• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jura - góry

  Przeczytaj także...
  Vaud (fr.: Vaud, niem. Waadt, rom. Vad, wł.: Vaud) – kanton w zachodniej Szwajcarii. Vaud dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1803 roku. Nazwa pochodzi od łac. Pagus Waldensis. Stolicą jest Lozanna.Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.
  La Dôle (1677 m n.p.m.) – szczyt w górach Jura, drugi co do wysokości szczyt tego pasma górskiego (po Mont Tendre), położony całkowicie na terytorium Szwajcarii. Wznosi się w południowej części tego pasma górskiego. Współrzędne wierzchołka: 46.25.30 N, 6.05.59 E.

  Juragóry na granicy Francji i Szwajcarii, stanowiące północne odgałęzienie Alp.

  Rozciągają się na długości 270 km od łuku Rodanu powyżej Lyonu na pd-zach po dolinę Renu powyżej Bazylei na pn.-wsch. Największą szerokość, ok. 70 km, osiągają pomiędzy jeziorem Neuchâtel a Besançon. Najwyższy szczyt (Crêt de la Neige) osiąga wysokość 1720 m n.p.m.

  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Brama Burgundzka (fr.: Trouée de Belfort - Brama Belfortu) – obniżenie między Wogezami a górami Jura, we Francji. Łączy rów Rodanu na południowym zachodzie z rowem górnego Renu na północnym wschodzie. Wysokość waha się od 345 m w najniższym punkcie do ok. 400 m. W poprzek obniżenia przebiega główny wododział europejski, przecięty obecnie kanałem Rodan-Ren, linią kolejową i autostradą Paryż-Bazylea.

  Od właściwych Alp oddzielają je (idąc od południa): dolina Rodanu, Jezioro Genewskie i Wyżyna Szwajcarska. Od położonych bardziej na północy Wogezów oddziela je Brama Burgundzka.

  Najwyższe szczyty Jury:

  Le Reculet - 1717 m n.p.m.
  Le Reculet - krzyż na szczycie
 • 1720 m : Crêt de la Neige (Ain, Francja)
 • 1717 m : Le Reculet (Ain, Francja)
 • 1702 m : Grand Crêt (Ain, Francja) – czasami nie jest traktowany jako szczyt
 • 1688 m : Colomby de Gex (Ain, Francja)
 • 1679 m : Mont Tendre (Vaud, Szwajcaria)
 • 1677 m : La Dôle (Vaud, Szwajcaria)
 • 1621 m : Grand Crêt d'Eau (Ain, Francja)
 • 1607 m : Chasseral (Berno, Szwajcaria)
 • 1607 m : Le Chasseron (Vaud, Szwajcaria)
 • 1540 m : Grand-Colombier (Ain, Francja)
 • 1528 m : La Barillette (Vaud, Szwajcaria)

 • Le Chasseron (1607 m n.p.m.) – szczyt w szwajcarskiej części gór Jura, położony w kantonie Vaud, ok. 5 km na północny wschód od miejscowości Sainte-Croix.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wogezy (fr. Vosges, niem. Vogesen) – pasmo górskie we wschodniej Francji, oddzielone Bramą Burgundzką od Gór Jura. Stromo opadają ku Nizinie Górnoreńskiej. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego boga gór i lasów Vosegusa (również Vosagusa, Vosaciusa), później została przejęta przez Rzymian w Galii.
  Neuchâtel (fr. Lac de Neuchâtel, niem. Neuenburgersee) – jezioro w zachodniej części Szwajcarii, u podnóży gór Jura.
  Besançon – miejscowość i gmina we wschodniej Francji, położona w pobliżu granicy ze Szwajcarią, stolica regionu Franche-Comté i departamentu Doubs.
  Wyżyna Szwajcarska − wyżyna znajdująca się na terenie Szwajcarii między Alpami a kantonem Jura, ciągnąca się od Jeziora Genewskiego na południowym zachodzie po Jezioro Bodeńskie na północnym wschodzie.
  Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.
  Mont Tendre (1679 m n.p.m.) - szczyt w górach Jura, najwyższy ze szczytów tego łańcucha górskiego, położony całkowicie na terenie Szwajcarii. Leży na terenie gminy Montricher w kantonie Vaud. Szczyt Mont Tendre wznosi się w południowej części gór, w paśmie oddzielającym wewnątrzjurajską dolinę Joux na północnym zachodzie od wielkiej kotliny Jeziora Genewskiego na południowym wschodzie.
  Colomby de Gex (1688 m n.p.m.) - szczyt w górach Jura we Francji, w departamencie Ain. Czwarty co do wysokości w ogóle szczyt Jury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.