• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juno - film

  Przeczytaj także...
  Brook Busey (ur. 14 czerwca 1978 w Lemont, Illinois), znana także pod pseudonimem Diablo Cody – amerykańska scenarzystka, pisarka i dziennikarka, bloggerka, zdobywczyni Oscara z 2007 za film Juno w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.

  Junofilmowa komedia obyczajowa z 2007 roku (2007 w filmie) w reżyserii Jasona Reitmana, z oryginalnym scenariuszem pióra Diablo Cody, nagrodzonym Oscarem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Akcja filmu rozgrywa się na przedmieściach typowego amerykańskiego miasteczka. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Juno, która zachodzi w ciążę z kolegą ze szkoły, Pauliem Bleekerem. Z początku decyduje się nikogo o tym nie informować i poddać się aborcji, która z rozwojem filmu ją przerasta, dlatego też przed Juno staje poważna życiowa decyzja. Postanawia nie usuwać ciąży i z pomocą przyjaciółki Leah podejmuje próby poszukiwawcze przyszłych rodziców zastępczych. Poszukiwania nie trwają długo, gdyż tego samego dnia Juno i Leah znajdują na łamach gazety parę, która okazuje się rodziną rodem z wysokobudżetowych filmów, pragnącą dziecka. Podczas długich dziewięciu miesięcy w życiu Juno wiele się wydarzy. Losy przyszłej rodziny adopcyjnej jej dziecka ulegną wielkim zmianom, podobnie zresztą jak jej uczucia do Pauliego.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Allison Brooks Janney (ur. 19 listopada 1959 w Dayton) − amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Największą popularność przyniosła jej rola C.J. Cregg, fikcyjnej urzędniczki wysokiego szczebla (najpierw sekretarza prasowego, a potem szefa administracji prezydenckiej) w Białym Domu, w którą wcielała się przez siedem lat w serialu Prezydencki poker (1999-2006). Rola ta przyniosła jej cztery statuetki Emmy, w tym dwie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w serialu dramatycznym oraz dwie dla najlepszej aktorki drugoplanowej w tego rodzaju serialu (wynikało to z faktu, iż jej postać była różnie klasyfikowana w poszczególnych sezonach tej produkcji).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Elliot PageJuno MacGuff
 • Michael CeraPaulie Bleeker
 • Jennifer GarnerVanessa Loring
 • Jason BatemanMark Loring
 • Allison JanneyBren MacGuff
 • J.K. SimmonsMac MacGuff
 • Olivia ThirlbyLeah
 • Eileen Pedde – Gerta Rauss
 • Rainn WilsonRollo
 • Darla Vandenbossche – Carol Bleeker
 • Daniel ClarkSteve Rendazo
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Juno w bazie IMDb (ang.)
 • Juno w bazie Filmweb
 • Aborcja (łac. abortus lub abortio – poronienie, wywołanie poronienia) – zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich, w j. łacińskim abortus provocatus. Przeważnie w efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu (łac. nasciturus).Elliot Page (ur. jako Ellen Grace Philpotts-Page 21 lutego 1987 w Halifaksie) – kanadyjski aktor i producent filmowy. Występował w rolach kobiecych między innymi w filmach Pułapka, Juno, Incepcja i Zakochani w Rzymie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jonathan Kimble (J.K.) Simmons (ur. 9 stycznia 1955 w Detroit) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Zdobywca Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie Whiplash.
  Olivia Thirlby (ur. 6 października 1986 r. w Nowym Jorku), amerykańska aktorka, najlepiej znana z roli Leah w filmie Juno.
  Jennifer Anne Garner (ur. 17 kwietnia 1972 w Houston) – amerykańska aktorka i producentka, znana głównie z tytułowej roli w serialu "Agentka o stu twarzach", za którą otrzymała Złoty Glob. Grała też główną rolę w komedii romantycznej Dziś 13, jutro 30.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Michael Austin Cera (urodzony 7 czerwca 1988 roku w Brampton) − kanadyjski aktor, znany z filmów Supersamiec, Juno oraz Scott Pilgrim kontra świat.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.878 sek.