• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jungle

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Elliot Gleave (ur. 20 czerwca 1982 roku w Londynie) – brytyjski piosenkarz i raper. Bardziej znany jest pod pseudonimem "Example".
  Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, której charakterystycznym elementem jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

  Jungle – gatunek muzyczny, wywodzący się z gatunku nazywanego rave. Fana tego gatunku określa się jako junglist.

  Po 1992 zaczyna wyodrębniać się jako osobny gatunek muzyki tanecznej, charakteryzujący się łamanym uderzeniem breakbeat w odróżnieniu od uderzeń 4x4 (charakterystyka muzyki house i innych gatunków elektronicznych). Tempo tej muzyki oscyluje wokół 160-180 bpm. W jungle zawsze było kilka podobieństw do hip-hopu. Oba gatunki były zaliczane do "czarnej muzyki". Kiedy jungle uzyskało popularność, otrzymało taką samą falę krytycyzmu jak hip-hop - było "zbyt mroczne", gloryfikowało przemoc oraz gangi. Te same instrumenty były używane do tworzenia obu gatunków: samplery, automaty perkusyjne, mikrofony i sekwencery.

  Andy C, właśc. Andy Clarkeu (ur. 1976) – DJ tworzący muzykę gatunku jungle/drum and bass. Współzałożyciel Origin Unknown wraz z Antem Milesem oraz Ram Trilogy z Antem i Shimonem. Rezydent londyńskich klubów The End i Fabric. Założyciel i współtwórca wytwórni RAM Records, którą kieruje wraz z swym wieloletnim przyjacielem Antem Milesem.Rave – całonocna impreza, podczas której DJ-e i inni artyści wykonują muzykę elektroniczną. W latach 60. slangowego określenia rave pierwotnie używali pochodzący z Karaibów mieszkańcy Londynu jako określenie imprezy. W późnych latach 80. termin ten zaczął funkcjonować jako określenie subkultury, która wyrosła z ruchu acid house w Chicago i Nowym Jorku po czym rozwinęła się na scenie klubowej w Wielkiej Brytanii.

  Jungle budowane jest z pociętych, połamanych pętli perkusyjnych, znanych z funk i hip-hop (chodzi o brakujące uderzenie, aczkolwiek z wielokrotnie szybszym tempem) oraz różnorakich sampli. Znakiem rozpoznawczym jungle zawsze było kopiowanie popularnych pętli perkusyjnych (na przykład Amen break), dlatego często można usłyszeć popularniejsze z nich w wielu utworach.

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Junglist to slangowe określenie fana muzyki jungle (oryginalnie) i drum and bass. Junglist jest czasem utożsamiany z innym slangowym jamajskim określeniem "rude bwoy" oznaczającym pierwotnie gangstera.

  Niektórzy definiowali "jungle" jako reprezentujący głębszy i mroczniejszy dźwięk beatów i linii basu, podczas gdy inni widzieli połączenie z plemiennymi bębnami, perkusją i prostotą.

  Jungle osiągnęło szczyt popularności między rokiem 1994 a 1995. Wtedy zaczęto tworzyć kompilacje najpopularniejszych utworów na płytach CD. Później jungle ewoluuje i wykształca się z niego drum and bass. Drum and bass różni się od jungle przede wszystkim mniej skomplikowanym układem beatu, nieco wolniejszym tempem i skoncentrowaniem się na linii basu. Nie należy też mylić jungle czy drum'n'bassu z gatunkiem muzyki breakbeat, z wolniejszym rytmem i mniej dominującymi elementami basowymi.

  Gerald Rydel Simpson (urodzony 16 lutego 1967, Moss Side, Manchester, Wielka Brytania), lepiej znany jako A Guy Called Gerald, jest brytyjskim muzykiem, producentem muzycznym i DJem.House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse

  Jungle dzisiaj[]

  Termin "jungle" jest często używany do określania drum'n'bassu. Niektórzy twierdzą, że jungle jest zupełnie inny od drum'n'bassu mimo postępowych zmian. Takie myślenie jest spowodowane przez różne interpretacje tego gatunku stworzone pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez rozmaitych artystów. Dobrze rozwija się podziemny ruch tworzący i rozwijający utwory w stylu sprzed dwóch dekad. Kilku producentów zauważyło nowy entuzjazm wywołany tradycyjnym jungle. Grupa Rudimetal, która osiągnęła szczyt popularności w Wielkiej Brytanii używa elementów jungle i breakbeatu w swojej muzyce. Angielski muzyk Example ogłosił, że jego kolejny album, który ukaże się prawdopodobnie w marcu 2014, będzie zawierał elementy jungle i innych gatunków rave z lat 90.

  Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.Michael West (urodzony 27 sierpnia 1965), lepiej znany jako Congo Natty i Rebel MC, jest brytyjskim producentem muzyki jungle. Używał także pseudonimów Conquering Lion, Blackstar, Tribe Of Issachar, X Project i Ras Project.

  Ważni artyści[]

 • A Guy Called Gerald
 • Andy C
 • Aphrodite
 • Congo Natty
 • Dillinja
 • DJ Hype
 • DJ Krust
 • DJ Zinc
 • Ed Rush
 • Goldie
 • Micky Finn
 • Omni Trio
 • The Prodigy
 • Linki zewnętrzne[]

 • ALLMUSIC - Explore: Jungle/Drum'n'bass (ang.)
 • Rave Archive – DJ Mixtapes, Party Flyers, Scene Zines, Forums (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.