• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jurij Malenczenko  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.STS-106 (ang. Space Transportation System) – jedenastodniowa misja wahadłowca Atlantis do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to dwudziesty drugi lot promu kosmicznego Atlantis i dziewięćdziesiąty dziewiąty programu lotów wahadłowców.
  Jurij Iwanowicz Malenczenko

  Jurij Iwanowicz Malenczenko (ros. Юрий Иванович Маленченко; ur. 22 grudnia 1961 w Switłowodsku, w obwodzie kirowohradzkim, w Ukraińskiej SRR) – pułkownik lotnictwa, kosmonauta radziecki i rosyjski.

  Spis treści

 • 1 Wykształcenie oraz służba wojskowa
 • 2 Kariera astronauty
 • 3 Loty kosmiczne
 • 4 Odznaczenia i nagrody
 • 5 Wykaz lotów
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Atlantis – czwarty wahadłowiec NASA, który odbył lot kosmiczny. Był on jednym z pięciu zbudowanych w USA orbiterów wielorazowego użytku przeznaczonych do transportu ludzi oraz sprzętu na orbitę oraz z powrotem.Sojuz TMA-2 (Союз ТМА-2) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca szóstą wizytę pojazdu Sojuz na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i drugi lot jej najnowszej wersji, Sojuz-TMA.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Garrett Erin Reisman (ur. 10 lutego 1968 w Morristown, stan New Jersey, USA), inżynier, członek korpusu astronautów NASA.
  Medal za Nienaganną Słuzbę (ros. Медаль "За безупречную службу") – radziecki medal wojskowy.
  Mir (ros. Мир, pol. pokój) – zbudowana przez Związek Radziecki załogowa stacja orbitalna, która od wystrzelenia jej pierwszego modułu w 1986, do jej kontrolowanej deorbitacji w 2001, okrążała Ziemię poruszając się po niskiej orbicie okołoziemskiej. W pierwszych latach swojego istnienia Mir był używany tylko przez ZSRR i współpracujące z nim państwa w ramach programu Interkosmos. Po rozpadzie ZSRR na stację zaczęli latać również astronauci innych narodowości, w tym ze Stanów Zjednoczonych.
  Scott Douglas „Scooter” Altman (ur. 15 sierpnia 1959 w Lincoln) – amerykański astronauta, pilot wojskowy, komandor United States Navy. Uczestnik czterech misji kosmicznych, podczas których spędził w kosmosie prawie 39 dni. Do korpusu astronautów został przyjęty w 1994 (grupa NASA-15). 11 maja 2009 wystartował w kosmos na pokładzie promu Atlantis, dowodząc misją STS-125, będącą jego ostatnią wyprawą orbitalną.
  Jurij Usaczow (ros.: Юрий Владимирович Усачев, ur. 9 października 1957 w Doniecku w obwodzie rostowskim) – rosyjski i radziecki kosmonauta.
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:
  Arkałyk (kaz. Арқалық) - miasto (od 1965) na Płaskowyżu Turgajskim w obwodzie kustanajskim w centralnym Kazachstanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.