Rih) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Krzywym Rogu, w obwodzie dniepropietrowskim. Założony w roku 1959 jako Zespół miasta Krzywy Róg.Szachtar Donieck (ukr. Футбольний клуб «Шахтар» Донецьк, Futbolnyj Kłub "Szachtar" Donećk; ros. ФК «Шахтёр» Донецк, Szachtior Donieck) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Doniecku w regionie Donbasu. Założony w roku 1936 jako Stachanowiec Stalino.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.
  Władywostok ros. Владивосток – miasto w Rosji, stolica Kraju Nadmorskiego. 578,213 tys. mieszkańców (2010). Końcowy punkt Kolei Transsyberyjskiej. Ważny port morski. Położony w południowej części półwyspu Murawiowa-Amurskiego, przy Zatoce Piotra Wielkiego, pośród wzgórz.
  Jagiellonia Białystok – polski klub sportowy z siedzibą w Białymstoku rozgrywający swoje mecze na Stadionie Miejskim, najbardziej utytułowany i najsłynniejszy klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce.
  Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.
  Kania Polcopper Gostyń, polski klub piłkarski z Gostynia, w trakcie rozgrywek sezonu 2006-07 III ligi, grupy II został wycofany. Przed sezonem 2007-08 zarząd klubu podjął decyzję o niezgłaszaniu zespołu seniorów do żadnych rozgrywek. Klub współpracuje z KKS Lech Poznań. Sponsorem strategicznym został od 7 sierpnia 2013 roku Polcopper umowa obowiązuje do 30 czerwca 2014 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.