• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juliusz Żórawski - ziemianin

  Przeczytaj także...
  Stanisław Kostka Anastazy Chełchowski (ur. 26 lutego 1866 w Chojnowie k. Przasnysza, zm. 23 marca 1907 w Ciechanowie) – działacz społeczny, oświatowy, gospodarczy i polityczny, rolnik, przyrodnik (mykolog) i etnograf, właściciel majątków Chojnowo i Miłoszewiec Kmiecy.Paulin Kazimierz Stefan Żórawski (Żorawski) (ur. 22 czerwca 1866 w Szczukach k. Ciechanowa, zm. 23 stycznia 1953 w Warszawie) – polski matematyk.
  Ludwik Krasiński herbu Ślepowron (ur. 1609 w Ciechanowie, zm. po 1644) – dworzanin królewski, kasztelan ciechanowski od 1637, starosta płocki.

  Juliusz Bronisław Wiktor Żórawski (vel Jordan-Żórawski) h. Trąby (ur. 21 sierpnia 1833 w Dunaju k. Mławy, zm. 27 maja 1906 w Szczukach) – ziemianin, rolnik.

  Syn Piotra Celestyna i Antoniny z Małowiejskich. Nauki początkowe pobierał w Mławie, następnie uczył się w Warszawie. Po śmierci ojca (1848) przerwał naukę i praktykował w Mławskiem, Ciechanowskiem i Lubelskiem. Od 1856 do 1865 prowadził folwark w Luszewie o pow. 768 ha u bliskich krewnych Grabowskich (otrzymał go w zapisie rodzinnym w 1902). Od 1864 do śmierci dzierżawę Szczuki, 260-hektarowy majątek należący do hr. Ludwika Krasińskiego. Równolegle gospodarował i opiekował się majątkiem Szczurzyn, którego właściciel został zesłany na Syberię za udział w powstaniu styczniowym.

  Stanisław Karol Walenty Żórawski (vel Jordan-Żórawski) h. Trąby (ur. 6 października 1882 w Szczukach, zm. 3 sierpnia 1940 w Mauthausen-Gusen) – ziemianin, właściciel majątku Obrębiec.Górki – przysiółek wsi Miłoszewiec położony w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Czernice Borowe.

  Żórawski prowadził w Szczukach wzorcowe gospodarstwo rolne, w którym specjalizowano się w uprawie buraków cukrowych. W 1871 odbył z M. Wortmanem podróż do Czech, gdzie zwiedził dobra książąt Schwartzenbergów i majątek Horsky'ego, badając uprawy cukrownicze i proces przeróbki buraka. Rezultatem tej podróży było m.in. upowszechnienie nawozów sztucznych w Szczukach. W 1872 stał się udziałowcem, a w latach 1880–1889 współadministratorem cukrowni "Krasiniec". Nabył majątek Górki (który w 1881 sprzedał Edwardowi Stryjewskiemu), dzierżawił też dobra Krasnosielc (12023 ha). Z jego inicjatywy powstało w Szczukach w 1889 pierwsze ziemiańskie kółko rolnicze. Pomagał w prowadzeniu rolniczej stacji doświadczalnej w Chojnowie, majątku Stanisława Chełchowskiego. W 1893 otrzymał w Chicago najwyższą nagrodę za nasiona zbóż produkowanych w Szczukach. W majątku Szczuki czynna była ochronka i szkółka dla służby folwarcznej. Dzieci Żórawskiego uczyła w latach 1886–1889 Maria Skłodowska.

  Nawozy mineralne – potocznie zwane nawozami sztucznymi, substancje wydobywane z ziemi i przetworzone lub produkowane chemicznie, wzbogacające glebę w składniki mineralne niezbędne dla rozwoju roślin, poprawiające strukturę gleby lub zmieniające jej kwasowość.Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.

  Żonaty od 1885 z Kazimierą z Kamieńskich h. Jastrzębiec, ojciec Kazimierza, Bronisławy Rykowskiej (żony Stanisława, wychowanka Adolfa Schimmelpfenniga ), Władysława, Juliusza, Stanisława i Anny Piwkowskiej. Majątek Szczuki i sąsiednie Węgrzynowo dzierżawił po ojcu syn Juliusz.

  Mława – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim. Miasto powiatowe leżące na Północnym Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, w pobliżu rzeki Mławki, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa ciechanowskiego. Według danych z 30 czerwca 2012 w mieście zameldowanych było 30 957 mieszkańców. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.Adolf Wilhelm Schimmelpfennig (Schimelfening) (ur. 8 lutego 1834 w Płocku, zm. 29 czerwca 1896 w Warszawie) – polski architekt niemieckiego pochodzenia.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
  Trąby (Trąbki, Tuba, Tres Tubae, Tria Cornua, Trzy Trąby, Tubae) – polski herb szlachecki o zawołaniach Brzezina i Trąba. Występował głównie w ziemi krakowskiej, łęczyckiej, przemyskiej i na Rusi.
  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Burak cukrowy – grupa kultywarów podgatunku buraka zwyczajnego (Beta vulgaris L. subsp. vulgaris) należącego w systemie APG III do rodziny szarłatowatych (w niektórych innych systematykach zaliczany do rodziny komosowatych). Roślina przemysłowa stanowiąca drugie na świecie (po trzcinie cukrowej) źródło cukru – 24% produkcji światowej.
  Szczurzyn (ukr. Щурин) - wieś w rejonie rożyszczeńskim obwodu wołyńskiego, założona w 1604 r. W II Rzeczypospolitej miejscowość była początkowo siedzibą gminy wiejskiej Szczurzyn w powiecie łuckim województwa wołyńskiego. Wieś liczy 673 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.