• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juniorat

  Przeczytaj także...
  Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.Zakon, łac. ordo – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni – mnisi, zakonnicy, bracia; kobiety – zakonnice, mniszki, siostry) zwykle nie są postrzegani ani jako świeccy, ani jako członkowie kleru, choć np. w Kościele katolickim możliwe jest łączenie członkostwa w zakonie ze święceniami kapłańskimi (osobie takiej przysługuje tytuł „ojca”).
  Zakonnik – człowiek, który wybrał życie w jakiejś wspólnocie religijnej. Kapłana zakonnika często nazywa się ojcem (pater), a zakonników niekapłanów braćmi (frater).

  Juniorat (inaczej: okres ślubów czasowych) – następujący po nowicjacie, pięcioletni okres w formacji zakonnej, podczas którego kandydaci do kapłaństwa lub siostry zakonne i bracia zakonni ponawiają co roku złożone śluby. Juniorat kończy się konsekracją wieczystą.

  Nowicjat – czas, w którym rozpoczyna się życie we wspólnocie zakonnej. Ma on kilka celów. Przede wszystkim to czas dokładniejszego rozpoznawania Bożego powołania każdego nowicjusza czy nowicjuszki, właściwego danej wspólnocie. Kolejnym celem nowicjatu jest doświadczenie sposobu życia zgromadzenia, by nowicjusze uformowali umysł i serce jego duchem, a także by można było potwierdzić ich zamiar i zdatność do życia we wspólnocie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Referat powołań (pol.). Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. [dostęp 2011-08-21].
  2. Juniorat (pol.). W: Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej [on-line]. Opoka.org.pl. [dostęp 2011-08-21].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.638 sek.