• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julie Wolfthorn

  Przeczytaj także...
  Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Julie Wolfthorn w swoim atelier

  Julie Wolfthorn, (ur. 8 stycznia 1864 w Thorn (obecnie Toruń), zm. 29 grudnia 1944 w Theresienstadt) – niemiecka malarka i graficzka pochodzenia żydowskiego.

  Urodziła się 8 stycznia 1864 roku w Thorn jako Julie Wolf (w późniejszym okresie dodała do swojego nazwiska nazwę rodzinnego miasta, stąd Wolfthorn). Była najmłodsza z piątki rodzeństwa. Jej rodzice zmarli młodo i niewiele wiadomo na temat jej dzieciństwa. Pochodziła jednak z domu o tradycjach artystycznych – jej brat Georg Wolf został rzeźbiarzem, siostra Louise Wolf była tłumaczką literatury angielskiej, francuskiej i skandynawskiej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W połowie lat 90. XIX w. Julie wraz z Louise (z którą mieszkała razem przez prawie całe swoje dorosłe życie) przeniosły się do Berlina. Tam Wolfthorn obracała się w kręgach artystek Käthe Kollwitz i Dory Hitz. Przyjaźniła się także z berlińską cyganerią artystyczną. Do jej kręgu przyjaciół należeli m.in. Stanisław Przybyszewski, Dagny Juel Przybyszewska (którą Wolfthorn sportretowała), poeta Richard Dehmel i jego późniejsza żona Ida Auerbach (również przez Wolfthorn portretowana), tłumaczka Hedwig Lachmann i jej późniejszy mąż Gustav Landauer (oboje uwiecznieni na portretach malarki), pianista Conrad Ansorge i jego żona Margarethe. W późniejszym okresie artystka przyjaźniła się też aktorkami – Tillą Durieux, Marią Orską i Carolą Neher, pisarzami Bjørnstjerne Bjørnsonem i Gerhartem Hauptmannem. Na przełomie wieków przeprowadziła się do berlińskiej dzielnicy Thiergarten, gdzie mieszkała w tym samym mieszkaniu niemal nieprzerwanie przez około 40 lat. Kilkukrotnie wyjeżdżała do Francji, Holandii i Włoch.

  Stanisław Feliks Przybyszewski (ur. 7 maja 1868 w Łojewie pod Inowrocławiem, zm. 23 listopada 1927 w Jarontach pod Inowrocławiem) – polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu.Dagny Juel Przybyszewska (ur. 8 czerwca 1867 w Kongsvinger, zm. 5 czerwca 1901 w Tyflisie) – norweska pisarka, pianistka, tłumaczka, autorka dramatów, utworów poetyckich prozą i wierszy, muza artystów końca XIX wieku

  Malarstwo Wolfthorn wywodzi się z impresjonizmu, z czasem ewoluując w kierunku secesji. Malowała portrety, pejzaże, rysowała grafiki i ilustracje, projektowała pocztówki. Jej pracy były wielokrotnie omawiane na łamach niemieckich pism artystycznych. W późniejszym okresie życia Julie Wolfthorn poświęciła się działalności społecznej w organizacjach żydowskich. Z tego też powodu w październiku 1942 roku razem z Louise została deportowana do obozu Theresienstadt, gdzie zmarła dwa lata później 29 grudnia 1944 roku.

  Bjørnstjerne Martinus Bjørnson (ur. 8 grudnia 1832 w Kvikne, Norwegia, zm. 26 kwietnia 1910 w Paryżu) – norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1903). W laudacji doceniono jego „wzniosłą i różnorodną poezję, która zawsze odznaczała się świeżością natchnienia i niezwykłą czystością ducha” oraz „talent epicki i dramatyczny”. Przez wydawnictwo Gyldendal, a później także przez światowych krytyków, uznany za jednego z czterech najwybitniejszych pisarzy norweskich (wraz z Henrikiem Ibsenem, Jonasem Lie i Alexandrem Lange Kiellandem).Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w kulturze europejskiej, później także w amerykańskiej, zapoczątkowany przez paryskich malarzy i trwający kilka dekad na przełomie XIX i XX wieku.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona poświęcona Julie Wolfthorn (niem.)
 • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Familienlager Theresienstadt, Getto Theresienstadt, rzadziej Konzentrationslager Theresienstadt, czasem ort. Teresienstadt – kompleks dwóch niemieckich obozów koncentracyjnych utworzony na terenie Protektoratu Czech i Moraw (niem. Reichsprotektorat Böhmen und Mähren), w miejscowości Terezin, na terenie Czech w austriackiej twierdzy z XVIII i XIX wieku. Składał się z getta dla Żydów oraz tzw. Obozu przejściowego. Istniał w latach 1941-1945.
  Gerhart (Gerhard) Johann Robert Hauptmann (ur. 15 listopada 1862 w Bad Salzbrunn, zm. 6 czerwca 1946 w Agnieszkowie) – niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1912, przedstawiciel nurtu naturalistycznego w teatrze.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.