• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • June

  Przeczytaj także...
  Andrzej Dąbrowski (ur. 13 kwietnia 1938 w Wilnie) – polski piosenkarz, perkusista, kompozytor, dziennikarz, fotografik, a także kierowca rajdowy (wicemistrz Polski w rajdach samochodowych w 1957).Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.
  Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.

  June – polski zespół muzyczny tworzący w klimacie soulu.

  O zespole[]

  Grupa powstała na początku 2008 w wyniku spotkania Jana Smoczyńskiego, Roberta Cichego i Krzysztofa Pacana. Cała trójka do tej pory dała się poznać jako muzycy współpracujący z polskich gwiazdami takimi jak: Smolik, Anna Maria Jopek, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Anna Dąbrowska.

  Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

  Zespół wydał album That's What I Like, którego premiera odbyła się 12 września 2008 roku. Kayah zdecydowała się na wydanie płyty we własnej wytwórni oraz gościnnie zaśpiewała w piosence "Be Yourself". Drugim gościem, który pojawia się na płycie June, jest Paulina Przybysz w utworze "No F No L" . W piosenkach tria słychać inspiracje największymi gwiazdami czarnej muzyki: N.E.R.D, OutKast, Jill Scott, Lauryn Hill oraz Erykah Badu.

  Aga Zaryan właściwie Agnieszka Czulak z domu Skrzypek (ur. 17 stycznia 1976 w Warszawie) − polska wokalistka jazzowa. Zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. My Lullaby, który uzyskał status złotej płyty. Ostatni album wokalistki zatytułowany Księga olśnień ukazał się w 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Blue Note Records.Katarzyna Nosowska (ur. 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie) – wokalistka znana z zespołu Hey oraz dokonań solowych, autorka tekstów.

  Drugi album June – July Stars ukazał się w maju 2012. Gościnnie na albumie występują Urszula Dudziak, Kayah, Katarzyna Nosowska, Ania Dąbrowska, Aga Zaryan, Mika Urbaniak, Andrzej Dąbrowski i Marcelina Stoszek.

  Zespół został nominowany do nagrody Fryderyki 2009 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

  Dyskografia[]

  Albumy[]

 • That's What I Like (12 września 2008, wydany przez Kayax)
 • July Stars - (2012)
 • Single[]

 • "Temple" (2008)
 • "Be Yourself (feat. Kayah)" (2009)
 • Przypisy

  Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.Anna Maria Jopek (ur. 14 grudnia 1970 w Warszawie) – polska wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Jest zdobywczynią 9 płyt złotych i 7 platynowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Erykah Badu, właśc. Erica Abi Wright (ur. 26 lutego 1971 w Dallas) – amerykańska wokalistka z pogranicza soulu i hip-hopu, obdarzona charakterystycznym głosem.
  Jill Scott (ur. 4 kwietnia 1972 w Filadelfii) – amerykańska piosenkarka R&B, soulowa i jazzowa, autorka tekstów oraz kompozytorka. Na swoim koncie ma dziewięć nominacji oraz dwie nagrody Grammy.
  Fryderyki 2009 – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego za rok 2008; gala ich wręczenia miała miejsce w poniedziałek 20 kwietnia 2009 roku w Warszawie. Część rozrywkowa odbyła się w Fabryce Trzciny, zaś rozdanie nagród w dziedzinie muzyki poważnej i jazzu – jak przed rokiem, w Bazylice Ojców Salezjanów. Obie gale transmitowała Telewizja Polska. Podczas ceremonii Złote Fryderyki, przyznawane za całokształt twórczości, otrzymali: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Zbigniew Namysłowski i Jerzy Połomski. Złote Fryderyki wręczył Pendereckiemu i Namysłowskiemu minister kultury – Bogdan Zdrojewski; za Henryka Mikołaja Góreckiego statuetkę odebrał Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich. W plebiscycie SMS-owym widzowie wybierali „Piosenkę Roku” – Fryderyka otrzymał utwór pt. „Maszynka do świerkania” wykonana przez grupę Czesław Śpiewa. Najwięcej nominacji do nagrody otrzymali: Anna Dąbrowska – 8, Czesław Śpiewa – 7, Maria Peszek – 7, Coma – 6. Najwięcej statuetek Fryderyka odebrali: Czesław Śpiewa – 3 oraz Maria Peszek – także 3.
  Mika Urbaniak, właśc. Michelle Urbaniak (ur. 1980 w Nowym Jorku) – polska wokalistka, najczęściej łącząca takie gatunki muzyczne jak jazz, R&B i hip-hop.
  Jan Smoczyński (ur. 21 czerwca 1980, w Warszawie). Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator dźwięku.
  Kayax – polska wytwórnia płytowa i agencja koncertowa, zajmująca się promowaniem młodych i niezależnych artystów.
  N.E.R.D lub N*E*R*D zespół rockowy założony pod koniec 2000 roku przez trzech muzyków, którzy znają się od dzieciństwa - Chad Hugo, Pharell Williams i Shae Haley. NERD to skrót od słów No-one ever really dies czyli Nikt nigdy do końca nie umiera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.