Juliette Ernst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Juliette Ernst (ur. 12 stycznia 1900 w Algierze, zm. 28 marca 2001 w Lutry) – szwajcarska filolożka klasyczna i bibliografka, redaktorka naczelna "L’Année philologique" - rocznika poświęconego bibliografii prac na temat starożytności.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Juliette Ernst studiowała filologię klasyczną na uniwersytetach w Lozannie, Genewie i Paryżu. W tym ostatnim spotkała Julesa Marouzeau, a w 1928 dołączyła do redakcji jego rocznika L’Année philologique. Należała do redakcji do 1990, a od 1964 była redaktorką naczelną

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

W latach 1942-1948 wykładała język francuski na uniwersytecie w Bazylei.

W latach 1947-1948, Juliette Ernst odegrała kluczową rolę w utworzeniu Fédération Internationale des Associations d’Études Classiques (FIEC), które oficjalnie założono 28/29 września 1948. Początkowo pełniła funkcję zastępcy sekretarza generalnego Fédération, a od 1954 do 1974 funkcję sekretarza generalnego.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.

W 1939 Juliette Ernst została doktorem honoris causa swojej alma mater w Lozannie.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • L’Année philologique
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. François Paschoud: In memoriam: Juliette Ernst (fr.). Pharos, 2001. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-06-16)]..
    2. Staatsarchiv Basel-Stadt Signatur: Universitätsarchiv XI 3.3 49
    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
    Reklama