• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • June Tripp

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.

  June Howard-Tripp (wym. [ʤun ˈhaʊərd-trɪp]; ur. 11 czerwca 1901 w Blackpool, zm. 14 stycznia 1985 w Nowym Jorku) – angielska aktorka filmowa i teatralna oraz tancerka. Przez trzy dekady była jedną z największych gwiazd komedii muzycznych.

  Na scenie Tripp debiutowała w 1911. Występowała między innymi w rewiach. Jej najbardziej rozpoznawalną rolą była kreacja Daisy Bunting w niemym dreszczowcu kryminalnym Lokator (1927, reż. Alfred Hitchcock) u boku Ivora Novello. W opinii biografów i historyków Tripp „stworzyła typ Hitchcockowskiej kobiety”. W trakcie kariery podpisywana była w czołówkach filmowych jedynie imieniem.

  Film muzyczny – to filmowa odmiana musicalu; gatunek typowy dla kina amerykańskiego. Jego początki wiążą się z zastosowaniem dźwięku w kinach. Pierwszy film dźwiękowy to właśnie musical – Śpiewak Jazzbandu ze słynnym Alem Jolsonem. W musicalu filmowym, podobnie jak w teatralnym, w fabule ważne miejsce zajmują śpiewane przez bohaterów piosenki. Najpopularniejszym podgatunkiem są musicalowe komedie, w których obok piosenek i układów tanecznych ważną rolę pełnią gagi. Musical to najpopularniejszy gatunek współczesnego kina hinduskiego (zob. Bollywood), jednak filmy z Indii są prawie zupełnie nieznane w Europie.Santa Barbara – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, nad Oceanem Spokojnym. Miasto ma 92,3 tys. mieszkańców, a jego obszar metropolitalny (hrabstwo Santa Barbara) 399,3 tys. mieszkańców. W tym mieście urodziła się piosenkarka Katy Perry.

  W 1929 Tripp wyszła za mąż za Johna Alana Burnsa, czwartego barona Inverclyde, zawieszając karierę artystyczną. W tym czasie prowadziła działalność w sferach angielskiej arystokracji. Rozwiedli się w 1933, a Tripp powróciła na scenę. Od 1937 do 1939 była żoną amerykańskiego biznesmena Edwarda Hillmana Jr. W 1951 otrzymała amerykańskie obywatelstwo. W 1960 napisała autobiografię The Glass Ladder.

  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.

  June Tripp zmarła 14 czerwca 1985 w wieku 83 lat w Mary Manning Walsh Home na nowojorskim Manhattanie. 17 czerwca jej zwłoki poddano kremacji, a prochy pochowano na cmentarzu w Santa Barbara w Kalifornii.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego:

 • 1917: Tom Jones – Sophie Western
 • 1918: Auld Robin Gray – Jenny
 • 1921: The Yellow Claw – pani Howard Vernon
 • 1926: Riding for a King – Betty Raleigh
 • 1927: Lokator – Daisy Bunting, córka właścicieli domu
 • 1943: Forever and a Day – dziewczyna z V.A.D.
 • 1951: Rzeka – narrator
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Miss June (ang.). Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2019-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-21)].
  2. Brian McFarlane: The Encyclopedia of British Film. Oxford University Press, 2016. ISBN 978-1-5261-1197-5. (ang.)
  3. Patrick McGilligan: Alfred Hitchcock: Życie w ciemności i pełnym świetle. Jowita Matys, Anna Nermer, Andrzej Nermer, Irena Stąpor (tłum.). Twój Styl, 2005, s. 108–109. ISBN 978-83-7163-505-2. (pol.)
  4. Scott Wilson: Resting Places: The Burial Sites of More Than 14,000 Famous Persons. McFarland, 2016, s. 758. ISBN 978-1-4766-2599-7. (ang.)
  5. Donald Spoto: Alfred Hitchcock. Jan Stanisław Zaus (tłum.). ALFA, 2000, s. 112–113. ISBN 83-7179-191-7. (pol.)
  6. Michael Walker: Hitchcock’s Motifs. Amsterdam University Press, 2007, s. 71. ISBN 978-90-5356-773-9. (ang.)
  7. USC Libraries Digital Collections (ang.). [dostęp 2019-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-21)].
  8. June Tripp, June Hillman: The Glass Ladder. Heinemann, 1960. OCLC 1008080033. (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • June Tripp w bazie IMDb (ang.)
 • June Tripp w bazie Filmweb
 • Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]
  Warto wiedzieć że... beta

  Blackpool – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w regionie North West England i hrabstwie ceremonialnym Lancashire. Położone nad Morzem Irlandzkim, ośrodek przemysłu lotniczego i samochodowego, ośrodek turystyczny, popularne brytyjskie letnisko (blisko 10 mln odwiedzających rocznie). Natomiast miejskie lotnisko, port lotniczy Blackpool, ulokowane zaledwie 4,8 km SE od centrum, obsługuje ok. 280 tys. pasażerów rocznie (2009).
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Czołówka – początkowa sekwencja filmu, prezentująca logotypy producenckie i napisy wstępne (tytuł obrazu, nazwiska najważniejszych twórców: reżysera, scenarzysty, operatora, głównych aktorów, producenta), lub piosenkę otwierającą film (najczęściej animowany). Natomiast końcowa sekwencja z napisami zwana jest „tyłówką”.
  Patrick McGilligan (ur. 1951) – amerykański biograf i pisarz irlandzkiego pochodzenia. Jego biografia Alfreda Hitchcocka zatytułowana Alfred Hitchcock: Życie w ciemności i pełnym świetle była nominowana do Nagrody im. Edgara Allana Poego
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.