• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jurij Kosiuk

  Przeczytaj także...
  Obwód czerkaski (ukr. Черкаська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu są Czerkasy.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Katerynopil (dawniej pol. Ekaterynopol) - osiedle typu miejskiego w obwodzie czerkaskim na Ukrainie, siedziba władz rejonu katerynopilskiego.

  Jurij Anatolijowycz Kosiuk, ukr. Юрій Анатолійович Косюк (ur. 27 maja 1968 w Katerynopolu, w obwodzie czerkaskim, Ukraina) – ukraiński biznesmen, właściciel i Prezes Zarządu Myroniwski Chliboprodukt (MChP). Bohater Ukrainy (2008).

  Życiorys[]

  W 1985 rozpoczął studia w Instytucie Przemysłu Spożywczego w Kijowie a ukończył w 1992 tak jak został powołany do służby wojskowej na 2 lata. Uzyskał tytuł inżyniera technologa produkcji żywności.

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Karierę zawodową rozpoczął jeszcze w czasach studenckich. W 1991 roku stał się brokerem na Giełdzie Towarowej w Kijowie. W następnym roku był jednym z założycieli Spółki "LKB". Firma zajmowała się importem metali, zboża, a nawet gazu.

  W 1995 roku został Prezesem Spółki "Naukowo-Techniczny Biznes-Centrum Przemysłu Spożywczego". W 1998 roku firma została przekształcona na Myroniwski Chliboprodukt. W 2001 roku na rynek weszła marka "Nasza riaba".

  W 2007 znalazł się na 16 miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na Ukrainie, jego majątek szacowano wówczas na 0,893 mld USD. W 2010 uplasował się na 9 miejscu w rankingu, a jego majątek wzrósł w ciągu trzech lat do 1,3 mld USD.

  Jest żonaty i ma syna.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Info na forbes.ua (ros.)
 • Biogram na stronach liga.net (ros.)
 • Informacja na stronie magazynu Korrespondent (ros.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.