• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juliusz Cywilis

  Przeczytaj także...
  Iulius Classicus – galijski arystokrata z plemienia Trewerów, dowodził jako prefekt rzymskim oddziałem jazdy pomocniczej (auxilia), przyłączył się do powstania Batawów pod wodzą Juliusza Cywilisa w latach 69-70 n.e.Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.
  Tullius Valentinus (zm. 70 n.e.) – galijski arystokrata z plemienia Trewerów, który poparł powstanie Batawów pod wodzą Juliusza Cywilisa w latach 69-70 n.e.

  Gajusz Juliusz Cywilis (łac. Gaius Iulius Civilis) – przywódca antyrzymskiego powstania Batawów w latach 69-70 n.e.

  Publius (albo Gaius – imię niepewne) Cornelius Tacitus, czyli Tacyt (około 55–120) – jeden z najsłynniejszych historyków rzymskich.Auxilia (z łac. wsparcie) – to starożytna formacja wojskowa działająca w ramach armii rzymskiej. Auxilia była wyspecjalizowanymi oddziałami z rzymskich prowincji i miała zadanie wspierać główne siły pieszych legionów. Tymi jednostkami posiłkowymi była głównie jazda i łucznicy.

  Pochodzący z germańskiego plemienia Batawów Cywilis był obywatelem rzymskim i służył w jednym z oddziałów pomocniczych rzymskiej armii. W trakcie walki o władzę między Witeliuszem i Wespazjanem w 69 roku poderwał do buntu 8 kohort batawskich i sąsiednie plemiona germańskie mieszkające nad Renem, ogłaszając iż występuje w imieniu Wespazjana. Gdy jednak Witeliusz poniósł ostateczną klęskę, Cywilis nie złożył broni, występując teraz otwarcie przeciwko panowaniu rzymskiemu. Wykorzystując dezercję nielicznych rzymskich kohort stacjonujących w Galii, przy poparciu m.in. Trewerów pod wodzą Juliusza Klassykusa, Juliusza Tutora i Tulliusza Walentynusa oraz Lingonów pod wodzą Juliusza Sabinusa, rebelianci oblegli i zdobyli obóz rzymski Castra Vetera (obecnie Xanten), opanowując bez większych przeszkód całą dolinę Renu począwszy od Moguncji do brzegu morza. Plany opanowania całej Galii nie powiodły się jednak wskutek międzyplemiennych animozji, a przybycie nad Ren legionów rzymskich pod wodzą Kwintusa Petyliusza Cerialisa, którego wsparła część plemion galijskich, doprowadziło do upadku powstania. Dalsze losy Cywilisa są nieznane, a zachowana część Dziejów Tacyta urywa się w momencie, gdy wystąpił do Rzymian z prośbą o pokój.

  Batawowie (łac. Batavi) — lud germański, wywodzący się spośród plemienia Chattów (zamieszkującego tereny obecnej Hesji), po raz pierwszy wzmiankowany przez Cezara w Wojnie galijskiej. Na skutek wewnętrznych tarć mieli opuścić swe pierwotne siedziby i osiedlić się u ujścia Renu, przede wszystkim na tzw. wyspie batawskiej pomiędzy rzekami Oude Rijn i Waal/Moza (zapewne 55-12 p.n.e.). Od 12 r. p.n.e. teren Batawów odgrywa ważną rolę przy organizacji wypraw rzymskich w głąb Germanii.Germanie, inaczej Germanowie – odłam Indoeuropejczyków żyjący w północnej i środkowo-północnej Europie, na północ od ludów celtyckich, posługujący się językami germańskimi.

  Zobacz też[]

 • Powstanie Batawów
 • Bibliografia[]

 • Agnieszka Bartnik: Powstanie Cywilisa 69-70 n.e. Zabrze - Tarnowskie Góry: Inforteditions, 2011. ISBN 978-83-89943-73-6.
 • Colin M. Wells: Cesarstwo rzymskie. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2005. ISBN 83-7337-946-0.
 • Galia (łac. Gallia) - kraina historyczna w Europie Zachodniej, obecnie tereny Francji, Belgii, Szwajcarii i północno-zachodnich Włoch, zamieszkana przez plemiona celtyckie. Termin ten, wprowadzony przez Rzymian, do czasu podboju przez Juliusza Cezara w latach 58-51 p.n.e. nie miał pokrycia w rzeczywistej organizacji państwowej czy międzyplemiennej. Istniały tylko pewne luźne podobieństwa kulturowe i niezbyt intensywne związki ekonomiczne między poszczególnymi plemionami.Aulus Vitellius Germanicus (ur. 24 września 15 - zm. 21 grudnia 69, Rzym) – cesarz rzymski w 69 roku, roku czterech cesarzy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iulius Tutor – galijski arystokrata z plemienia Trewerów, przyłączył się do powstania Batawów pod wodzą Juliusza Cywilisa w latach 69-70 n.e.
  Xanten - miasto w Niemczech, w północno-zachodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Wesel, na zachód od miasta Wesel.
  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Iulius Sabinus (zm. 78 n.e.) – galijski arystokrata z plemienia Lingonów, przyłączył się do powstania Batawów pod wodzą Juliusza Cywilisa w latach 69-70 n.e. Po klęsce powstania długo ukrywał się wraz z żoną Epponiną, co stało się popularnym wątkiem we Francji z okresu rewolucji.
  Moguncja (niem. Mainz; fr. Mayence, lat. Moguntiacum/Mogontiacum) – miasto na prawach powiatu nad Renem w Niemczech, obecna stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, dawna stolica Arcybiskupstwa Moguncji w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W starożytności Moguncja była twierdzą dominującą zachodni brzeg Renu, jako część północnych kresów Cesarstwa rzymskiego.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.